Okręgowe ligi polskie w piłce nożnej (1933)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Okręgowe ligi polskie 1933
1932 1934
Szczegóły rozgrywek
1933 rok A klasa

Okręgowe ligi polskie w piłce nożnej w 1933 roku

Etap pierwszy[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Klasy A Białostockiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

GRUPA I

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 ŻKS Białystok 6 5 1 0 22-5 11
2 Jagiellonia Białystok 6 2 2 2 15-10 6
3 Makabi Grodno 6 2 0 4 5-10 4
4 Hapoel Białystok 6 1 1 4 8-25 3

GRUPA II

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 WKS 76 PP Grodno 6 5 1 0 34-7 11
2 Cresovia Grodno 6 1 3 2 8-19 5
3 Kraft Grodno 6 2 1 3 8-19 5
4 Makabi Suwałki 6 1 1 4 7-19 3

FINAŁ

L.p. Mecz Wynik
1 WKS 76 PP Grodno : ŻKS Białystok 2:1
2 ŻKS Białystok : WKS 76 PP Grodno 1:3

OSTATECZNA KLASYFIKACJA

L.p. Drużyna
1 WKS 76 PP Grodno
2 ŻKS Białystok
3-4 Cresovia Grodno , Jagiellonia Białystok
5-6 Kraft Grodno , Makabi Grodno
7-8 Makabi Suwałki , Hapoel Białystok
  • Po sezonie sekcja piłki nożnej Cresovi oraz WKS 76 PP Grodno połączyły się tworząc klub WKS Grodno
  • Z powodu zwolnienia miejsca przez Cresovię nie rozegrano dwumeczu o pozostanie w klasie A.
  • Z powodu wycofania Cresovi nikt nie spadł, awansował ŁKS Łomża.
  • Po sezonie zespół Makabi Grodno został przesunięty do grupy II A klasy.

Mistrzostwa Klasy A Kieleckiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Klasy A Krakowskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Klasy A Lubelskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

GRUPA LUBELSKA

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 WKS Unia Lublin 6 b.d. b.d. b.d. b.d. 7
2 AZS Lublin 6 b.d. b.d. b.d. b.d. 7
3 WKS 7 PP Chełm 6 b.d. b.d. b.d. b.d. 7
4 WKS Dęblin (b) 6 b.d. b.d. b.d. b.d. 5

GRUPA SIEDLECKA

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 Strzelec Siedlce 4 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
2 WKS 9 PAC Siedlce 4 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
3 WKS 22 PP Siedlce II 4 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.

MECZ O AWANS
Baraże zwyciężył Strzelec Siedlce : WKS Unia Lublin (brak wyniku).

  • Od następnego sezonu powrót do jednej grupy A klasy składającej się z 6 drużyn.

Mistrzostwa Klasy A Lwowskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

GRUPA I

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty Uwagi
1 Polonia Przemyśl 10 b.d. b.d. b.d. 27-12 16 walka o awans
2 Resovia Rzeszów 10 b.d. b.d. b.d. 23-9 13 walka o klasę okręgową
3 Drugi Sokół Lwów 10 b.d. b.d. b.d. 19-18 12 walka o klasę okręgową
4 Hasmonea Lwów 10 b.d. b.d. b.d. 11-12 11 walka o klasę okręgową
5 Ognisko Jarosław (b) 10 b.d. b.d. b.d. 19-21 7 walka o klasę okręgową
6 Oldboye Lwów 10 b.d. b.d. b.d. 8-35 1 walka o klasę okręgową

GRUPA II

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty Uwagi
1 Lechia Lwów 12 b.d. b.d. b.d. 42-12 20 walka o awans
2 Świteź Lwów 12 b.d. b.d. b.d. 18-19 14 walka o klasę okręgową
3 Ukraina Lwów 12 b.d. b.d. b.d. 28-26 12 walka o klasę okręgową
4 Pogoń 1b Lwów 12 b.d. b.d. b.d. 22-2 12 walka o klasę okręgową
5 Rewera Stanisławów 12 b.d. b.d. b.d. 16-23 11 walka o klasę okręgową
6 Pogoń Stryj 12 b.d. b.d. b.d. 13-25 10 walka o klasę okręgową
7 Biały Orzeł Lwów 10 b.d. b.d. b.d. 17-30 5 walka o klasę okręgową

MECZE O AWANS do ELIMINACJI
Polonia Przemyśl : Lechia Lwów 1;1, 2:2, 2:0.

  • Polonia awansowała do eliminacji o Ligę, Lechia dołączy do grupy walczącej o klasę okręgową.

