Ołeksij Honczaruk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ołeksij Honczaruk
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 7 lipca 1984
Horodnia
Premier Ukrainy
Okres od 29 sierpnia 2019
Poprzednik Wołodymyr Hrojsman

Ołeksij Wałerijowycz Honczaruk, ukr. Олексій Валерійович Гончарук (ur. 7 lipca 1984[1] w Horodni[1]) – ukraiński polityk i prawnik, w 2019 zastępca kierownika Biura Prezydenta Ukrainy. Od 2019 premier Ukrainy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent prawa na Międzyregionalnej Akademii Zarządzania Personelem w Kijowie, a także Narodowej Akademii Administracji Publicznej przy Prezydencie Ukrainy. Kształcił się także w Aspen Institute w Kijowie[2]. Pracował jako prawnik w różnych przedsiębiorstwach, w 2008 został współzałożycielem i partnerem zarządzającym firmy prawniczej Constructive Lawyers, specjalizującej się w inwestycjach na rynku nieruchomości[2]. W 2015 objął funkcję dyrektora instytucji Ofis efektywnoho rehuluwannia (BRDO), finansowanego przez Unię Europejską niezależnego think tanku działającego na rzecz wprowadzania lepszych rozwiązań legislacyjnych na Ukrainie[2]. Był również doradcą wicepremiera Stepana Kubiwa[1]. W wyborach parlamentarnych w 2014 otwierał listę partii Syła Ludej, która otrzymała 0,1% głosów[3].

W maju 2019 mianowany przez nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zastępcą szefa Administracji Prezydenta Ukrainy. W czerwcu tegoż roku, po zmianach organizacyjnych, został zastępcą kierownika Biura Prezydenta Ukrainy[2]. Pod koniec sierpnia 2019 ukraińskie media wskazały go jako wytypowanego przez prezydenta kandydata na nowego premiera[4]. 29 sierpnia 2019 parlament zatwierdził go na stanowisku premiera[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]