Oga (półwysep)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie satelitarne Landsat
Położenie na mapie
Demon namahage
Góra Kanpū, na terenie parku narodowego

Oga (jap. 男鹿半島 Oga-hantō) – półwysep w Japonii, w północnej części wyspy Honsiu, w prefekturze Akita, oblewany przez wody Morza Japońskiego. Obszar półwyspu należy administracyjnie do miasta Oga.

Zachodnia część półwyspu była niegdyś wyspą, ale nanoszona przez rzeki ziemia i piasek połączyły ją z lądem wyspy Honsiu. Część wybrzeża o długości ponad 10 km stanowią strome klify.

U nasady półwyspu znajduje się miasto Oga oraz jezioro-laguna Hachirō. Dawniej drugie pod względem wielkości jezioro w Japonii. Najwyższym wzniesieniem półwyspu jest góra Hon (715 m n.p.m.). Natomiast w jego centrum znajduje się porośnięty jedynie trawą stratowulkan Kanpū o wysokości 355 m n.p.m. Na jego szczycie znajduje się obserwatorium, które wykonuje pełny obrót w ciągu siedmiu minut. Widoczny jest stamtąd cały półwysep.

Część obszaru półwyspu jest objęta ochroną przez Quasi-Park Narodowy Oga.

Półwysep słynie z odbywającego się tu w ostatni dzień roku tradycyjnego Festiwalu Namahage[1]. Młodzi ludzie przebierają się za diabły, zakładając wielkie maski (czerwona symbolizuje męskiego demona, niebieska – żeńskiego) i płaszcze ze słomy. W każdej wiosce maski są inne.[2] Trzymając w rękach drewniane noże i wiadra, tańczą i odwiedzają kolejne domostwa. Upominają leni, wypędzają złe duchy z intencją zapobiegania nieszczęściom. Szukają także nowych członków lokalnej społeczności, jak młode żony i dzieci. Próbują ich nakłaniać do ciężkiej pracy i posłuszeństwa wobec rodziców. Wydają okrzyki: „Czy tu jakieś dzieci płaczą?”; „Czy dzieci słuchają swoich rodziców?” ; "Czy leniwe synowe zaniedbują swoją pracę?". Aby ułagodzić napastliwość demonów, głowy rodzin oferują im sake i ciastka ryżowe mochi.[3]. Udobruchane gościnnością, diabły opuszczają dom, życząc dobrego zdrowia, bogatych połowów i zbiorów w nowym roku.

W centralnej części półwyspu znajduje się Muzeum Namahage[4].

Popularność obrzędów namahage spowodowała, że w 1964 r. połączono je z shintoistycznym rytuałem „Saitōsai”, który odbywał się w dniu 3 stycznia w chramie Shinzan w Kitaura. To wspólne święto, o nazwie Namahage Sedo Festival, jest obchodzone co roku w drugi piątek, sobotę i niedzielę lutego.

Na półwyspie znajdują się liczne źródła termalne (onseny).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oga Peninsula (ang.). Japan National Tourism Organization. [dostęp 2014-10-18].
  2. Namahage Masks (ang.). Agency for Cultural Affairs on Tourism Promotion and Local Revitalization by Utilizing Cultural Heritage, 2012. [dostęp 2014-10-21].
  3. Oga Namahage Festival (ang.). Japan National Tourism Organization. [dostęp 2014-10-20].
  4. Experience the Folklore of Namahage (ang.). Namahage Museum, 2005. [dostęp 2014-10-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]