GRUPA WALCZĄCA O KLASĘ OKRĘGOWĄ

  • Zaliczono wyniki meczów w rozgrywkach grupowych (nie licząc wyników z Polonią Przemyśl).
  • Zespoły rozgrywały mecze tylko z drużynami z przeciwnej grupy.
Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty Uwagi
1 Lechia Lwów 22 b.d. b.d. b.d. 61-27 30 awans do klasy okręgowej
2 Resovia Rzeszów 22 b.d. b.d. b.d. 47-27 29 awans do klasy okręgowej
3 Ukraina Lwów 22 b.d. b.d. b.d. 54-40 25 awans do klasy okręgowej
4 Pogoń 1b Lwów 22 b.d. b.d. b.d. 43-33 25 awans do klasy okręgowej
5 Ognisko Jarosław (b) 22 b.d. b.d. b.d. 57-50 25 awans do klasy okręgowej
6 Świteź Lwów 22 b.d. b.d. b.d. 37-40 25 awans do klasy okręgowej
7 Drugi Sokół Lwów 22 b.d. b.d. b.d. 45-46 24 awans do klasy okręgowej
8 Rewera Stanisławów 22 b.d. b.d. b.d. 30-36 24 do Stanisławowoskiego OZPN
9 Hasmonea Lwów 22 b.d. b.d. b.d. 32-38 23 awans do klasy okręgowej
10 Pogoń Stryj 22 b.d. b.d. b.d. 30-40 21 spadek
11 Biały Orzeł Lwów 22 b.d. b.d. b.d. 49-49 15 spadek
12 Oldboye Lwów 22 b.d. b.d. b.d. 7-82 1 spadek
  • Rewera Stanisławów po sezonie przeniesie się do nowo utworzonego Stanisławowskiego OZPN, jej miejsce w lidze okręgowej zajmie spadkowicz z Ligi zespół Czarnych Lwów.
  • Polonia Przemyśl nie awansowała do ligi i w przyszłym sezonie wystąpi w lidze okręgowej.
  • W następnym sezonie oprócz ligi okręgowej utworzono 4 grupy A klasy, ich zwycięzcy w barażach będą grać o awans do ligi okręgowej.

Mistrzostwa Klasy A Łódzkiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Klasy A Poleskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Klasy A Pomorskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 Polonia Bydgoszcz 12 b.d. b.d. b.d. 40-18 18
2 Sokół I Bydgoszcz 12 b.d. b.d. b.d. 33-18 18
3 PePeGe Grudziądz 11 b.d. b.d. b.d. 25-17 15
4 Gryf Toruń 12 b.d. b.d. b.d. 31-28 12
5 Olimpia Grudziądz 11 b.d. b.d. b.d. 17-25 8
6 Goplania Inowrocław (b) 9 b.d. b.d. b.d. 15-20 6
7 Kabel Polski Bydgoszcz (b) 10 b.d. b.d. b.d. 12-39 3
  • Goplania Inowrocław dołączyła do rozgrywek w trakcie sezonu.
  • Baraż o 1 miejsce Polonia Bydgoszcz : Sokół Bydgoszcz 1:0.
  • Spadek Kabel Polski Bydgoszcz, z klasy B awansował TKS Toruń.

Mistrzostwa Klasy A Poznańskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Klasy A Śląskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Klasy A Warszawskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Klasy A Wileńskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Klasy A Wołyńskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje o I ligę[edytuj | edytuj kod]

O wejście do Ligi walczyło 13 drużyn, podzielonych na 4 grupy. Do finału wchodziły tylko mistrzowie grup.

Tabela grupy I[edytuj | edytuj kod]

Klub M Pkt Z R P Br+ Br- Uwagi
1 Polonia Warszawa (piłka nożna) 6 10 5 0 1 31 5
2 Polonia Bydgoszcz 6 9 4 1 1 19 6
3 Union-Touring Łódź 6 3 0 2 4 3 30
4 Legia Poznań 6 2 1 1 4 5 17


Legenda:


Awans do półfinału

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Polonia Warszawa               xxx 5-1 1-0 9-0
Legia Poznań                   3-2 xxx 6-2 4-3
Union-Touring Łódź             0-2 2-2 xxx 1-0
Polonia Bydgoszcz              1-1 1-1 1-3 xxx

Tabela grupy II[edytuj | edytuj kod]

Klub M Pkt Z R P Br+ Br- Uwagi
1 Naprzód Lipiny 3 5 2 1 0 18 3
2 Unia Sosnowiec 4 3 1 1 2 5 18
3 Olsza Kraków 3 2 1 0 2 6 8


Legenda:


Awans do półfinału

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Naprzód Lipiny                 xxx 11-0 5-1
Unia Sosnowiec                 2-2 xxx 3-0
Olsza Kraków                    %  5-0 xxx
% Mecz Olsza - Naprzód nie rozegrano.

Tabela grupy III[edytuj | edytuj kod]

Klub M Pkt Z R P Br+ Br- Uwagi
1 Polonia Przemyśl 4 7 3 1 0 11 2
2 Hasmonea Równe 4 5 2 1 1 7 7
3 Strzelec Siedlce 4 0 0 0 4 2 11 wycofał się podczas rozgrywek


Legenda:


Awans do półfinału

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Polonia Przemyśl               xxx 3-0*3-0
Hasmonea Równe                 2-2 xxx 2-0
Strzelec Siedlce              *0-3 2-3 xxx
* Strzelec - Hasmonea 1-6 według FUJI, 2-3 według Radoń.

Tabela grupy IV[edytuj | edytuj kod]

Klub M Pkt Z R P Br+ Br- Uwagi
1 Śmigły Wilno 4 8 4 0 0 12 5
2 WKS 4 dsp Brześć 4 2 1 0 3 6 9
3 WKS 76 pp Grodno 4 2 1 0 3 5 9


Legenda:


Awans do półfinału

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Śmigły Wilno                   xxx 3-1 4-1
4 dyon samoch. panc. Brześć    2-3 xxx 2-3
76 p.p. Grodno                 1-2 0-1 xxx

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Polonia Warszawa (piłka nożna) - Polonia Przemyśl 3-0, 5-3
Śmigły Wilno - Naprzód Lipiny 0-1, 1-0, 4-2 (Mecz w Warszawie przerwany w 83 minucie)

Finał[edytuj | edytuj kod]

Polonia Warszawa (piłka nożna) - Śmigły Wilno 2-0, 3-1

KSP Polonia Warszawa zdobyła prawo do gry w I lidze w 1934.

Śmigły Wilno zmierzył się jeszcze z dwoma spadkowiczami I ligi: Garbarnią Kraków i Czarnymi Lwów w barażach o awans do I ligi, ale zajęła tylko 2 miejsce.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]