Okręgowe ligi polskie w piłce nożnej (1947/1948)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poziomy rozgrywkowe w sezonie
1948
Rozgrywki P Nazwa
Centralne I Liga
Okręgowe
(20 okręgów)
II A klasa
III B klasa
IV C klasa
Klasa A 1947/48
1946/47 1948/49
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Polska
Liczba zespołów co najmniej 222 w 20 okręgach

Mistrzostwa Klasy A (1947/48) rozgrywane były w 20 okręgach. Celem rozgrywek było wyłonienie 2 drużyn, które miały awansować do I ligi w sezonie 1949 oraz 14 drużyn, które miały uzyskać prawo gry w nowo utworzonej II lidze państwowej.
Eliminacje odbywały się w trzech etapach. Mistrzowie 20 okręgów zostali podzieleni na 5 grup. Najlepsze zespoły z każdej grupy uzyskały awans do fazy finałowej i prawo gry o I ligę, natomiast zespoły z miejsc 2 i 3 uzyskały awans do II ligi. Dodatkowo, wicemistrz okręgu Katowice (jako najsilniejszego w Polsce) uzyskał prawo gry w barażu o II ligę z drużyną, która zajęła czwarte miejsce w grupie, w której grał mistrz okręgu Katowice[1].
Ostatecznie awans do II ligi uzyskało 16 zespołów po dezycji PZPN o powiększeniu II ligi do 20 drużyn.

Mistrzostwa Klasy A[edytuj | edytuj kod]

Szczegółowe wyniki podane są w Suplemencie[2] do "Klubowej historii polskiej piłki nożnej".
W rozgrywkach uczestniczyły również zespoły, które grały w Mistrzostwach Polski w 1947 roku i nie uzyskały awansu do Ligi.

Białystok[edytuj | edytuj kod]

Bydgoszcz[edytuj | edytuj kod]

Częstochowa[edytuj | edytuj kod]

Gdańsk[edytuj | edytuj kod]

Katowice[edytuj | edytuj kod]

Dodatkowo wicemistrz Naprzód Lipiny uzyskał prawo gry w barażu o II ligę z czwartym zespołem grupy II.
Na początku 1949 roku Błyskawica Radlin połączyła się z Rymerem Rybnik (spadkowiczem z I ligi). Nowo powstały klub Górnik Radlin przejął miejsce Rymera w II lidze.

Kielce[edytuj | edytuj kod]

Kraków[edytuj | edytuj kod]

Lublin[edytuj | edytuj kod]

Łódź[edytuj | edytuj kod]

Olsztyn[edytuj | edytuj kod]

Opole[edytuj | edytuj kod]

Poznań[edytuj | edytuj kod]

Przemyśl[edytuj | edytuj kod]

Radom[edytuj | edytuj kod]

Rzeszów[edytuj | edytuj kod]

Siedlce[edytuj | edytuj kod]

Sosnowiec[edytuj | edytuj kod]

Szczecin[edytuj | edytuj kod]

Warszawa[edytuj | edytuj kod]

Wrocław[edytuj | edytuj kod]

Początkowo mistrzem okręgu został Pafawag Wrocław, ale PZPN nakazał OZPN Wrocław zweryfikować rezultaty grupy finałowej i nie brać pod uwagę wyników spotkań z udziałem IKS Wrocław[3] (PZPN zadecydował, że mistrzem IV grupy został OMTUR Jelenia Góra, a nie IKS). W wyniku powstałego zamieszania, PZPN podjął decyzję o rozegraniu dodatkowych jednorundowych rozgrywek pomiędzy mistrzami czterech grup w celu wyłonienia nowego mistrza okręgu[4], którym ostatecznie została Polonia Świdnica[5].
Na początku 1949 roku Pafawag Wrocław uzyskał awans do II ligi po decyzji PZPN o powiększeniu II ligi do 20 zespołów[6].

II etap[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z uchwałą PZPN do walki o I i II ligę przystąpiło 20 zespołów, mistrzów A klasy swych okręgach. Awans do grupy finałowej uzyskali zwycięzcy grup. Zespoły z miejsc 2 i 3 uzyskały awans do nowej II ligi.
Dodatkowo Naprzód Lipiny, jako wicemistrz okręgu Katowice, uzyskał prawo gry w barażu o II ligę z ostatnim zespołem grupy II[7].

