Odznaka „Zasłużony Pracownik Przemysłu Spożywczego i Skupu”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odznaka „Zasłużony Pracownik Przemysłu Spożywczego i Skupu”
Awers
Awers i rewers wzoru odznaki
Awers
Awers odznaki srebrnej
Rewers
Rewers odznaki srebrnej
Ustanowiono 9 czerwca 1972
Wycofano 18 czerwca 1990
Dewiza ZASŁUŻONY PRACOWNIK PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
Wielkość odznaka – 35 × 35 mm
zawieszka – 19 mm × 8 mm

Odznaka „Zasłużony Pracownik Przemysłu Spożywczego i Skupu” – polskie odznaczenie resortowe ustanowione 9 czerwca 1972 i nadawane przez Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu, w formie dwustopniowej (złotej i srebrnej) odznaki, w uznaniu zasług za wieloletnią i ofiarną pracę w uspołecznionym przemyśle spożywczym i skupie płodów rolnych. Została wycofana 18 czerwca 1990.

Kryteria nadawania[edytuj | edytuj kod]

Odznakę srebrną mogła uzyskać osoba, która przepracowała nieprzerwanie co najmniej 10 lat w resorcie przemysłu spożywczego i skupu lub w przemyśle spożywczym i służbie skupu innych jednostek państwowych albo jednostek spółdzielczych bądź w terenowych organach państwowej administracji skupu.

Odznakę złotą mogła uzyskać osoba, która przepracowała nieprzerwa nie co najmniej 15 lat w jednostkach wymienionych powyżej lub osoba, która już posiadała odznakę srebrną, przy czym w tym wypadku odznaka złota nie mogła, być nadana wcześniej niż po upływie 3 lat od czasu przyznania odznaki srebrnej.

W szczególnie uzasadnionych wypadkach mogła być przyznana odznaka srebrna lub złota bez przepracowania tych okresów i bez uzależnienia od otrzymania uprzednio odznaki niższego stopnia,

Odznaka mogła być przyznawana tej samej osobie wielokrotnie.

Wygląd odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka wykonana była z metalu, w kształcie koła zębatego z czterema przeciwlegle występującymi kłosami. Na obwodzie koła umieszczony był napis "ZASŁUŻONY PRACOWNIK PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU". Wewnątrz koła z czerwonej emalii widniał stylizowany zarys zakładu przemysłowego. Poszczególne elementy odznaki miały barwy koloru srebrnego dla odznaki srebrnej i koloru złotego dla odznaki złotej. Wysokość i szerokość odznaki wynosiły 35 mm. Na odwrotnej stronie odznaki umieszczony był poziomy napis „MINISTERSTWO PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU”. Odznaka zawieszona była na metalowej zawieszce, odpowiednio koloru złotego lub srebrnego, w kształcie prostokąta o wymiarach 19 mm × 8 mm, z dwoma paskami poziomymi z emalii koloru białego i czerwonego połączonej z odznaką trzyczęściowym ogniwem.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stefan Oberleitner: Odznaki honorowe (resortowe) PRL 1944-1989. Rzeszów: PTN, 2000, s. 125
  • Uchwała nr 147 Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1972 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony Pracownik Przemysłu Spożywczego i Skupu" (M.P. z 1972 r. nr 31, poz. 170)
  • Zarządzenie Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 12 marca 1973 r. w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Przemysłu Spożywczego i Skupu", zasad i trybu jej przyznawania i wręczania oraz sposobu noszenia (M.P. z 1973 r. nr 14, poz. 90)
  • Uchwała nr 84 Rady Ministrów z dnia 30 maja 1990 r. w sprawie uznania niektórych uchwał Rady Ministrów ogłoszonych w Monitorze Polskim za nieobowiązujące (M.P. z 1990 r. nr 24, poz. 181)