Okręgowe ligi polskie w piłce nożnej (1938/1939)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
1938/39 rok A klasa

Okręgowe ligi polskie w piłce nożnej w sezonie 1938/1939

Etap pierwszy[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Klasy A Białostockiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 WKS Grodno 10 9 0 1 52-16 18
2 ŻKS Makabi Białystok (9) (4) (2) (3) (21-15) (10)
3 Strzelec Białystok (9) (4) (1) (4) (21-16) (9)
4 Cresovia Grodno (8) (3) (2) (3) (15-20) (8)
5 Makabi Grodno (7) (1) (1) (5) (7-23) (3)
6 Makabi Łomża (5) (0) (0) (5) (5-31) (0)
7 Warmia Grajewo 0 0 0 0 0 0
8 Ognisko Białystok 0 0 0 0 0 0
  • Z powody braku wyników kilku meczów tabela jest niekompletna. Brakuje pewności co do kolejności na pozycjach 2-3-4.
  • Większość piłkarzy WKS Jagiellonii Białystok zasiliła klub Strzelca Białystok.
  • Warmia Grajewo za nie uregulowane składki został wykluczony z rozgrywek, wszystkie ich mecze anulowano.
  • Ognisko Białystok wycofał się z rozgrywek, wszystkie mecze anulowano.
  • Z klasy B awansowały Hapoel Białystok, Puszcza Hajnówka, oraz zwycięzca dwumeczu Makabi Suwałki vs Strzelec Suwałki. Z powodu wybuchu wojny mecze nie zostały rozegrane.

Mistrzostwa ligi okręgowej Krakowskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 Fablok Chrzanów 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 36
2 Tarnovia Tarnów 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 23
3 Krowodrza Kraków 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 22
4 Olsza Kraków 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 21
5 KS Mościce Tarnów (b) 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 21
6 KS Chełmek 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 19
7 Podgórze Kraków 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 18
8 Makabi Kraków 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 17
9 Zwierzyniecki Kraków 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 16
10 Grzegórzecki Kraków 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 16
11 Korona Kraków 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 8
?* Wisła II Kraków - - - - - -
?* Garbarnia II Kraków (b) - - - - - -
?* Cracovia II - - - - - -

Mistrzostwa Klasy A Lubelskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 Unia Lublin 8 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
2 LWS Lublin 8 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
3 LOT Dęblin 8 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
4 WKS Chełm 8 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
5 Lewart Lubartów 8 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.

Mistrzostwa ligi okręgowej Lwowskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 Junak Drohobycz 24 b.d. b.d. b.d. 65-35 36
2 Ukraina Lwów 24 b.d. b.d. b.d. 65-37 31
3 Czarni Lwów 24 b.d. b.d. b.d. 43-34 27
4 Pogoń II Lwów 24 b.d. b.d. b.d. 50-42 26
5 Hasmonea Lwów 24 b.d. b.d. b.d. 32-30 26
6 Lechia Lwów 24 b.d. b.d. b.d. 31-34 24
7 Pogoń Stryj 24 b.d. b.d. b.d. 52-49 22
8 Resovia 24 b.d. b.d. b.d. 41-47 22
9 Sian Przemyśl (b) 24 b.d. b.d. b.d. 32-47 22
10 Polonia Przemyśl 24 b.d. b.d. b.d. 39-51 21
11 RKS Lwów 24 b.d. b.d. b.d. 27-31 20
12 Korona Sambor 24 b.d. b.d. b.d. 38-70 19
13 WKS Ognisko Jarosław 24 b.d. b.d. b.d. 35-43 16

Mistrzostwa ligi okręgowej Łódzkiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 ŁKS Łódź * 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 28
2 ŁTSG Łódź 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 26
3 Zjednoczeni Łódź (b) 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 23
4 WKS Łódź 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 20
5 Strzelecki KS Łódź 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 19
6 WIMA Łódź 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 19
7 PTC Pabianice 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 18
8 Union-Touring II Łódź (b) 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 17
9 Sokół Pabianice 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 17
10 Burza Pabianice 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 13
11 Sokół Zgierz 20 b.d. b.d. b.d. b.d. 6

Mistrzostwa Klasy A Poleskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

GRUPA I (Brześć)

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 Ruch Brześć 6 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
2 Pogoń Brześć 6 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
3 Kresy Brześć 6 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
4 Lot Biała Podlaska (b) 6 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.

GRUPA II (Pińsk)

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 Ognisko Pińsk* 6 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
2 Orzeł Pińsk 6 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
3 Makabi Pińsk 6 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
4 Nordyja Pińsk (b) 6 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.

