Okrutne gwiazdy nocy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Okrutne gwiazdy nocy
Nattens grymma stjärnor
Autor Kjell Eriksson
Typ utworu kryminalna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Szwecja Szwecja
Język szwedzki
Data wydania 2004
Wydawca Ordfronts Förlag
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2013
Wydawca Amber
Przekład Agnieszka Zajda
Jumkil - tutaj zamordowano Petrusa Blomgrena

Okrutne gwiazdy nocy (szw. Nattens grymma stjärnor) – powieść kryminalna szwedzkiego pisarza Kjella Erikssona z 2004. Polskie wydanie książki ukazało się w 2013 (tłumaczyła Agnieszka Zajda).

Treść[edytuj | edytuj kod]

Jest szóstą częścią kryminalnej serii z detektyw Ann Lindell z Uppsali. Akcja koncentruje się wokół kilku wątków - zaginięcia profesora Ulrika Hinderstena (wybitnego znawcy twórczości Francesco Petrarki) oraz zabójstw: dwóch farmerów - Petrusa Blomgrena z Jumkil i Jana-Elisa Anderssona z Alsike, a także hodowcy koni - Carla-Henrika Palmblada ze Skuttunge[1]. Zaginięcie profesora zgłasza jego córka - Laura Hindersten (35 lat), osoba antypatyczna i bardzo negatywnie oceniająca kompetencje śledcze policji szwedzkiej[2]. Wszyscy zamordowani mężczyźni zostali zatłuczeni na terenie własnych gospodarstw niezidentyfikowanym twardym narzędziem. Z czasem poszczególne wątki zaczynają się wiązać, a kluczem do rozwiązania spraw jest przeszłość wszystkich związanych ze śledztwem osób.

Jednocześnie opisany jest wątek romansowy, w którym Ann Lindel zakochuje się w nowym współpracowniku - Charlesie Morganssonie, pochodzącym ze Storuman w pobliżu Umei[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Okrutne gwiazdy nocy, s.10,95,166-180
  2. Okrutne gwiazdy nocy, s.5-6
  3. Okrutne gwiazdy nocy, s.78-79

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]