Okręgowe ligi polskie w piłce nożnej (1946)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Okręgowe ligi polskie w piłce nożnej w 1946 roku

Pierwsze rozgrywki miały za cel wyłonienie drużyn do rywalizacji o tytuł Mistrza Polski w 1946 i 1947 roku oraz uszeregowanie klubów w ligach okręgowych w sezonie 1946/47.

Do rozgrywek o tytuł Mistrza Polski w roku 1946 awansowało 18 drużyn (Motor Białystok oraz Szombierki Bytom z powodu późnego zakończenia rozgrywek w swoich okręgach nie wystąpiły w tych mistrzostwach).

Dodatkowo do rywalizacji o tytuł Mistrza Polski w roku 1947 oraz o prawo do gry w I lidze w 1948 awansowało łącznie 28 zespołów.

Mistrzostwa okręgu Białostockiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Grupa I

Poz. Drużyna Punkty Uwagi
1 Motor Białystok 14 Baraże o MP
2 Wici Białystok 12 Klasa A
3 Sokół Sokółka 2 Klasa B
4 Supraślanka Supraśl 0 Klasa B
5 Tempo Białystok 0 Klasa B

Grupa II

Poz. Drużyna Punkty Uwagi
1 Piechur Białystok 14 Baraże o MP
2 OMTUR Łomża 12 Klasa A
3 Ognisko Białystok 6 Klasa B
4 OMTUR Hajnówka 5 Klasa B
5 Iskra Białystok 1 Klasa B

Grupa III

Poz. Drużyna Punkty Uwagi
1 WKS Suwałki 11 Baraże o MP
2 WKS Ełk 9 Klasa A
3 Kolejarz Ełk 9 Klasa A
4 Artylerzysta Ełk 8 Klasa B
5 Zryw Suwałki 3 Klasa B

Grupa finałowa

Poz. Drużyna Punkty Uwagi
1 Motor Białystok 6 MP 46(*) i 47
2 Piechur Białystok 6 Klasa A
3 WKS Suwałki 0 Klasa A

(*) Zespół z powodu późnego zakończenia rozgrywek okręgowych nie przystąpił do walki o MP w 1946 roku.

Mistrzostwa okręgu Gdańskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Punkty Uwagi
1 Gedania Gdańsk 30 MP 46 i 47
2 Grom Gdynia 24 Klasa A
3 Pogoń Gdańsk 23 Klasa A
4 Unia Tczew 20 Klasa A
5 Lechia Gdańsk 18 Klasa A
6 Płomień Gdańsk 16 Klasa A
7 Gryf Wejherowo 16 Klasa A
8 Wisła Tczew 16 Klasa A
9 Flota Gdańsk 15 Klasa A
10 Oliwa Gdańsk 2 Klasa B

Dodatkowo w następnym sezonie w klasie A zagra: WKS Gdańsk.

Mistrzostwa okręgu Kieleckiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Podokręg Kielce

Poz. Drużyna Punkty Uwagi

Podokręg Radom

Mistrzostwa okręgu Krakowskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa okręgu Lubelskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa okręgu Łódzkiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa okręgu Olsztyńskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa okręgu Pomorskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa okręgu Poznańskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa okręgu Rzeszowskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Podokręg Przemyśl

Podokręg Rzeszów

Mistrzostwa okręgu Szczecińskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa okręgu Śląskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Podokręg Częstochowa

Podokręg Katowice

Podokręg Opole

Zespół Szombierek z powodu późnego zakończenia rozgrywek okręgowych nie przystąpił do walki o MP w 1946 roku.

Podokręg Sosnowiec

Mistrzostwa okręgu Warszawskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

Podokręg Warszawa

Podokręg Siedlce

Mistrzostwa okręgu Wrocławskiego OZPN[edytuj | edytuj kod]

(*) Burza Wrocław nie wzięła udziału w rozgrywkach MP w roku 1947.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]