Orlen Liga (2014/2015)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z ORLEN Liga (2014/2015))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Orlen Liga 2014/2015
2013/2014 2015/2016
Szczegóły rozgrywek
Organizator PLPS SA
Termin 03.10.2014 – 10.05.2015
Sezon 10.
Partner TV Grupa Polsat
(Polsat Sport,
Polsat Sport Extra,
Polsat Sport News)
Liczba drużyn 12
Liczba hal 12 (w 12 miastach)
Ranking CEV 6.
Liga Mistrzów KPS Chemik Police
Impel Wrocław
Puchar CEV Atom Trefl Sopot
Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza
Puchar Challenge BKS Aluprof Bielsko-Biała
Beniaminki AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
KS Developres Rzeszów
Mistrz KPS Chemik Police
Zdobywca Pucharu Atom Trefl Sopot
Statystyki rozgrywek
Liczba meczów 181
Liczba setów 720 (3,98 na mecz)
Liczba małych punktów 31729 (44,07 na set)
Oglądalność 223124 (1233 na mecz)
Najwyższa oglądalność KPS Chemik PoliceAtom Trefl Sopot (01.05.2015)
4300 widzów
Najniższa oglądalność KS Pałac BydgoszczBeef Master Budowlani Łódź (13.04.2015)
KS Developres RzeszówPGNiG Nafta Piła (03.05.2015)
KS Pałac BydgoszczAZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (30.04.2015)
250 widzów
Strona internetowa

Orlen Liga 2014/2015 – organizowane przez Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej SA (PLPS SA) zmagania najwyższej w hierarchii klasy żeńskich ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce, będących jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Toczone systemem kołowym z fazą play-off na zakończenie sezonu i przeznaczone dla 12 najlepszych polskich klubów piłki siatkowej. 79. edycja rozgrywek o tytuł Mistrzyń Polski, po raz 10. prowadzona w formie ligi zawodowej.

Od sezonu 2014/2015 Orlen Liga została powiększona do 12 zespołów i stała się tzw. "ligą zamkniętą", bowiem licencja na grę w jej ramach związana była wyłącznie z kwestiami organizacyjno-finansowymi, a nie sportowymi (żadna z drużyn nie została relegowana do I ligi).

Tytuł mistrzowski obronił Chemik Police.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

  Uczestnicy poprzedniej edycji  
POL KPS Chemik Police Simple gold crown.svg Simple gold cup.svg 1 LM
WRO Impel Wrocław 2 LM
SOP Atom Trefl Sopot 3 CEV
DĄB Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza 4 CEV
BIE BKS Aluprof Bielsko-Biała 5 PCh
MUS Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS 6
ŁÓD Beef Master Budowlani Łódź 7
LEG Siódemka SK bank Legionovia 8
PIŁ PGNiG Nafta Piła 9
BYD KS Pałac Bydgoszcz 10
Aiga uparrow inv.svg Awans z I ligi
OST AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1
RZE KS Developres Rzeszów 3

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie (jeśli ta została zamieszczona),
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.
Mapa lokalizacyjna Polski
POL
POL
WRO
WRO
SOP
SOP
DĄB
DĄB
BIE
BIE
MUS
MUS
ŁÓD
ŁÓD
LEG
LEG
PIŁ
PIŁ
BYD
BYD
OST
OST
RZE
RZE
Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów

Hale sportowe[edytuj | edytuj kod]

Klub Hala sportowa Liczba miejsc siedzących
Atom Trefl Sopot Ergo Arena 11200
Hala Stulecia Sopotu 2000
Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS Hala sportowa Muszyna 1200
Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza Hala Centrum 2944
BKS Aluprof Bielsko-Biała Hala Widowiskowo-Sportowa 3000
Impel Wrocław Hala Orbita 3000
Budowlani Łódź Atlas Arena 12109
KS Pałac Bydgoszcz Hala Łuczniczka 6082
PGNiG Nafta Piła Hala Sportowo-Widowiskowa MOSiR 1500
PSPS Chemik Police Hala sportowa OSiR 1100
Arena Azoty 5403
Siódemka SK bank Legionovia Arena Legionowo 1988
AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski Hala sportowo-widowiskowa KSZO 3794
KS Developres Rzeszów Hala Podpromie 4300

