Odznaka Turystyczno-Krajoznawcza „Miłośnik Puszczy Kampinoskiej”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Odznaka Turystyczno-Krajoznawcza „Miłośnik Puszczy Kampinoskiej” – regionalna odznaka turystyczno-krajoznawcza ustanowiona w roku 1968 przez Zarząd Okręgu Mazowieckiego PTTK w celu popularyzowania terenów Puszczy Kampinoskiej oraz przyczyniania się do pogłębiania wiedzy o tym obszarze[1]. Aktualny regulamin został zatwierdzony przez Mazowieckie Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa PTTK w dniu 28 czerwca 2015 r.

Odznaka jest jednostopniowa. Może ją zdobywać każdy turysta po ukończeniu 7 roku życia. Odznakę zdobywa się przez odbycie określonej liczby wycieczek po terenie Puszczy Kampinoskiej i zwiedzenie określonej liczby miejsc. Możliwe jest także przyznanie odznaki w trybie honorowym, z pominięciem wymogów regulaminowych[1].

W celu zdobycia Odznaki należy łącznie spełnić następujące warunki:[1]

  • Odbyć co najmniej osiem wycieczek jednodniowych (o długości minimum 10 km każda) – z tym, że cztery z nich winny przebiegać trasami zachodniej części, a pozostałe cztery – trasami wschodniej części Puszczy Kampinoskiej. Za linię podziału przyjmuje się szosę biegnącą z Leszna do Kazunia przez Łubiec, Roztokę Sowią Wolę i Cybulice Duże. W przypadku przebiegu trasy przez obie części tak podzielonej Puszczy, wycieczkę zalicza się do tej części, przez którą przebiega większość trasy.
  • Wycieczki powinny odbywać się we wszystkich porach roku. Za porę wiosenną uważa się okres od 21 marca do 31 maja, za porę letnią okres od 1 czerwca do 15 września, za porę jesienną okres od 16 września do 15 listopada, a za porę zimową okres od 16 listopada do 20 marca.
  • Trasy wycieczek nie mogą być powtarzane, z wyjątkiem fragmentów wzdłuż szlaków znakowanych biegnących na pewnych odcinkach wspólnie. Każdą wycieczkę należy rozpocząć z innego punktu wyjściowego (innej miejscowości).
  • Zwiedzić przynajmniej cztery spośród następujących miejsc: Brochów, Granica, Izabelin, Kampinos, Laski, Leoncin, Leszno, Lipków, Miejsce Pamięci Palmiry, Secymin-Nowiny, Stara Dąbrowa, Stare Babice, Tułowice, Wiersze, Zaborów, Zaborów Leśny, Zamczysko, Żelazowa Wola.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]