Notiobia pseudolimbipennis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Notiobia pseudolimbipennis
Arndt, 1998
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze drapieżne
Rodzina biegaczowate
Podrodzina Harpalinae
Plemię Harpalini
Podplemię Anisodactylina
Rodzaj Notiobia
Podrodzaj Notiobia (Notiobia)
Gatunek Notiobia (Notiobia) pseudolimbipennis

Notiobia (Notiobia) pseudolimbipennis – gatunek chrząszczy z rodziny biegaczowatych i podrodziny Harpalinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek opisany został w 1998 roku przez Erika Arndta[1], na podstawie 56 okazów odłowionych w latach 1993-95 przez Paarmanna i innych[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcze o ciele długości od 11 do 13 mm. Labrum rudo-smoliste, nadustek żółto-smolisty, reszta głowy, przedplecze i pokrywy zielonkawe, niebiesko-zielone lub miedziane z metalicznym połyskiem, brzuszna strona ciała ciemnosmolista, odnóża rudosmoliste do ciemno rudosmolistych, a czułki i głaszczki ceglaste. Labrum z przodu proste, a nadustek szeroko obrzeżony. Czoło z punktowatymi dołeczkami. Oczy duże i wyłupiaste. Tylne kąty przedplecza łukowate do nieco tępych, a jego nasada płatkowata. Boczne wgłębienia przedplecza pełne, rozszerzone z tyłu i zakończone szerokimi i płytkimi dołkami przypodstawowymi. Wierz stóp wszystkich odnóży gładki, z wyjątkiem członów I-IV przednich nóg samców. Rzędy przytarczkowe pokryw umiarkowanie długie, skręcające ku rzędowi pierwszemu. Międzyrzędy nieco wypukłe. Zafalowanie przedwierzchołkowe wyraźne. Kąty przyszwowe szeroko zaokrąglone. Rzeźba rzędów z mikropunktowaniem, a międzyrzędów z poprzecznym mikrosiateczkowaniem. Edeagus o środkowym płatku wąskim i spiczasto zakończonym. Wywrócony woreczek wewnętrzny z dużym polem macrotichia po prawej stronie[2].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek znany z brazylijskiego stanu Amazonas oraz z Cerro Campana w Panamie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alexander V. Anichtchenko i inni, Notiobia pseudolimbipennis na Carabidae of the World [dostęp 2014-06-15].i inni
  2. a b c Erik Arndt. The Species of Notiobia Perty (Coleoptera:Carabidae:Harpalini) from Brazil. „Acta Amazonica”. 28 (3), s. 285-299, 1998.