Ośrodek Kulturalny Sołek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ośrodek Kulturalny Sołek
Ilustracja
Siedziba Ośrodka Sołek – od listopada 2009
Państwo  Polska
Miejscowość Poznań
Adres ul. Pałucka 40
Typ budynku dom wolnostojący
Architekt Jerzy Gurawski
Inwestor WTEK
Kondygnacje 4
Rozpoczęcie budowy 2007
Ukończenie budowy 2009
Właściciel WTEK
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Ośrodek Kulturalny Sołek
Ośrodek Kulturalny Sołek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ośrodek Kulturalny Sołek
Ośrodek Kulturalny Sołek
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Ośrodek Kulturalny Sołek
Ośrodek Kulturalny Sołek
Ziemia52°25′06,208″N 16°54′42,347″E/52,418391 16,911763
Strona internetowa

Ośrodek Kulturalny Sołek w Poznaniu znajduje się na Sołaczu przy ul. Pałuckiej 40. Nazwa ośrodka nawiązuje do dzielnicy, w której się znajduje; po staropolsku oznacza „młyn”[1].

Sołek został założony w 1999 przez Wielkopolskie Towarzystwo Edukacyjno-Kulturalne (WTEK). Na początku jego działalność ograniczała się do spotkań młodzieży i studentów przy ul. Urbanowskiej. W 2003 r. ośrodek przeniósł się do wynajmowanego budynku przy ul. Wołyńskiej 3. W obecnej siedzibie, przy ul. Pałuckiej 40, mieści się od jesieni 2009 r. Można tę datę uznać za przełomową w rozwoju skali i zakresu działalności Sołka.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jest ośrodkiem o charakterze katolickim, ukierunkowanym na pracę wśród młodzieży męskiej. Celem jest kształtowanie ludzi o szerokiej wiedzy i pogłębionej formacji wewnętrznej. Zajęcia prowadzone są w różnych grupach wiekowych – działa Klub, skupiający uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów, ponadto odbywają się spotkania z cyklu Tematy Ciekawe (dotyczące zagadnień naukowych, sztuki, kultury zawodowej) z udziałem zaproszonych prelegentów, adresowane do studentów. Organizuje się zajęcia sportowe i wycieczki. Opiekę duchową nad ośrodkiem sprawuje prałatura personalna Opus Dei.

W Sołku regularnie odbywają się spotkania i dni skupienia, adresowane do licealistów, młodzieży akademickiej i mężczyzn pracujących[2]. W ośrodku prowadzona jest też działalność charytatywna na zasadzie wolontariatu odbywanego w domach integracyjnych Fundacji Arka.

W ośrodku znajduje się czytelnia, kaplica, sala gimnastyczna, jak również kameralny akademik. W okresie wakacyjnym prowadzone są różnorodne kursy (np. języka angielskiego w Skępem[3] czy obóz dla młodszych chłopców w Rudzie[4]), obozy szkoleniowe i rekreacyjne, warsztaty robocze.

W ciągu roku w Sołku możliwy jest udział w rekolekcjach i dniach skupienia[5].

Ośrodek Sołek był jednym z głównych organizatorów poznańskiego Orszaku Trzech Króli w 2011 i 2012[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]