Okręgowe ligi polskie w piłce nożnej (1946/1947)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poziomy rozgrywkowe w sezonie
1947
Rozgrywki P Nazwa
Centralne I Mistrzostwa Polski
Okręgowe
(20 okręgów)
II A klasa
III B klasa
IV C klasa
Klasa A 1946/47
1946 1947/48
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Polska
Liczba zespołów co najmniej 191 w 20 okręgach

Mistrzostwa Klasy A (1946/47) rozgrywane były w 20 okręgach. Celem rozgrywek było wyłonienie 3 drużyn, które miały uzyskać awans do reaktywowanej Ligi w sezonie 1948. Eliminacje odbywały się w trzech etapach. 20 mistrzów okręgów, w drugim etapie zostało podzielone na 5 grup, a zwycięzcy tych grup spotkali się w rundzie finałowej. Ostatecznie awans uzyskały 4 kluby, ponieważ PZPN podjął decyzję o powiększeniu Ligi do 14 zespołów.

Mistrzostwa Klasy A[edytuj | edytuj kod]

Szczegółowe wyniki podane są w Suplemencie[1] do "Klubowej historii polskiej piłki nożnej".

Białystok[edytuj | edytuj kod]

Bydgoszcz[edytuj | edytuj kod]

Częstochowa[edytuj | edytuj kod]

Gdańsk[edytuj | edytuj kod]

Początkowo mistrzem okręgu został Grom Gdynia[2], ale ostatecznie Gdański OZPN przyznał ten tytuł Lechii Gdańsk[3].

Katowice[edytuj | edytuj kod]

Kielce[edytuj | edytuj kod]

Kraków[edytuj | edytuj kod]

Lublin[edytuj | edytuj kod]

Łódź[edytuj | edytuj kod]

Olsztyn[edytuj | edytuj kod]

Opole[edytuj | edytuj kod]

Poznań[edytuj | edytuj kod]

Przemyśl[edytuj | edytuj kod]

Radom[edytuj | edytuj kod]

Rzeszów[edytuj | edytuj kod]

Siedlce[edytuj | edytuj kod]

Sosnowiec[edytuj | edytuj kod]

Szczecin[edytuj | edytuj kod]

Warszawa[edytuj | edytuj kod]

Wrocław[edytuj | edytuj kod]

II etap[edytuj | edytuj kod]

Zespoły przydzielone zostały do poszczególnych grup zgodnie z kluczem geograficznym.
Do grupy finałowej awansowali zwycięzcy grup.

Grupa I[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Tarnovia Partyzant Legia JKS
Tarnovia Tarnów
3:1 5:0 10:0
Partyzant Kielce 1:3
4:1 2:4
Legia Krosno 3:2 3:6
7:0
JKS Jarosław 1:2 0:1 5:1

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 Tarnovia Tarnów 6 10 25-6 5-0-1 awans do grupy finałowej
2 Partyzant Kielce 6 6 15-14 3-0-3
3 Legia Krosno 6 4 15-22 2-0-4
4 JKS Jarosław 6 4 10-23 2-0-4

Grupa II[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Ruch Sarmacja Piast Victoria
Ruch Chorzów
5:0 4:3 4:1
Sarmacja Będzin 1:3
3:0 7:2
Piast Gliwice 1:5 5:4
8:2
Victoria Wałbrzych 2:5 2:3 1:3

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 Ruch Chorzów 6 12 26-8 6-0-0 awans do grupy finałowej
2 Sarmacja Będzin 6 6 18-17 3-0-3
3 Piast Gliwice 6 6 20-19 3-0-3
4 Victoria Sobięcin 6 0 10-30 0-0-6

Grupa III[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Lechia HCP MKS Polonia
Lechia Gdańsk
6:0 3:2 1:0
HCP Poznań 5:2
1:1 1:1
MKS Szczecin 1:6 0:1
2:2
Polonia Bydgoszcz 1:4 1:2 2:3

W pierwszej kolejce w meczu z Polonią wystąpił Grom Gdynia[5], ale wynik meczu został anulowany po tym jak ostatecznie przyznano tytuł mistrza okręgu Lechii[6].

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 Lechia Gdańsk 6 10 22-9 5-0-1 awans do grupy finałowej
2 HCP Poznań 6 8 10-11 3-2-1
3 MKS Szczecin 6 4 9-15 1-2-3
4 Polonia Bydgoszcz 6 2 7-13 0-2-4

Grupa IV[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Widzew RKS CKS Sygnał
Widzew Łódź
4:0 5:1 2:1
RKS Radom 0:0
3:2 2:1
CKS Częstochowa 0:4 1:1
4:1
Sygnał Lublin 2:8 3:1 0:3

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 Widzew Łódź 6 11 23-4 5-1-0 awans do grupy finałowej
2 RKS Radom 6 6 7-11 2-2-2
3 CKS Częstochowa 6 5 11-14 2-1-3
4 Sygnał Lublin 6 2 8-20 1-0-5

Grupa V[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Legia Piechur Sokół WKS
Legia Warszawa
15:0 10:1 3:0 (wo)
Piechur Siedlce 0:1
0:1 2:1
Sokół Ostróda 0:6 2:3
6:2
WKS Ełk 0:12 2:5 2:1

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 Legia Warszawa 6 12 47-1 6-0-0 awans do grupy finałowej
2 Piechur Siedlce 6 6 10-22 3-0-3
3 Sokół Ostróda 6 4 11-23 2-0-4
4 WKS Ełk 6 2 7-29 1-0-5

Grupa finałowa[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Ruch Legia Tarnovia Widzew Lechia
Ruch Chorzów
3:2 0:1 9:1 4:1
Legia Warszawa 3:0
8:1 3:1 5:2
Tarnovia Tarnów 2:3 5:2
2:0 4:0
Widzew Łódź 1:11 2:2 4:3
2:0
Lechia Gdańsk 0:1 1:4 3:1 1:1

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 Ruch Chorzów 8 12 31-11 6-0-2 awans do Ligi
2 Legia Warszawa 8 11 29-15 5-1-2 awans do Ligi
3 Tarnovia Tarnów 8 8 19-20 4-0-4 awans do Ligi
4 Widzew Łódź 8 6 12-31 2-2-4 awans do Ligi
5 Lechia Gdańsk 8 3 8-22 1-1-6

Widzew Łódź uzyskał awans już po zakończeniu rozgrywek, gdy PZPN zadecydował o powiększeniu I ligi do 14 zespołów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]