Ołeksandr Donij

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ołeksandr Donij
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 13 sierpnia 1969
Kijów
Zawód, zajęcie polityk
Alma Mater Uniwersytet Kijowski

Ołeksandr (Ołeś) Serhijowycz Donij, ukr. Олександр (Олесь) Сергійович Доній (ur. 13 sierpnia 1969 w Kijowie[1]) – ukraiński polityk i działacz kulturalny, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy VI i VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1991 ukończył historię na Uniwersytecie Kijowskim[2].

Na przełomie lat 80. i 90. brał udział w organizacji ruchu studentów Ukrainy, kierował kijowską organizacji związku studenckiego. Był też członkiem władz krajowych Ludowego Ruchu Ukrainy. Brał udział w niepodległościowych protestach społecznych w tym w proteście głodowym, który przyczynił się do upadku rządu Witalija Masoła. Zimą 1991 został tymczasowo aresztowany z przyczyn politycznych, sprawę karną wkrótce jednak umorzono[2][1].

W latach 1994–1998 był radnym Kijowa. Zaangażowany w działalność różnych organizacji pozarządowych, m.in. fundacji Widrodżennia, fundacji Smołoskyp, obywatelskiego komitetu oporu „O Prawdę”. Był redaktorem naczelnym pisma „Mołoda Ukrajina”, w 2004 stanął na czele Centrum Badań Wartości Politycznych. Kierował też klubem artystycznym „Ostannia Barykada”[2][1], na bazie której powstało stowarzyszenie kulturalne.

Bez powodzenia kandydował do parlamentu w 1998 (z ramienia Reform i Porządku), w 2002 (jako niezależny) i w 2006 (z listy Socjalistycznej Partii Ukrainy). Był też liderem partii Młoda Ukraina. W 2007 po raz pierwszy uzyskał mandat poselski z rekomendacji Naszej Ukrainy-Ludowej Samoobrony. W 2012 skutecznie ubiegał się o reelekcję jako kandydat niezależny w jednym z okręgów obwodu iwanofrankiwskiego. W 2014 należał do współtwórców grupy deputowanych Suwerenna Europejska Ukraina, obejmując funkcję jej współprzewodniczącego[2]. W tym samym roku nie został ponownie wybrany do Rady Najwyższej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Доний Олесь Сергеевич (ros.). liga.net. [dostęp 2014-11-12].
  2. a b c d Nota biograficzna na stronie dovidka.com.ua (ukr.). [dostęp 2014-11-12].