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Faza zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 POL SOP MUS WRO BIE DĄB ŁÓD OST LEG RZE PIŁ BYD
PSPS Chemik Police - 3:0 3:0 3:0 3:2 3:0 3:2 3:0 3:0 3:1 3:0 3:0
Trefl Sopot 2:3 - 0:3 3:0 3:0 3:1 3:0 3:1 3:1 3:0 3:0 3:1
Muszynianka Muszyna 0:3 1:3 - 3:1 3:1 3:0 3:1 3:0 3:1 3:1 3:1 3:0
Impel Wrocław 0:3 2:3 3:1 - 3:2 3:1 3:1 3:0 3:2 3:1 3:0 3:1
BKS Aluprof Bielsko-Biała 0:3 2:3 3:2 0:3 - 3:1 1:3 3:0 3:1 3:0 3:1 3:1
MKS Dąbrowa Górnicza 3:2 0:3 2:3 1:3 3:2 - 3:1 3:0 3:1 3:0 3:0 3:0
Budowlani Łódź 2:3 0:3 2:3 3:2 2:3 3:2 - 3:0 2:3 3:0 3:1 3:0
KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 0:3 0:3 0:3 0:3 1:3 1:3 2:3 - 3:1 3:1 3:0 3:0
Legionovia Legionowo 0:3 2:3 1:3 1:3 2:3 2:3 3:0 0:3 - 3:0 3:1 3:0
KS Developres Rzeszów 1:3 1:3 1:3 0:3 1:3 1:3 2:3 3:1 3:0 - 0:3 3:2
PTPS Piła 0:3 0:3 0:3 1:3 1:3 0:3 2:3 1:3 0:3 0:3 - 3:1
KS Pałac Bydgoszcz 0:3 0:3 1:3 0:3 0:3 1:3 2:3 0:3 3:2 0:3 1:3 -

Aktualizacja do dnia 23 lutego 2015
Źródło: siatka.org (pol.)
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Terminarz i wyniki[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S
wyg.
prz.
stos.
zdob.
str.
stos.
1 KPS Chemik Police 60 22 21 1 16 1 4 1 0 0 77 65 12 5.42 1818 1418 1.28
2 Atom Trefl Sopot 55 22 19 3 10 6 3 1 0 2 80 59 21 2.81 1886 1585 1.19
3 Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS 50 22 17 5 6 9 2 1 2 2 83 55 28 1.96 1885 1672 1.13
4 Impel Wrocław 48 22 16 6 6 8 2 2 1 3 83 53 30 1.77 1908 1756 1.09
5 BKS Aluprof Bielsko-Biała 40 22 13 9 3 7 3 4 2 3 89 49 40 1.23 1924 1856 1.04
6 Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza 38 22 13 9 5 5 3 2 4 3 85 47 38 1.24 1877 1824 1.03
7 Beef Master Budowlani Łódź 32 22 11 11 3 2 6 5 3 3 93 46 47 0.98 2027 1984 1.02
8 Siódemka SK bank Legionovia 22 22 6 16 4 1 1 5 6 5 85 34 51 0.67 1812 1901 0.95
9 AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 22 22 7 15 4 3 0 1 5 9 76 28 48 0.58 1603 1749 0.92
10 KS Developres Rzeszów 15 22 5 17 3 1 1 1 7 9 78 24 54 0.44 1625 1818 0.89
11 PGNiG Nafta Piła 10 22 3 19 1 2 0 1 7 11 77 18 59 0.31 1460 1837 0.79
12 KS Pałac Bydgoszcz 4 22 1 21 0 0 1 2 8 11 80 15 65 0.23 1502 1927 0.78

Aktualizacja do dnia 23 lutego 2015
Źródło: orlenliga.pl (pol.)
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     ćwierćfinał

     mecze o miejsce 9-12.

Faza play-off[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

(do 2 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
18.03.2015 Siódemka SK bank Legionovia 0:3 KPS Chemik Police 15:25, 20:25, 19:25
23.03.2015 KPS Chemik Police 3:0 Siódemka SK bank Legionovia 25:14, 25:19, 25:18
18.03.2015 Beef Master Budowlani Łódź 1:3 Atom Trefl Sopot 17:25, 25:22, 20:25, 25:27
01.04.2015 Atom Trefl Sopot 3:1 Beef Master Budowlani Łódź 25:16, 25:15, 17:25, 25:14
18.03.2015 Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza 3:0 Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS 25:23, 25:16, 25:19
21.03.2015 Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS 3:2 Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza 28:26, 25:15, 21:25, 21:25, 15:6
22.03.2015 Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS 3:0 Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza 25:19, 25:23, 26:24
21.03.2015 Aluprof Bielsko-Biała 3:0 Impel Wrocław 25:22, 25:17, 25:17
26.03.2015 Impel Wrocław 3:0 Aluprof Bielsko-Biała 25:15, 25:19, 25:17
27.03.2015 Impel Wrocław 3:0 Aluprof Bielsko-Biała 25:12, 25:19, 25:19