Mistrzostwa Klasy A Pomorskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 Gryf Toruń 14 b.d. b.d. b.d. 46-21 23
2 Pomorzanin Toruń 14 b.d. b.d. b.d. 30-19 17
3 Kotwica Gdynia (b) 14 b.d. b.d. b.d. 27-20 15
4 Unia Tczew 14 b.d. b.d. b.d. 27-25 15
5 Ciszewski Bydgoszcz 14 b.d. b.d. b.d. 23-25 13
6 Polonia Bydgoszcz 14 b.d. b.d. b.d. 11-35 11
7 Bałtyk Gdynia 14 b.d. b.d. b.d. 21-41 9
8 AKS Grudziądz 14 b.d. b.d. b.d. 17-35 9

Mistrzostwa ligi okręgowej Poznańskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 Legia Poznań 12 b.d. b.d. b.d. 55-13 22
2 KPW Poznań 12 b.d. b.d. b.d. 48-12 21
3 HCP Poznań 12 b.d. b.d. b.d. 45-33 20
4 HCP Poznań 12 b.d. b.d. b.d. 37-30 12
5 Polonia Poznań 12 b.d. b.d. b.d. 17-31 9
6 Pentatlon Poznań (b) 12 b.d. b.d. b.d. 19-45 5
7 Stella Gniezno (b) 12 b.d. b.d. b.d. 14-49 4
8 Warta II Poznań* - - - - - -

(*) grała także Warta II Poznań , której wyniki anulowano przy ustalaniu końcowej tabeli.

Mistrzostwa Klasy A Stanisławowskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 Strzelec Górka Stanisławów 14 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
2 Rewera Stanisławów 14 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
3 KSZN Rypne 14 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
4 TESP Kałusz (b) 14 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
5 Strzelec Raz Dwa Trzy Stanisławów 14 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
6 Strzelec Broszniów 14 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
7 Bystrzyca Nadwórna 14 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
8 Pokucie Kołomyja 14 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.

Mistrzostwa ligi okręgowej (Liga Śląska) Śląskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 Śląsk Świętochłowice 20 b.d. b.d. b.d. 64-35 32
2 Pogoń (Słowian) Katowice 20 b.d. b.d. b.d. 48-44 25
3 Czarni Chropaczów 20 b.d. b.d. b.d. 54-48 24
4 Dąb Katowice 20 b.d. b.d. b.d. 55-47 23
5 Naprzód Lipiny 20 b.d. b.d. b.d. 58-36 22
6 PKS Katowice 20 b.d. b.d. b.d. 49-42 19
7 BBTS Bielsko (b) 20 b.d. b.d. b.d. 38-31 19
8 Concordia Knurów 20 b.d. b.d. b.d. 35-47 18
9 KS Chorzów 20 b.d. b.d. b.d. 41-57 17
10 Wawel Nowa Wieś 20 b.d. b.d. b.d. 35-56 12
11 Ligocianka Katowice (b) 20 b.d. b.d. b.d. 25-59 9

Mistrzostwa ligi okręgowej Warszawskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 KS Starachowice 18 b.d. b.d. b.d. b.d. 29
2 Granat Skarżysko 18 b.d. b.d. b.d. b.d. 27
3 Fort Bema Warszawa 18 b.d. b.d. b.d. b.d. 22
4 Orkan Warszawa 18 b.d. b.d. b.d. b.d. 19
5 PWATT Warszawa 18 b.d. b.d. b.d. b.d. 19
6 Skra Warszawa (b) 18 b.d. b.d. b.d. b.d. 16
7 CWS Warszawa 18 b.d. b.d. b.d. b.d. 14
8 Okęcie Warszawa 18 b.d. b.d. b.d. b.d. 12
9 PZL Warszawa (b) 18 b.d. b.d. b.d. b.d. 12
10 Znicz Pruszków 18 b.d. b.d. b.d. b.d. 12

Mistrzostwa Klasy A Wileńskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 Śmigły Wilno 6 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
2 Ognisko Wilno 6 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
3 Makabi Wilno 6 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
4 Hapoel Wilno 6 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
  • Brak danych dotyczących awansu do A klasy.

Mistrzostwa Klasy A Wołyńskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 PKS Łuck 14 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
2 WKS Dubno (b) 14 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
3 Hasmonea Równe 14 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
4 Strzelec Janowa Dolina (b) 14 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
5 Pogoń Równe 14 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
6 Strzelec Kowel 14 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
7 WKS Łuck 14 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.
8 Hasmonea Łuck 14 b.d. b.d. b.d. b.d. b.d.

