Nowa Lewica (2003–2011)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy partii politycznej istniejącej w latach 2003–2011. Zobacz też: ruch społeczno-polityczny o podobnej nazwie.
Nowa Lewica
Skrót NL
Lider Piotr Ikonowicz
Data założenia 2003
Data rozwiązania 27 lipca 2011
Adres siedziby ul. Gagarina 31 m. 11,
00-753 Warszawa
Ideologia polityczna socjalizm demokratyczny, elementy trockizmu, antykapitalizm, alterglobalizm
Poglądy gospodarcze socjalizm
Liczba członków nieznana
Członkostwo
międzynarodowe
brak
Młodzieżówka Organizacja Młodzieżowa Nowej Lewicy (2008)
Barwy      biel
     czerwień
Strona internetowa

Nowa Lewica (NL) – polska partia polityczna, zarejestrowana 9 kwietnia 2003[1], wykreślona z ewidencji 27 lipca 2011.

Przewodniczącym Nowej Lewicy był Piotr Ikonowicz, wcześniej działający w Polskiej Partii Socjalistycznej[1].

Nowa Lewica to partia o lewicowym programie, która określała się jako socjalistyczna, antykapitalistyczna i alterglobalistyczna[1]. Ideologia partii została zdefiniowana głównie przez socjalizm demokratyczny oraz trockizm. W partii działał na zasadach frakcji Nurt Lewicy Rewolucyjnej.

Celem partii była walka o Polskę socjalistyczną, wolną od bezrobocia, bezdomności, szowinizmu, rasizmu, antysemityzmu i dyskryminacji, gwarantującą swym obywatelom równy dostęp do powszechnej oświaty, nieskrępowanych badań naukowych i wolnej twórczości, publicznej służby zdrowia, a także wolność zarówno wyznania, jak i bezwyznaniowości.

Cele chciała zrealizować poprzez zmianę świadomości społecznej, samoorganizację społeczeństwa, rozwój kultury i nauki, zmiany stosunków społecznych, a także poprzez wpływ na kształtowanie polityki państwa i sprawowanie władzy. Partia organizowała akcje blokad eksmisji zadłużonych lokatorów. Broniła również ich racji przed sądami.

Kandydatem w wyborach prezydenckich w 2005 popieranym przez NL miała być prof. Maria Szyszkowska, jednakże jej sztab wyborczy nie zebrał wystarczającej liczby podpisów, które umożliwiłyby jej kandydaturę. Dlatego też partia poparła kandydaturę Daniela Podrzyckiego, który z powodu śmiertelnego wypadku nie wziął ostatecznie udziału w wyborach. W wyborach parlamentarnych w 2007 Piotr Ikonowicz brał udział jako kandydat z pierwszego miejsca listy Samoobrony RP w okręgu warszawskim (partia ta nie uzyskała mandatów w Sejmie)[2][3].

W końcu maja 2008 powstała młodzieżówka partii – Organizacja Młodzieżowa Nowej Lewicy. Młodzieżówka przeciwstawiała się wszelkim nierównościom społecznym. Deklarowała się jako organizacja przeciwna kapitalizmowi. Działała do jesieni tego samego roku. Pismem Organizacji Młodzieżowej Nowej Lewicy był internetowy biuletyn „Iskra”.

Partia posiadała również swoją telewizję „Copyleft TV”, wolną od praw autorskich.

Nowa Lewica, podobnie jak 3 inne partie, nie złożyła sprawozdania finansowego za 2010 rok[3]. W wyniku tego została postanowieniem z 27 lipca 2011 wykreślona z ewidencji partii politycznych przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Prowadzona przez Piotra Ikonowicza Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej podjęła w tym samym roku współpracę z Ruchem Palikota. 2 maja 2014 powstała nowa partia Ruch Sprawiedliwości Społecznej (także pod przewodnictwem Piotra Ikonowicza)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Nowa stara lewica Ikonowicza, wprost.pl, 26 kwietnia 2003 [dostęp 2019-12-17].
  2. Serwis PKW – Wybory 2007. [dostęp 2019-12-17].
  3. a b Anna Dąbrowska, Palikot i SLD walczą o Piotra Ikonowicza, polityka.pl, 3 listopada 2011 [dostęp 2019-12-17].
  4. Piotr Ciszewski, Powstał Ruch Sprawiedliwości Społecznej, lewica.pl, 2 maja 2014 [dostęp 2019-12-17].