Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O liść konwalii” im. Zbigniewa Herberta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O liść konwalii” im. Zbigniewa Herberta – konkurs organizowany przez Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu i Urząd Miasta Torunia. Do 2016 odbyło się 30 edycji tego konkursu.

Edycje[edytuj | edytuj kod]

XI edycja (1997)[edytuj | edytuj kod]

Laureaci:

  • I nagroda: Radosław Kobierski
  • II nagroda: Sylwia Martin
  • III nagroda: Justyna Wencel
  • wyróżnienia: Marian Bednarek, Zdzisław Drzewiecki, Maciej Porzycki i Maciej Woźniak

XII edycja (1998)[edytuj | edytuj kod]

Laureaci:

XIII edycja (1999)[edytuj | edytuj kod]

Laureaci:

XIV edycja (2000)[edytuj | edytuj kod]

Laureaci:

  • I nagroda: Piotr Bohdziewicz
  • II nagroda: A.K. Wyrzykowski
  • III nagroda: Anetta Kuś
  • wyróżnienia: Ewa Herniczek i Alicja Mazan

XV edycja (2001)[edytuj | edytuj kod]

Laureaci:

  • I nagroda: Andrzej Ratajczak
  • II nagroda: Krzysztof Grzelak
  • III nagroda: Maciej Woźniak
  • wyróżnienia: Robert Gmiterek

XVI edycja (2002)[edytuj | edytuj kod]

Laureaci:

  • I nagroda: Maciej Robert
  • II nagroda: Bogumiła Kołodziejska i Roman Honet
  • wyróżnienia: Agnieszka Jędrzejczak i Henryk Liszkiewicz

XVII edycja (2003)[edytuj | edytuj kod]

Laureaci:

XVIII edycja (2004)[edytuj | edytuj kod]

Laureaci:

  • I nagroda: Zbyszek Tahler
  • II nagroda: Natalia Jackowska i Dorota Niżyńska
  • III nagroda: Marcin Cielecki
  • wyróżnienia: nie przyznano

XIX edycja (2005)[edytuj | edytuj kod]

Laureaci:

XX edycja (2006)[edytuj | edytuj kod]

Laureaci:

  • I nagroda: Zbigniew Milewski
  • II nagroda: Jerzy Woliński
  • III nagroda: Agata Chmiel
  • wyróżnienia: Łukasz Jarosz, Ewa Parma, Kamila Szutkowska i Piotr Lewicki

XXI edycja (2007)[edytuj | edytuj kod]

Laureaci:

XXII edycja (2008)[edytuj | edytuj kod]

Laureaci:

XXIII edycja (2009)[edytuj | edytuj kod]

Laureaci:

XXIV edycja (2010)[edytuj | edytuj kod]

Jury w składzie: Krzysztof Karasek (przewodniczący), Jacek Dehnel, o. Wacław Oszajca SJ i Tomasz Bąk po ocenie 245 zestawów (1225 utworów poetyckich) przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

  • I nagroda: Maciej Kotłowski
  • II nagroda: Mirosław Gabryś
  • III nagroda: Marek Lobo Wojciechowski
  • wyróżnienia: Karol Graczyk, Agnieszka Tomczyszyn, Janusz Radwański i Robert C. Grala[2]

XXV edycja (2011)[edytuj | edytuj kod]

Jury w składzie: o. Wacław Oszajca SJ (przewodniczący), Jacek Dehnel, Maciej Woźniak i Maciej Kotłowski po ocenie 285 zestawów (1425 utworów poetyckich) przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

XXVI edycja (2012)[edytuj | edytuj kod]

Jury w składzie: Jacek Dehnel (przewodniczący), o. Wacław Oszajca SJ, Maciej Woźniak i Janusz Radwański po ocenie 383 zestawów (1789 utworów poetyckich) przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

XXVII edycja (2013)[edytuj | edytuj kod]

Jury w składzie: Maciej Woźniak (przewodniczący), o. Wacław Oszajca SJ i Joanna Liczner-Mueller po ocenie 411 zestawów (2050 utworów poetyckich) przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

XXVIII edycja (2014)[edytuj | edytuj kod]

Jury w składzie: Joanna Liczner-Mueller (przewodnicząca), o. Wacław Oszajca SJ i Maciej Woźniak po ocenie 279 zestawów (1282 utworów poetyckich) przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

  • II nagroda: Paweł Podlipniak i Bolesław Wierzbicki
  • III nagroda: Maciej Zdziarski
  • wyróżnienia: Marta Stępniak i Karol Mroziński
  • nagroda specjalna za najlepszy pojedynczy wiersz spoza nagrodzonych zestawów: Karol Graczyk[6]

XXIX edycja (2015)[edytuj | edytuj kod]

Jury w składzie: Wojciech Boros (przewodniczący), Joanna Liczner-Mueller i Maciej Woźniak po ocenie 341 zestawów (1681 utworów poetyckich) przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

XXX edycja (2016)[edytuj | edytuj kod]

Jury w składzie: Paweł Tański (przewodniczący), Wojciech Boros i Maciej Woźniak po ocenie 321 zestawów (1444 utworów poetyckich) przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

  • I nagroda: Mariusz Baryła
  • II nagroda: Patryk Kosenda
  • III nagroda: Marcin Królikowski i Janusz Lisicki
  • wyróżnienia: Rafał Baron, Piotr Piątek, Monika Brągiel i Klaudia Mazur[8]

XXXI edycja (2017)[edytuj | edytuj kod]

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

  • I nagroda: Ewa Frączek
  • II nagroda: Marcin Jurzysta
  • III nagroda: Karol Graczyk i Mariusz S. Kusion

XXXII edycja (2018)[edytuj | edytuj kod]

Jury w składzie: Paweł Tański, Joanna Liczner oraz Maciej Woźniak przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

  • I nagroda: Rafał Baron
  • II nagroda: Antonina M. Tosiek
  • III nagroda: Marta Kapelińska, Piotr Piątek
  • wyróżnienia: Karol Graczyk, Patryk Kosenda, Paweł Podlipniak[10]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Konkurs Poetycki 1997 – 2009 – Dwór Artusa Toruń, 22 października 2009 [dostęp 2017-06-12] (pol.).
  2. Konkurs Poetycki 2010 – Dwór Artusa Toruń, 20 października 2010 [dostęp 2017-06-12] (pol.).
  3. Konkurs Poetycki 2011 – Dwór Artusa Toruń, 20 października 2011 [dostęp 2017-06-12] (pol.).
  4. Konkurs Poetycki 2012 – Dwór Artusa Toruń, 20 października 2012 [dostęp 2017-06-12] (pol.).
  5. Konkurs Poetycki 2013 – Dwór Artusa Toruń, 20 października 2013 [dostęp 2017-06-12] (pol.).
  6. Konkurs Poetycki 2014 – Dwór Artusa Toruń, 10 października 2014 [dostęp 2017-06-12] (pol.).
  7. Konkurs Poetycki 2015 – Dwór Artusa Toruń, 9 października 2015 [dostęp 2017-06-12] (pol.).
  8. Konkurs Poetycki 2016 – Dwór Artusa Toruń, 2 maja 2016 [dostęp 2017-06-12] (pol.).
  9. Wyniki XXXI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego O liść konwalii im. Zbigniewa Herberta – Salon Literacki, „Salon Literacki”, 9 grudnia 2017 [dostęp 2018-01-09] (pol.).
  10. Werdykt jury Konkursu Poetyckiego 2018

Linki wewnętrzne[edytuj | edytuj kod]