Oddział Tomasza Stamirowskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lansjer
Zygmunt Chmieleński – wydał rozkaz rozstrzelania Stamirowskiego

Oddział Tomasza Stamirowskiegopartia powstańcza jazdy okresu powstania styczniowego.

Oddział został sformowany na terenie dawnego województwa sandomierskiego. Jego dowódcą był Tomasz Stamirowski.

Starcie pod Michałowem[edytuj | edytuj kod]

24 kwietnia 1863 pod Michałowem niedaleko Wierzbnika rosyjscy dragoni zaatakowali straż tylną oddziału Łopackiego oraz jazdę Tomasza Stamirowskiego, ale Markowski bez trudu odparł ten atak. Po pierwszych wystrzałach Moskali jazda Stamirowskiego uciekła, nie tylko od nieprzyjaciela, ale zrezygnowała z działalności partyzanckiej. Oddział około 46 kawalerzystów wykorzystał sytuację, aby opuścić zgrupowanie.

Dionizy Czachowski objął obóz po Władysławie Kononowiczu, rozwinął tyralierę i pośpieszył na pomoc oddziałowi Łopackiego. Markowski wycofał się do lasu, a Rosjanie w obawie przed zasadzką zrezygnowali z dalszej akcji.

Rozstrzelanie Stamirowskiego[edytuj | edytuj kod]

Tomasz Stamirowski, który wraz ze swoim oddziałem jazdy uciekł z pola bitwy, był wcześniej oficerem rosyjskim a po wybuchu narodowego zrywu zajmował się głównie grabieżą unikając styczności z innymi partiami powstańczymi. Zarzucano mu również przywłaszczenie sobie szarży podpułkownikowskiej.

Spotkała go za to kara, wymierzona zgodnie z Kodeksami Karnymi Wojskowymi. Jesienią 1863, na rozkaz Zygmunta Chmieleńskiego, został rozstrzelany.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Eligiusz Kozłowski, Od Węgrowa do Opatowa 3.02.1863 – 21.02.1864 Wybrane bitwy z Powstania Styczniowego, Wydawnictwo MON, Warszawa 1962 r.
  • S. Kotarski, Opatów w latach 1861-1864, Opatów 1935 r.
  • Tadeusz Manteuffel (red.), Historia Polski, t.II, cz.III, Warszawa 1959 r.