Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem
Gatunek animowany
Data premiery Polska 26 maja 2000
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 77 min
Reżyseria Leszek Gałysz
Scenariusz Leszek Gałysz
Jerzy Niemczuk
Muzyka Jan Pospieszalski
Zdjęcia Jan Maciej Ptasiński
Montaż Anna Ewert
Produkcja Leszek Gałysz
Wytwórnia J&P Studio Grafiki Filmowej
Telewizja Polska
Agencja Produkcji Filmowej
Komitet Kinematografii
Dystrybucja Polska Syrena EG

Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem – polski pełnometrażowy film animowany dla dzieci w reżyserii Leszka Marka Gałysza na podstawie scenariusza Gałysza i Jerzego Niemczuka. Film powstał w 1999 roku, jego premiera miała miejsce 20 maja 2000 roku. Projektantem animacji był Gałysz, autorem muzyki zaś Jan Pospieszalski.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film nawiązuje fabułą do serialu animowanego pt. Film pod strasznym tytułem z 1996 roku. W górach rodzi się dobry duszek Wił mogący przybrać każdą postać. Pewnego dnia góra zostaje odwrócona, a w warowni na szczycie tej góry osiedlają się okrutni rycerze Marbaci. Okoliczni mieszkańcy są przestraszeni. Wił, chcąc dowiedzieć się o co chodzi Marbatom, przybiera postać psa i trafia do ich siedziby. Tam dowiaduje się, że według przepowiedni Marbatów pokona małe dziecko. Rycerze zatem porywają wszystkie dzieci z okolicy i więżą je w klatkach.

Jakiś czas później łez zamkniętych dzieci powstaje tornado, które porywa Wiła i ten trafia na wieś, gdzie mieszkają Mamuna, Tatun, ich synek Sonek i domorosły wynalazca dziadek Lesawik. Rodzina przygarnia Wiła, który przybiera postać Sonka, aby on i Topek (syn mieszkającej w wodzie Topichy i przyjaciel Sonka) mieli się z kim bawić. Z tornada wypadają również trzy skrzaty Plonki: Toko, Pinek i Chobołt, którzy postanawiają zamieszkać z leśną rodziną. W nocy do domu przybywa stworzenie podobne do łosia - Latar, dawny znajomy dziadka, obecnie poszukujący żony. Mamuna proponuje mu jedną z Chlap, córek Topichy. Ten cieszy się, ale nie może zdecydować którą poślubić.

Rano Wił próbuje powstrzymać Marbatów przybierając postać smoka, jednak mu się to nie udaje. Niedługo potem w lesie zostaje zauważony Gig - łagodny olbrzym i przyjaciel Wiła. Lesawik zmniejsza olbrzyma, aby pomóc mu się ukryć. Na wieść o zbliżających się Marbatach rodzice postanawiają ukryć dzieci w lesie. Wraz z dziećmi udają się tam też Plonki. W nocy Sonek, Lesawik i Latar odstraszają Omentera (wysłannika Marbatów) z lasu udając duchy. Jednak następnego dnia Marbaci wracają i łapią Sonka oraz Topka. Następnie porywają Giga i Wiła, których biorą za dzieci. Trafiwszy do zamku Wił wpada na pomysł jak uwolnić więźniów. W międzyczasie do siedziby Marbatów dostają się Plonki, aby pomóc Wiłowi. Wił zmienia się w Marbasa, przywódcę Marbatów, i pokonuje go w walce na miecze. Uwolniony z lochu Gig niszczy zamek, Marbaci uciekają, a dzieci (w tym Wił pod postacią Sonka) wszyscy wracają do swoich domów.

Obsada głosowa[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 2000 – Srebrna Kreska za „poszukiwanie atrakcyjnej formuły twórczości dla dzieci” dla Leszka Marka Gałysza na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie.
  • 2000 – Wyróżnienie Jury Dziecięcego „Marcinek” za scenariusz dla Jerzego Niemczuka na Festiwalu Filmów dla Dzieci w Poznaniu.
  • 2000 – Wyróżnienie Jury Dziecięcego „Marcinek” za scenariusz dla Leszka Marka Gałysza na Festiwalu Filmów dla Dzieci w Poznaniu.