Mecze o rozstawienie 9-12[edytuj | edytuj kod]

(dwumecz)

1. runda wstępna[edytuj | edytuj kod]
Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
18.03.2015 Pałac Bydgoszcz 3:0 AZS WSBiP KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 25:22, 29:27, 25:17
22.03.2015 AZS WSBiP KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 3:1 Pałac Bydgoszcz 25:15, 25:22, 21:25, 25:23, (10:15)
18.03.2015 PGNiG Nafta Piła 3:2 KS Developres Rzeszów 25:18, 24:26, 19:25, 25:21, 15:9
22.03.2015 KS Developres Rzeszów 3:1 PGNiG Nafta Piła 27:25, 25:21, 24:26, 28:26
2. runda wstępna[edytuj | edytuj kod]
Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
28.03.2015 Pałac Bydgoszcz 0:3 KS Developres Rzeszów 12:25, 26:28, 19:25
01.04.2015 KS Developres Rzeszów 3:1 Pałac Bydgoszcz 21:25, 25:22, 25:22, 31:29
28.03.2015 PGNiG Nafta Piła 3:2 AZS WSBiP KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 23:25, 25:16, 22:25, 25:22, 15:13
01.04.2015 AZS WSBiP KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 3:1 PGNiG Nafta Piła 21:25, 25:18, 25:9, 25:14

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
12.04.2015 KPS Chemik Police 2:3 Impel Wrocław 25:13, 23:25, 13:25, 25:13, 11:15
13.04.2015 KPS Chemik Police 3:0 Impel Wrocław 25:21, 25:13, 25:18
16.04.2015 Impel Wrocław 1:3 KPS Chemik Police 14:25, 25:20, 18:25, 25:27
17.04.2015 Impel Wrocław 1:3 KPS Chemik Police 18:25, 25:21, 19:25, 21:25
16.04.2015 Atom Trefl Sopot 0:3 Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS 20:25, 22:25, 15:25
17.04.2015 Atom Trefl Sopot 3:0 Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS 25:16, 25:17, 25:19
22.04.2015 Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS 0:3 Atom Trefl Sopot 23:25, 18:25, 21:25
23.04.2015 Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS 1:3 Atom Trefl Sopot 14:25, 29:27, 16:25, 17:25

Mecze o miejsca 5-12[edytuj | edytuj kod]

(dwumecz)

1. runda[edytuj | edytuj kod]
Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
15.04.2015 PGNiG Nafta Piła 1:3 Aluprof Bielsko-Biała 25:19, 12:25, 22:25, 22:25
19.04.2015 Aluprof Bielsko-Biała 3:0 PGNiG Nafta Piła 25:22, 25:22, 25:20
15.04.2015 AZS WSBiP KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 0:3 Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza 18:25, 21:25, 11:25
18.04.2015 Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza 3:0 AZS WSBiP KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 25:14, 25:12, 25:20
13.04.2015 Pałac Bydgoszcz 0:3 Beef Master Budowlani Łódź 16:25, 14:25, 13:25
22.04.2015 Beef Master Budowlani Łódź 3:0 Pałac Bydgoszcz 25:17, 25:12, 25:21
11.04.2015 KS Developres Rzeszów 1:3 Siódemka SK bank Legionovia 25:20, 18:25, 23:25, 23:25
21.04.2015 Siódemka SK bank Legionovia 2:3 KS Developres Rzeszów 25:20, 25:23, 15:25, 23:25, 12:15
2. runda[edytuj | edytuj kod]

Mecze o miejsca 5-8

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
26.04.2015 Siódemka SK bank Legionovia 2:3 Aluprof Bielsko-Biała 23:25, 21:25, 26:24, 25:21, 10:15
02.05.2015 Aluprof Bielsko-Biała 2:3 Siódemka SK bank Legionovia 25:19, 14:25, 25:19, 23:25, 11:15, (10:15)
26.04.2015 Beef Master Budowlani Łódź 2:3 Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza 25:23, 25:20, 22:25, 26:28, 12:15
30.04.2015 Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza 3:0 Beef Master Budowlani Łódź 25:19, 32:30, 25:23

