Nowy Świat (wydawnictwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wydawnictwa. Zobacz też: Nowy Świat – strona ujednoznaczniająca.
Wydawnictwo Nowy Świat
Skrót
Status prawny spółka z o.o.
Adres ul. Kopernika 30,
00-336 Warszawa
Data założenia 2000
Redaktor naczelny Kamil Witkowski
ISBN: 83-88576
Strona internetowa wydawnictwa

Wydawnictwo Nowy Świat (NŚ) – wydawnictwo książkowe z siedzibą w Warszawie, powstałe w 2000 roku z inicjatywy dziennikarza Kamila Witkowskiego.

NŚ specjalizuje się w literaturze pięknej (polskiej i zagranicznej), lecz w swoim katalogu wydawniczym ma również biografie, zbiory esejów i szkiców literackich, reportaże, książki kucharskie, literaturę popularnonaukową i książki dla dzieci. Wydaje kilkadziesiąt tytułów rocznie, głównie twórców współczesnej literatury polskiej. Wśród autorów związanych z oficyną są Daniel Passent, Tomasz Łubieński, Agnieszka Perepeczko, Omar Sangare, Andrzej Kamiński, Szymon Kobyliński, Aleksandra Ziółkowska-Boehm, Małgorzata Karolina Piekarska i inni[1].

W pierwszych latach istnienia jedną z najszerszych serii wydawniczych NŚ była poezja ze środowiska Nowej Fali głównie o problematyce egzystencjalnej, m.in. Krzysztofa Karaska[2], Józefa Barana[3], Juliana Kornhausera[4], Adama Szypra[5], Marka Skwarnickiego[6], ale i mniej znanych.

Wydawnictwo NŚ to jedna z firm kontynuujących tradycję edytorstwa satyry politycznej[7][8]. Przykładowo, kompilacja wojennego humoru oraz wierszy i piosenek powojennych pt. „Humor w czasie okupacji 1939 – 1945”, umożliwia analizę ewolucji myśli żartotwórczej. Wprowadzono tam również system przypisów wyjaśniających kontekst historyczny z aluzjami do aktualnej rzeczywistości.

Redaktor naczelny[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]