Ołeksandr Kłymenko (pisarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ołeksandr Kłymenko
Олександр Іванович Клименко
Ilustracja
Imię i nazwisko Ołeksandr Iwanowycz Kłymenko
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1970
Korosteszów
Narodowość ukraińska
Dziedzina sztuki literatura, muzyka

Ołeksandr Kłymenko, ukr. Олександр Клименко (ur. 26 kwietnia 1970 w Korosteszowie) – ukraiński poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki, muzyk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 26 kwietnia 1970 w miejscowości Korosteszów w Obwodzie Żytomierskim w rodzinie nauczycieli. Ojciec Iwan Archypowycz Kłymenko (1925–1988) był nauczycielem w klasie bajana. Matka, Nina Iwaniwna Potapenko (ur. 1943), była nauczycielką nauczania początkowego.

W 1984 roku ukończył ośmioklasową szkołę podstawową i szkolę muzyczną dla dzieci (klasę bajana). Absolwent Żytomierskiej Szkoły Muzycznej im. W. S. Kosenka (klasa bajana, 1989), Kijowskiego Konserwatorium Państwowego im. P. I. Czajkowskiego (klasa bajana i dyrygentury, 1995), Wołyńskiego Państwowego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki (studia podyplomowe o specjalności informatycznej, 2002).

Publikował w czasopismach: ˌˌCzetwerˈˈ, ˌˌJiˈˈ, ˌˌKurjer Krywbasuˈˈ, ˌˌBerezilˈˈ, ˌˌSuczasnistˈˈ, ˌˌKijówˈˈ, ˌˌZołota pektoralˈˈ, w gazetach ˌˌLiteraturna Ukrainaˈˈ, ˌˌUkraińska literaturna hazetaˈˈ, na portalach litakcent.com, bukvoid.com.ua.

Cechą charakterystyczną jego utworów jest uwspółcześnienie tradycyjnych środków wyrazu, ˌˌsynteza osiągnięć różnych szkół literackich z twórczym przetworzeniem w swoją artystyczną formęˈˈ (M. Słaboszpyćkyj), ˌˌkorzystanie z artystycznej recepcji kompozycji o charakterze mozaiki, próba uchwycenia Czasu i Człowieka, przez oczyszczenie go z realistycznej codzienności i nadanie mu nowego, uniwersalnego, egzystencjalnego brzmienia, próba nowego spojrzenia na odwieczne tematy literackieˈˈ (Je. Baran), ˌˌudane połączenie surrealizmu i bolesnego realizmuˈˈ (W. Łys).

29 kwietnia 2011 został przyjęty do Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy.

Uczestnik festiwalu ˌˌMiesiąc Spotkań Autorskichˈˈ (2015)[1].

Jego teksty zostały przełożone na język czeski (antologia współczesnych ukraińskich opowiadań Ukraino, dawaj, Ukraino!, książka Najlepsze dnie[2]) i na język rosyjski (powieść Korosteszówski Płatonow)[3].

Uczestnik (w składzie zespołu muzyki współczesnej SAT) międzynarodowych i krajowych festiwali jazzowej, awangardowej, akademickiej i improwizowanej muzyki współczesnej.

Mieszka w Łucku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Supraphon
  • Supraphon (nowele, opowiadanie), wyd. Twerdynia, 2006 Łuck[4]
Korosteszówski Płatonow

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • Międzynarodowa Nagroda Literacka imienia Mikołaja Gogola ˌˌTriumfˈˈ (2009)[17]
  • Międzynarodowa Nagroda Literacka imienia Hryhorija Skoworody ˌˌOgród nabożnych pieśniˈˈ (2011)[18]
  • Nagroda imienia Pantelejmona Kulisza (2014)[19]
  • Nagroda Literacka imienia Ahatanheła Krymskiego (2016)[20]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]