Mecze o miejsca 9-12

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
25.04.2015 PGNiG Nafta Piła 3:2 KS Developres Rzeszów 25:22, 16:25, 22:25, 25:22, 15:10
03.05.2015 KS Developres Rzeszów 3:2 PGNiG Nafta Piła 25:19, 19:25, 23:25, 25:16, 15:10, (6:15)
26.04.2015 AZS WSBiP KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 3:1 Pałac Bydgoszcz 21:25, 25:19, 26:24, 25:22
30.04.2015 Pałac Bydgoszcz 3:1 AZS WSBiP KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 20:25, 26:24, 25:19, 25:16, (13:15)
3. runda[edytuj | edytuj kod]

Mecz o 5. miejsce

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
06.05.2015 Siódemka SK bank Legionovia 1:3 Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza 18:25, 25:17, 19:25, 23:25
09.05.2015 Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza 3:0 Siódemka SK bank Legionovia 25:15, 28:26, 28:26

Mecz o 7. miejsce

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
06.05.2015 Beef Master Budowlani Łódź 3:0 Aluprof Bielsko-Biała 27:25, 25:21, 25:21
09.05.2015 Aluprof Bielsko-Biała 1:3 Beef Master Budowlani Łódź 25:22, 26:28, 19:25, 22:25

Mecz o 9. miejsce

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
09.05.2015 PGNiG Nafta Piła 1:3 AZS WSBiP KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 25:19, 17:25, 19:25, 26:28
13.05.2015 AZS WSBiP KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 3:2 PGNiG Nafta Piła 25:19, 22:25, 25:11, 18:25, 16:14

Mecz o 11. miejsce

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
09.05.2015 Pałac Bydgoszcz 1:3 KS Developres Rzeszów 25:20, 18:25, 22:25, 24:26
13.05.2015 KS Developres Rzeszów 3:0 Pałac Bydgoszcz 27:25, 25:18, 26:24

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
02.05.2015 Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS 3:0 Impel Wrocław 25:20, 25:18, 25:20
03.05.2015 Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS 3:2 Impel Wrocław 25:16, 25:22, 24:26, 15:25, 15:10
09.05.2015 Impel Wrocław 2:3 Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS 18:25, 25:16, 26:28, 25:20, 14:16

Finał[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
01.05.2015 KPS Chemik Police 1:3 Atom Trefl Sopot 25:22, 21:25, 21:25, 17:25
02.05.2015 KPS Chemik Police 3:1 Atom Trefl Sopot 18:25, 25:12, 25:22, 25:19
09.05.2015 Atom Trefl Sopot 0:3 KPS Chemik Police 16:25, 20:25, 19:25
10.05.2015 Atom Trefl Sopot 2:3 KPS Chemik Police 19:25, 20:25, 26:24, 25:13, 11:15

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna
1 KPS Chemik Police Simple gold crown.svg
2 Atom Trefl Sopot Simple gold cup.svg
3 Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS
4 Impel Wrocław
5 Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza
6 Siódemka SK bank Legionovia
7 Beef Master Budowlani Łódź
8 BKS Aluprof Bielsko-Biała
9 AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
10 PGNiG Nafta Piła
11 KS Developres Rzeszów
12 KS Pałac Bydgoszcz

Składy[edytuj | edytuj kod]

Transfery[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zdobywca PP i mistrz kraju zamknął skład (pol.). www.orlenliga.pl, 2014-07-03.
  2. Impel Wrocław (pol.). www.orlenliga.pl. [dostęp 2014-11-07].
  3. Karolina Ślesak: Atom Trefl Sopot podaje pełny skład zespołu (pol.). www.s-w-o.pl, 2014-06-03.
  4. mks.dabrowa.pl: Skład Tauronu Banimexu MKS-u na nowy sezon (pol.). www.orlenliga.pl, 2014-07-01.
  5. orlenliga.pl: BKS Aluprof Bielsko-Biała (pol.). www.orlenliga.pl, 2014-11-07.
  6. orlenliga.pl: Polski Cukier Muszynianka (pol.). www.orlenliga.pl, 2014-11-07.
  7. orlenliga.pl: Budowlani Łódź (pol.). www.orlenliga.pl, 2014-11-07.
  8. orlenliga.pl: SK bank Legionovia Legionowo (pol.). www.orlenliga.pl, 2014-11-07.
  9. orlenliga.pl: PGNiG Nafta Piła (pol.). www.orlenliga.pl, 2014-11-07.
  10. orlenliga.pl: KS PAŁAC Bydgoszcz (pol.). www.orlenliga.pl, 2014-11-07.
  11. orlenliga.pl: KSZO Ostrowiec (pol.). www.orlenliga.pl, 2014-11-07.
  12. orlenliga.pl: Developres SkyRes Rzeszów (pol.). www.orlenliga.pl, 2014-11-07.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]