Nowa Partia Komunistyczna Holandii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nieuwe Communistische Partij Nederland
Ilustracja
Skrót NCPN
Lider Job Pruijser
Data założenia 1992
Ideologia polityczna leninizm, komunizm
Poglądy gospodarcze socjalizm
Strona internetowa

Nowa Partia Komunistyczna Holandii (język niderlandzki: Nieuwe Communistische Partij Nederland) - holenderska komunistyczna partia polityczna. NCPN została założona w 1992 roku przez działaczy komunistycznych którzy nie zgodził się z decyzją kierownictwa Komunistycznej Partii Holandii w fuzje do nowego ugrupowania Zielona Lewica. W 1999 roku lokalny oddział NCPN w gminie Scheemda odłączył się od partii i utworzył nową organizację pod nazwą Verenigde Communistische Partij.

Głównym bastionem partii jest miejscowość Reiderland. NCPN od kilku lat stają się bardziej aktywne w obszarze regionalnym, uczestniczy też w krajowych grupach współpracy takich jak Keer het Tij i holenderskiego Forum Społecznego (Nederlands Sociaal Forum). Liczba członków partii w ostatnich latach wzrosła[1]. Do zwiększonej aktywności ugrupowania doszło prawdopodobnie ze względu na odmłodzenie aktywnych członków i sympatyków. W XXI Wieku powstała młodzieżówka partii Communistische Jongeren Beweging[2].

NCPN popiera rząd Kuby, rząd Wenezueli Hugo Cháveza i Evo Moralesa w Boliwii. Partia potępiła inwazję USA na Irak. Za swojego głównego przeciwnika uważa neoliberalizm. NCPN był zaangażowany w tworzenie CubaSol, Komitetu Solidarności z Kubą. NCPN uczestniczyła w dorocznym seminarium w Brukseli oraz w Międzynarodowej Konferencji Partii Komunistycznych i Robotniczych. NCPN współpracuje z Partią Pracujących Belgii, Niemiecką Partią Komunistyczną i Komunistyczną Partią Luksemburga.

Partia wydaje pismo „Manifest”[3].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]