Ogród Roślin przy Gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ogród Roślin przy Gimnazjum Marii Magdaleny – nieistniejący niewielki ogród botaniczny, zlokalizowany na tyłach (strona wschodnia) gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, na Garbarach.

Założenie było pierwszym na terenie Niemiec szkolnym ogrodem botanicznym i stanowiło wzorzec w tym zakresie dla szkół w całym państwie. Ogród powstał w 1882 na dziedzińcu gimnazjum z inicjatywy Fritza Pfuhla (1853-1913) – nauczyciela gimnazjum i profesora Akademii w Poznaniu, florysty i założyciela działu przyrodniczego Muzeum Cesarza Fryderyka.

Ogród zajmował 1128 m², a obsadzono go 233 gatunkami roślin drzewiastych, bylin i ziół. Korzystały z niego wszystkie poznańskie gimnazja. Np. w 1903 wydano w celach dydaktycznych 66.000 okazów roślin. Zorganizowano podział na sekcje, z uwzględnieniem roślin światło- i cieniolubnych. Łącznie istniały 44 sekcje, ułożone geometrycznie. Po śmierci Pfuhla, w 1913, ogród uległ likwidacji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy W. Szulczewski, Poznańskie ogrody botaniczne w służbie dydaktyki szkół podstawowych, w: Sprawozdania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, nr 2/1956, ss.67 i 70
  2. Fritz Pfuhl, Der Pflanzengarten, Lipsk, 1910