Grupa I[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Skra KS Polonia Zagłębie
Skra Częstochowa
3:1 3:2 8:1
KS Chełmek 1:0
6:3 3:1
Polonia Przemyśl 2:3 0:5
2:1
Zagłębie Dąbrowa Górnicza 1:2 1:1 1:2

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 Skra Częstochowa 6 10 19-8 5-0-1 awans do grupy finałowej
2 KS Chełmek 6 9 17-8 4-1-1 awans do II ligi
3 Polonia Przemyśl 6 4 11-19 2-0-4 awans do II ligi
4 Zagłębie Dąbrowa Górnicza 6 1 6-18 0-1-5

Grupa II[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

RKS Pomorzanin Baildon Legia
RKS Szombierki
1:2 6:1 5:0
Pomorzanin Toruń 0:1
4:3 8:0
Baildon Katowice 1:1 2:3
3:2
Legia Krosno 1:3 3:3 3:2

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 RKS Szombierki 6 9 17-5 4-1-1 awans do grupy finałowej
2 Pomorzanin Toruń 6 9 20-10 4-1-1 awans do II ligi
3 Baildon Katowice 6 3 12-19 1-1-4 awans do II ligi
4 Legia Krosno 6 3 9-24 1-1-4 awans do barażu

Grupa III[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Radomiak Ostrovia Polonia Gwardia
Radomiak Radom
6:1 4:0 1:2
Ostrovia Ostrów Wlkp. 2:2
3:2 7:2
Polonia Świdnica 2:1 1:0
3:0 (wo)
Gwardia Szczecin 1:2 0:4 3:2

W dwóch pierwszych kolejkach wystąpił Pafawag Wrocław, ale jego wyniki zostały anulowane po tym jak PZPN zdecydował o rozegraniu dodatkowego turnieju o mistrzostwo okręgu Wrocław.[8]. Ostatecznie mistrzem została Polonia Świdnica.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 Radomiak Radom 6 7 16-8 3-1-2 awans do grupy finałowej
2 Ostrovia Ostrów Wielkopolski 6 7 17-13 3-1-2 awans do II ligi
3 Polonia Świdnica 6 6 10-11 3-0-3 awans do II ligi
4 Gwardia Szczecin 6 4 8-19 2-0-4 awans do II ligi

Gwardia Szczecin uzyskała awans po decyzji PZPN o powiększeniu II ligi do 20 drużyn.

Grupa IV[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

PTC Gwardia Ognisko Wici
PTC Pabianice
0:0 5:0 6:1
Gwardia Kielce 0:2
8:1 3:0 (wo)
Ognisko Siedlce 2:1 1:4
4:2
Wici Białystok 0:3 2:9 1:1

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 PTC Pabianice 6 9 17-13 4-1-1 awans do grupy finałowej
2 Gwardia Kielce 6 9 24-6 4-1-1 awans do II ligi
3 Ognisko Siedlce 6 5 9-21 2-1-3 awans do II ligi
4 Wici Białystok 6 1 6-26 0-1-5

Grupa V[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Lechia KS Bzura Gwardia
Lechia Gdańsk
3:0 4:4 7:2
KS Lublinianka 3:3
2:2 4:1
Bzura Chodaków 0:2 2:2
5:0
Gwardia Olsztyn 2:7 1:2 2:2

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 Lechia Gdańsk 6 10 26-11 4-2-0 awans do grupy finałowej
2 KS Lublinianka 6 7 13-12 2-3-1 awans do II ligi
3 Bzura Chodaków 6 6 15-12 1-4-1 awans do II ligi
4 Gwardia Olsztyn 6 1 8-27 0-1-5

Grupa finałowa[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Lechia RKS Radomiak Skra PTC
Lechia Gdańsk
4:1 3:0 6:1 7:2
RKS Szombierki 2:3
2:2 2:1 9:0
Radomiak Radom 1:1 0:3
3:0 9:3
Skra Częstochowa 1:3 3:1 3:2
1:0
PTC Pabianice 2:5 0:1 0:3 (wo) 2:4

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 Lechia Gdańsk 8 15 32-10 7-1-0 awans do I ligi
2 RKS Szombierki 8 9 21-13 4-1-3 awans do I ligi
3 Radomiak Radom 8 8 20-15 3-2-3 awans do II ligi
4 Skra Częstochowa 8 8 14-19 4-0-4 awans do II ligi
5 PTC Pabianice 8 0 9-39 0-0-8 awans do II ligi

Dodatkowy baraż[edytuj | edytuj kod]

Wicemistrz okręgu Katowice (jako najsilniejszego w Polsce) uzyskał prawo gry w barażu o II ligę z drużyną, która zajęła czwarte miejsce w grupie II. Zwycięzca dwumeczu uzyskał awans do II ligi.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Naprzód Lipiny 6:2 Legia Krosno 4:0 2:2

Powiększenie II ligi[edytuj | edytuj kod]

Początkowo nowo utworzona II liga państwowa miała liczyć 18 drużyn (w tym czterech spadkowiczów z I ligi)[9]. Jednak uchwałą PZPN z 19 lutego 1949 roku, podjętą w przeddzień oficjalnego startu, powiększono ją do 20 klubów.
Dodatkowy awans decyzją PZPN[10] uzyskały Gwardia Szczecin i Pafawag Wrocław.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]