Mistrzostwa ligi okręgowej Zagłębiowskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1 Unia Sosnowiec 16 b.d. b.d. b.d. b.d. 27
2 Brygada Częstochowa 16 b.d. b.d. b.d. b.d. 25
3 Sarmacja Będzin 16 b.d. b.d. b.d. b.d. 17
4 Zagłębianka Będzin (b) 16 b.d. b.d. b.d. b.d. 16
5 Zagłębie Dąbrowa Górnicza 16 b.d. b.d. b.d. b.d. 12
6 CKS Czeladź 16 b.d. b.d. b.d. b.d. 10
7 Warta Zawiercie 16 b.d. b.d. b.d. b.d. 9
8 Brynica Czeladź 16 b.d. b.d. b.d. b.d. 8
9 Skra Częstochowa 16 b.d. b.d. b.d. b.d. 7
10 Częstochówka Częstochowa (w) - - - - - -

Eliminacje o I ligę[edytuj | edytuj kod]

O wejście do Ligi walczyło 14 drużyn, podzielonych na 4 grupy. Do finału wchodziły tylko mistrzowie grup.

Tabela grupy I[edytuj | edytuj kod]

Klub M Pkt Z R P Br+ Br- Uwagi
1 Legia Poznań 6 8 4 0 2 22 11
2 KS Starachowice 6 6 3 0 3 15 10
3 ŁKS Łódź 6 6 3 0 3 12 13
4 Gryf Toruń 6 4 2 0 4 9 24


Legenda:


Awans do finału

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Legia Poznań                   xxx 4-3 5-1 7-2
KS Starachowice                2-1 xxx 2-1 6-0
ŁKS Łódź                       0-3 2-1 xxx 4-2
Gryf Toruń                     3-2 2-1 0-4 xxx

Tabela grupy II[edytuj | edytuj kod]

Klub M Pkt Z R P Br+ Br- Uwagi
1 Śląsk Świętochłowice 4 7 3 1 0 11 1
2 Fablok Chrzanów 4 5 2 1 1 7 8
3 Unia Sosnowiec 4 0 0 0 4 3 12


Legenda:


Awans do finału

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Śląsk Świętochłowice           xxx 4-0 4-0
Fablok Chrzanów                1-1 xxx 3-1
Unia Sosnowiec                 0-2 2-3 xxx

Tabela grupy III[edytuj | edytuj kod]

Klub M Pkt Z R P Br+ Br- Uwagi
1 Junak Drohobycz 6 10 5 0 1 29 7
2 Unia Lublin 6 10 5 0 1 23 12
3 Strzelec Górka Stanisławów 6 3 1 1 4 7 22
4 PKS Łuck 6 1 0 1 5 8 26


Legenda:


Awans do finału

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Junak Drohobycz                xxx 6-0 6-1 3-2
Unia Lublin                    4-3 xxx 5-1 4-0
Strzelec Górka Stanisławów     0-4*0-3 xxx 3-2
Policyjny KS Łuck              0-7 2-7 2-2 xxx
* Mecz PKS Łuck - Junak 1-1 repeated.
* Mecz Strzelec Górka - Unia 2-1 zweryfikowany jako walkower.
* Strzelec - Junak 4-0 według FUJI, 0-4 według Radoń.
* PKS Łuck - Unia 0-4 według FUJI, 2-7 według Radoń.
* Unia - PKS Łuck 7-2 według FUJI, 4-0 według Radoń.

Tabela grupy IV[edytuj | edytuj kod]

Klub M Pkt Z R P Br+ Br- Uwagi
1 Śmigły Wilno 4 8 4 0 0 27 0
2 WKS Grodno 4 2 1 0 3 9 21
3 Ognisko Pińsk 4 2 1 0 3 7 22


Legenda:


Awans do finału

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Śmigły Wilno                   xxx 9-0 6-0
WKS Grodno                     0-5 xxx 7-3
KPW Ognisko Pińsk              0-7 4-2 xxx
* Ognisko - Śmigły 0-6 według FUJI, 0-7 według Radoń.
* Ognisko - WKS Grodno 2-4 według FUJI, 4-2 według Radoń.
* Śmigły - Ognisko 7-0 według EUJI, 6-0 według Radoń.
* Śmigły - WKS Grodno 5-0 według FUJI, 9-0 według Radoń.
* WKS Grodno - Śmigły 0-9 według FUJI, 0-5 według Radoń.

Finał[edytuj | edytuj kod]

Tabela grupy finałowej[edytuj | edytuj kod]

Klub M Pkt Z R P Br+ Br- Uwagi
1 Śląsk Świętochłowice 2 3 1 1 0 2 1
2 Śmigły Wilno 2 2 1 0 1 6 3
3 Junak Drohobycz 2 2 0 2 0 1 1
4 Legia Poznań 2 1 0 1 1 2 6


Legenda:


Prawo do gry w I lidze w 1940.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Śląsk Świętochłowice           xxx 2-1
Śmigły Wilno                       xxx     5-1
Junak Drohobycz                0-0     xxx
Legia Poznań                           1-1 xxx

Sezon nie dokończono z powodu rozpoczęcia II wojny światowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]