Ożarowice (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ożarowice
gmina wiejska
Ilustracja
Urząd gminy w Ożarowicach
Herb
Herb
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat tarnogórski
TERYT 2413062
Wójt Grzegorz Czapla (od 1998 roku)
Powierzchnia 45,77 km²
Populacja (1.01.2019)
• liczba ludności

5793[1]
• gęstość 126 os./km²
Nr kierunkowy 032
Tablice rejestracyjne STA
Adres urzędu:
ul. Dworcowa 15
42-625 Ożarowice
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba sołectw 7
Liczba miejscowości 7
Położenie na mapie powiatu tarnogórskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tarnogórskiego
Ożarowice
Ożarowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ożarowice
Ożarowice
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Ożarowice
Ożarowice
50°28′N 19°03′E/50,466667 19,050000
Strona internetowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Portal Portal Polska

Ożarowice (daw. gmina Ożarowice w Sączowie[2]; 1950-1954 gmina Sączów[3], 1955-1972 gromada Ożarowice, 1973-1996 gmina Tąpkowice z siedzibą w Ożarowicach[4]) – gmina wiejska, w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. W latach 1975–1998 gmina należała terytorialnie do województwa katowickiego.

Gmina jest położona na terenie dawnego księstwa siewierskiego.

Siedzibą urzędu gminy są Ożarowice.

Według danych z 31 grudnia 2017 roku[5] gminę zamieszkiwało 5715 osób.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Gmina jest położona we wschodniej części powiatu tarnogórskiego. Sąsiaduje z miastem Miasteczko Śląskie oraz gminami: Świerklaniec (powiat tarnogórski), Bobrowniki, Mierzęcice i Siewierz (powiat będziński), Woźniki (powiat lubliniecki) oraz Koziegłowy (powiat myszkowski).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gmina Ożarowice powstała 1.01.1867 w ramach carskiej reformy administracyjnej na ziemiach polskich. Była częścią powiatu będzińskiego wchodzącego w skład guberni piotrkowskiej. Według spisu z 1912 roku do gminy należało 11 wsi: Ożarowice, Tąpkowice, Ossy, Niezdara, Pyrzowice, Celiny, Myszkowice, Wymysłów, Twardowice, Dobieszowice i Rogoźnik.

Po I wojnie światowej gmina znalazła się w powiecie będzińskim należącym do województwa kieleckiego. W roku 1928 składała się z 11 wsi: Ożarowice, Tąpkowice, Niezdara, Ossy, Pyrzowice, Celiny, Sączów, Wymysłów, Myszkowice, Siemonia i Twardowice.

W okresie II wojny światowej teren gminy został włączony do III Rzeszy. 26.11.1939 wraz z całym powiatem będzińskim (Landkreis Bendzin) został włączony do rejencji katowickiej (Regierungsbezirk Kattowitz), która stała się częścią pruskiej prowincji Śląsk (Provinz Schlesien). W 1941 z rejencji katowickiej i opolskiej utworzona została prowincja Górny Śląsk (Provinz Oberschlesien). W okresie okupacji każda wieś stanowiła odrębną gminę.

W 1945 roku władze przywróciły podział administracyjny sprzed okupacji, z tą różnicą, że gmina znalazła się w granicach województwa śląsko-dąbrowskiego (później śląskiego, od 1950 roku katowickiego, przejściowo w latach 1953-1956 nazwanego województwem stalinogrodzkim). W 1950 roku zlikwidowano gminę Ożarowice, powołując w jej miejsce gminę Sączów, odłączając jednocześnie od gminy wieś Wymysłów.

W 1954 roku gminy zostały zlikwidowane, a w ich miejsce wprowadzono gromady. Powstała gromada Ożarowice (w jej skład weszły Ożarowice i Pyrzowice), gromada Tąpkowice (Tąpkowice, Niezdara i Ossy), gromada Sączów (Sączów i Celiny) oraz gromada Siemonia (Siemonia, Myszkowice i Twardowice).

1.01.1957 roku gromady Ożarowice i Tąpkowice opuściły powiat będziński i zostały włączone do powiatu tarnogórskiego.

1.01.1970 roku do gromady Ożarowice przyłączono wieś Zendek. Zendek od 1866 roku należał do gminy Mierzęcice (do 1915 roku gmina Sulików), a następnie do gromady Mierzęcice w powiecie zawierciańskim (wydzielonym z powiatu będzińskiego w 1927 roku).

W 1973 roku przywrócono gminy – z gromad Ożarowice i Tąpkowice utworzono jedną gminę Tąpkowice, która znalazła się w granicach powiatu tarnogórskiego. W skład gminy wchodziło 6 wsi: Ożarowice, Pyrzowice, Zendek, Tąpkowice, Ossy i Niezdara.

9.12.1973 do gminy powróciła wieś Celiny (z gminy Bobrowniki w powiecie będzińskim).

W 1976 roku zlikwidowane zostały powiaty.

1.01.1997 roku gmina zmieniła nazwę na obowiązującą obecnie – gmina Ożarowice.

W wyniku reformy administracyjnej od 1.01.1999 gmina znalazła się w powiecie tarnogórskim i województwie śląskim.

Miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości leżące na terenie gminy Ożarowice:

Powierzchnia[edytuj | edytuj kod]

Według danych z roku 2002[8] gmina Ożarowice ma obszar 43,72 km², w tym:

  • użytki rolne: 67%
  • użytki leśne: 14%

Gmina zajmuje 6,8% powierzchni powiatu.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Dane z 30 czerwca 2004[9]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
Jednostka osób % osób % osób %
Populacja 5397 100 2758 51,1 2639 48,9
Gęstość zaludnienia
[mieszk./km²]
123,4 63,1 60,4

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Kościół św. Barbary z XVIII w. w Ożarowicach
  • stanowisko archeologiczne – osada kultury łużyckiej z okresu wczesnego średniowiecza (Ożarowice – Opary)

(źródło: rejestr zabytków Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach)

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Gmina Ożarowice posiada sieć publicznych placówek oświatowych składającą się z dwóch przedszkoli oraz trzech szkół podstawowych. Oprócz tego na terenie gminy działają placówki niepubliczne w Pyrzowicach (szkoła podstawowa oraz przedszkole).

Przedszkola:

Szkoły podstawowe:

Zdrowie[edytuj | edytuj kod]

Na terenie gminy działa kilka niepublicznych jednostek służby zdrowia. Podstawową opiekę medyczną w dni powszednie zapewnia NZOZ Promed w Tapkowicach. Opiekę medyczną w godzinach nocnych oraz w dni świąteczne sprawuje NZOZ Bimed w Tarnowskich Górach.

  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Promed w Tąpkowicach (oraz punkt lekarski w Ożarowicach) - podstawowa opieka zdrowotna
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Latos w Tąpkowicach - stomatologia

Kultura i rozrywka[edytuj | edytuj kod]

Domy kultury:

  • Biblioteka i Ośrodek Kultury Gminy Ożarowice w Tąpkowicach

Biblioteki:

Grupy folklorystyczne:

  • Niezdareczka
  • Ożarowianki
  • Pyrzowianki

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja publiczna zapewnia połączenia gminy z miastem powiatowym Tarnowskimi Górami i sąsiednimi gminami oraz innymi miastami takimi jak Katowice, Siemianowice, Będzin, Bytom, Siewierz, Radzionków i Wojkowice. Połączenia autobusowe do 31 grudnia 2018 organizowane były przez MZKP Tarnowskie Góry, od 1 stycznia 2019 organizatorem jest Zarząd Transportu Metropolitalnego. Linie autobusowe przebiegające przez obszar gminy Ożarowice: 17, 53, 85, 103, 105, 107, 119, 179, 225, 246, 283, 625, 646, 717, 738.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Drogowy[edytuj | edytuj kod]

Gmina Ożarowice ma dobrze rozwinięta sieć dróg powiatowych i gminnych. W listopadzie 2006 oddano do użytku jeden pas drogi ekspresowej S1, łączący Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice z drogą krajową 1 oraz drogą krajową 86 w węźle drogowym Podwarpie. Droga docelowo ma być na tym odcinku dwupasmowa, budowę drugiego pasa rozpoczęto w 2019. W 2012 przedłużono drogę ekspresową S1 od węzła Lotnisko do węzła Pyrzowice łączącego drogę ekspresową S1 z autostradą A1. Oddano też do użytku odcinek autostrady A1 Pyrzowice – Sośnica. Obecnie autostrada A1 od węzła Pyrzowice jest przejezdna do granicy z Czechami w Gorzyczkach. Trwa budowa odcinka autostrady Pyrzowice – Tuszyn (na północ od węzła Pyrzowice). Fragment trasy do Woźnik ma być gotowy do użytku pod koniec 2019 r.

Drogi krajowe:

Drogi ekspresowe:

Autostrady:

Kolejowy[edytuj | edytuj kod]

Przez obszar gminy przebiegała linia kolejowa nr 182 relacji Tarnowskie GórySiewierzZawiercie realizująca przez wiele lat przewozy zarówno pasażerskie, jak i towarowe. Istniały tu stacje kolejowe Ożarowice oraz Mierzęcice (Mierzęcice Zawierciańskie). Obecnie linia czynna jest jedynie na odcinku Siewierz – Zawiercie, odcinek Siewierz – Tarnowskie Góry został w znacznej części rozkradziony, a pozostałości zostały rozebrane przez służby PKP. Budynki stacyjne zostały rozebrane.

Planowana była budowa nowej linii kolejowej łączącej Katowice z Pyrzowicami jednak projekt zawieszono. Obecnie PKP planuje rewitalizację linii Tarnowskie Góry - Zawiercie.

Lotniczy[edytuj | edytuj kod]

W czasie II wojny światowej w okolicy Zendka powstało lotnisko Luftwaffe Schendeck (później Udetfeld). Lotnisko zostało zniszczone podczas wycofywania się Niemców w 1945. Odbudowane przez wojska sowieckie i przekazane wojsku polskiemu stało się zalążkiem współczesnego Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice-Pyrzowice.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Największym przedsiębiorstwem w gminie jest Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. (GTL S.A.) zarządzające Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice-Pyrzowice. W 2005 na terenach powojskowych w Pyrzowicach utworzono strefę aktywności gospodarczej. Na terenie gminy istnieje dobrze rozwinięta sieć handlu detalicznego oraz drobna przedsiębiorczość (głównie usługi transportowe). W związku z ograniczonymi zasobami portu lotniczego Katowice-Pyrzowice we wsi Pyrzowice rozwinęły się w ostatnim czasie usługi przeznaczone dla pasażerów – głównie parkingowe i hotelowe. W 2012 roku na teren gminy Ożarowice (do Pyrzowic) przeniosła swoją siedzibę firma Wichary Technologies Sp. z o.o.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]