Nowy Świat (The Polish Morning World)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy gazety. Zobacz też: Nowy Świat – strona ujednoznaczniająca.
Nowy Świat - The Polish Morning World
Ilustracja
Nagłówek dziennika polonijnego Nowy Świat
Częstotliwość Dziennik
Państwo Stany Zjednoczone
Wydawca Spółka Wydawnicza „Nowy Swiat” 1922-1954

Nowy Świat Publishing Corporation 1955-1971

Rodzaj czasopisma społeczno-polityczny
Pierwszy numer 1920
Ostatni numer 15 stycznia 1971
Liczba stron 4-24

Nowy Światdziennik polonijny założony w Nowym Jorku w 1919 r., a zamknięty 16 stycznia 1971 r.

Czasopismo „Nowy Świat - The Polish Morning World” zostało założone w 1919 roku i od roku 1920 ukazywało się regularnie jako dziennik, także w soboty i niedziele[1]. Wśród jej założycieli i stałych członków redakcji w tym czasie byli m.in. Bronisław D. Kułakowski, Wacław Bojan-Błażewicz i Piotr Yolles. Długoletnimi współpracownikami byli też Tomasz Kozak i Tomasz Siemiradzki. W 1922 roku dołączył jako wydawca późniejszy współzałożyciel Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, Maksymilian Węgrzynek. W tym czasie było to jedyne czasopismo w języku polskim w metropolii nowojorskiej i innych stanach wschodniej części Stanów Zjednoczonych: w południowej części stanu Nowy Jork, New Jersey, wschodniej Pensylwanii i w innych stanach Nowej Anglii. „Nowy Świat” uważał się za spadkobiercę wychodzącego od 1886 r. „Tygodnika Powszechnego”[2], a wydanie „Nowego Świata” z 1920 roku nosi numer rocznika 23. Redaktorami Nowego Świata byli oprócz wymienionych powyżej także Władysław Borzęcki, Ignacy Morawski, Władysław Siuta i Tadeusz Siuta[1].

Redakcja zamieszczała wiele relacji prasowych z wydarzeń w Polsce i w Europie, jak również informacji o reakcji USA i innych krajów na to, co aktualnie działo się na Starym Kontynencie. Poza polityką, dyplomacją i ekonomią, czytelnik znajdował w gazecie sporo wiadomości dotyczącej nowojorskiej i amerykańskiej Polonii (głównie z Nowego Jorku, New Jersey, Filadelfii i okolic), a także polskich i polonijnych instytucji w USA. Zamieszczano także ogłoszenia oraz powieści drukowane w odcinkach. Reakcja współpracowała z wieloma pisarzami i poetami (głównie z Polski, m.in. z Wacławem Sieroszewskim, Juliuszem Kaden-Bandrowskim, Januszem Korczakiem, Ferdynandem Antonim Ossendowskim, Zuzanną Rabską); dział muzyczny i teatralny odtwarzał życie artystyczne dotyczące Polaków i Polonii w USA.

Pod koniec lat 60., po prawie pół wieku działania, sytuacja finansowa „Nowego Świata” zaczęła się pogarszać. W połowie 1970 roku podjęto decyzję o jego zamknięciu. Jednocześnie, dziennikarze i udziałowcy dziennika postanowili założyć „Nowy Dziennik”, który stał się kontynuatorem misji „Nowego Świata”.

[Nowy Świat] był jednym z tych dzienników polsko-amerykańskich, które towarzyszyły polskiej emigracji z kolejnych ich fal przy wchodzeniu w amerykańskie życie bez utraty świadomości polskiego pochodzenia

Bolesław Wierzbiański, „Część naszej historii - wspomnienie o Tadeuszu Sztyblu”,"Nowy Dziennik - Tydzień Polski”, Jersey City-New York, 21-22 (1976)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Donald E. Pienkos, Nowy Świat (New World), [w:] The Polish American Encyclopedia, James S. Pula gen. ed., Jefferson N.C., London : McFarland & Company, 2011, s. 331-332.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wiesława Piątkowska-Stepaniak, Powstanie „Nowego Dziennika. Polish Daily News”, „Studia Polonijne”, 21, Lublin 2000, s. 102, ISSN 0137-5210.
  2. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, Powstanie „Nowego Dziennika. Polish Daily News”, „Studia Polonijne”, 21, Lublin 2000, s. 104, ISSN 0137-5210.