Odmieniec pospolity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odmieniec pospolity
Ilustracja
Proteus vulgaris na agarze MacConkeya
Systematyka
Królestwo bakterie
Typ proteobakterie
Klasa gammaproteobakterie
Rząd Enterobakterie
Rodzina Enterobacteriaceae
Rodzaj Proteus
Gatunek P. vulgaris
Nazwa systematyczna
Proteus vulgaris
Hauser 1885

Odmieniec pospolity (Proteus vulgaris) – urzęsiona, bezotoczkowa Gram ujemna bakteria o kształcie pałeczki należąca do rodzaju Proteus. Odkryta została przez Hausera w 1885 roku. Nazwa gatunkowa (vulgaris) oznacza powszechność występowania drobnoustroju.

Profil biochemiczny[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak pozostałe bakterie tego rodzaju, odmieniec pospolity wytwarza mocznik, ureazę, H2S oraz fermentuje glukozę. Ponadto fermentuje maltozę, sacharozę, ksylozę; ale nie mannitol. Wytwarza indol, rozkłada żelatynę.

Diagnostyka[edytuj | edytuj kod]

Bakteria wzrasta na prostych podłożach hodowlanych, takich jak agar zwykły. Na agarze z krwią mogą wywoływać hemolizę. Wzrasta na podłożu z KCN.

Podobnie jak inne bakterie Proteus, wzrost jest pełzający (mgławicowy). Obraz bezmgławicowy uzyskiwany jest po dodaniu do hodowli alkoholu lub nitroprusydku sodu.

Chorobotwórczość[edytuj | edytuj kod]

Drobnoustrój jest odpowiedzialny za zakażenia układu pokarmowego (w tym dróg żółciowych), ucha środkowego, płuc oraz opon mózgowych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Podstawy Mikrobiologii Lekarskiej. PZWL, Warszawa 1979. Praca pod redakcją Leona Jabłońskiego. ​ISBN 83-200-0181-1​. Strona 270-274

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.