Oksana Jacka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oksana Jacka
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 22 września 1978
Ürżar, ZSRR
Klub CSKA Semej
Wzrost 161 cm
Debiut w PŚ 9 grudnia 1995, Davos
(76. miejsce - 5 km)
Pierwsze punkty w PŚ 1 marca 1997, Trondheim
(21. miejsce - 30 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Kazachstan
Biegi narciarskie Cross country skiing pictogram.svg
Asian Games logo.svg Igrzyska Azjatyckie
złoto Harbin 1996 5 km
złoto Aomori 2003 10 km
złoto Aomori 2003 sztafeta
złoto Changchun 2007 5 km
złoto Changchun 2007 sztafeta
złoto Astana–Ałmaty 2011 sztafeta
złoto Astana–Ałmaty 2011 sprint drużynowo
srebro Harbin 1996 sztafeta
srebro Aomori 2003 5 km
brąz Astana–Ałmaty 2011 sprint
Zakończenie kariery: 2014 r.

Oksana Aleksandrowna Jacka (ros Оксана Александровна Яцкая, ur. 22 września 1978 w Ürżarze) – kazachska biegaczka narciarska.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Oksana Jacka pojawiła się w marcu 1995 roku, podczas mistrzostw świata juniorów w Gällivare, gdzie zajęła 21. miejsce w biegu na 15 km techniką dowolną, a w biegu na 5 km stylem klasycznym była czternasta. Najlepszy wynik w tej kategorii wiekowej osiągnęła trzy lata później, na mistrzostwach świata juniorów w Pontresinie, zajmując dwunaste miejsce w biegu na 5 km stylem dowolnym.

W Pucharze Świata zadebiutowała 9 grudnia 1995 roku w Davos, zajmując 76. miejsce w biegu na 5 km stylem dowolnym. Pierwsze pucharowe punkty wywalczyła dopiero 1 marca 1997 roku w Trondheim, kiedy zajęła 21. miejsce na dystansie 30 km klasykiem. W sezonie 1996/1997 nie zdobyła już punktów i w klasyfikacji generalnej zajęła ostatecznie 66. miejsce. Jak dotąd najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2003/2004, który ukończyła na 30. pozycji. W zawodach pucharowych najbliżej podium była 6 lutego 2010 roku w Canmore, gdzie była szósta w sprincie stylem klasycznym.

Najlepsze wyniki na dużej imprezie międzynarodowej osiągnęła w 2003 roku, kiedy na mistrzostwach świata w Val di Fiemme była czwarta w sztafecie. W startach indywidualnych najlepiej wypadła podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie w 2005 roku, gdzie na dystansie 30 km techniką klasyczną była ósma. Jej największym sukcesem olimpijskim jest zajęcie dziewiątego miejsca w sprincie drużynowym stylem klasycznym podczas igrzysk olimpijskich w Turynie w 2006 roku. Taki sam wynik osiągnęła w sztafecie cztery lata później, na igrzyskach olimpijskich w Vancouver.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
32. 8 lutego 1998 Japonia Nagano 15 km stylem klasycznym 46:55,4 min +4:44,3 min Rosja Olga Daniłowa
27. 10 lutego 1998 Japonia Nagano 5 km stylem klasycznym 17:37,9 min +1:19,4 min Rosja Łarisa Łazutina
39. 12 lutego 1998 Japonia Nagano 15 km łączony 46:06,9 min +3:50,6 min Rosja Łarisa Łazutina
12. 15 lutego 1998 Japonia Nagano Sztafeta 4x5 km [1] 55:13,5 min +3:57,8 min  Rosja
40. 20 lutego 1998 Japonia Nagano 30 km stylem dowolnym 1:22:01,5 h +11:21,9 min Rosja Julija Czepałowa
25. 9 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City 15 km stylem dowolnym 39:54,4 min +2:51,6 min Włochy Stefania Belmondo
24. 12 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City 10 km stylem klasycznym 28:05,6 min +2:08,3 min Norwegia Bente Skari
15. 15 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City 10 km łączony 25:09,9 min +59,1 s Kanada Beckie Scott
11. 21 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City Sztafeta 4x5 km[2] 49:30,6 min +2:21,6 min  Niemcy
17. 24 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City 30 km stylem klasycznym 1:30:57,1 h +6:28,2 min Włochy Gabriella Paruzzi
41. 12 lutego 2006 Włochy Turyn 15 km łączony 43:25,6 min +4:08,3 min Estonia Kristina Šmigun
9. 14 lutego 2006 Włochy Turyn Sprint drużynowy stylem klasycznym [3] 16:36,9 min +1:05,9 min  Szwecja
13. 18 lutego 2006 Włochy Turyn Sztafeta 4x5 km [4] 54:47,7 min +3:05,2 min  Rosja
46. 22 lutego 2006 Włochy Turyn Sprint stylem dowolnym 2:12,3 min - Kanada Chandra Crawford
15. 24 lutego 2006 Włochy Turyn 30 km stylem dowolnym 1:22:25,4 h +3:05,1 min Czechy Kateřina Neumannová
39. 15 lutego 2010 Kanada Vancouver 10 km stylem dowolnym 24:58,4 min +2:17,9 min Szwecja Charlotte Kalla
32. 17 lutego 2010 Kanada Vancouver Sprint stylem klasycznym 3.39,2 min - Norwegia Marit Bjørgen
33. 19 lutego 2010 Kanada Vancouver 15 km łączony 39:58,1 min +2:54,9 min Norwegia Marit Bjørgen
9. 25 lutego 2010 Kanada Vancouver Sztafeta 4x5 km [5] 55:19,5 min +3:03,8 min  Norwegia
18. 27 lutego 2010 Kanada Vancouver 30 km stylem klasycznym 1:30:33,7 h +3:37,3 min Polska Justyna Kowalczyk

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
48. 21 lutego 1997 Norwegia Trondheim 15 km stylem dowolnym 36:28,2 min +3:38,2 min Rosja Jelena Välbe
41. 23 lutego 1997 Norwegia Trondheim 5 km stylem klasycznym 13:32,7 min +1:02,7 min Rosja Jelena Välbe
36. 24 lutego 1997 Norwegia Trondheim 5+10 km pościgowy 39:13,5 min +3:25,1 min Włochy Stefania Belmondo
Rosja Jelena Välbe
12. 27 lutego 1997 Norwegia Trondheim Sztafeta 4x5 km [1] 56:40,2 min +4:02,7 min  Rosja
21. 23 lutego 1997 Norwegia Trondheim 30 km stylem klasycznym 13:32,7 min +6:24,6 min Rosja Jelena Välbe
30. 18 lutego 2001 Finlandia Lahti 10 km łączony 28:06,1 min +2:11,6 min Finlandia Virpi Kuitunen
45. 20 lutego 2001 Finlandia Lahti 10 km st. klasycznym 29:13,5 min +3:20,6 min Norwegia Bente Skari
27. 21 lutego 2001 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:41,5 min - Finlandia Pirjo Manninen
9. 23 lutego 2001 Finlandia Lahti Sztafeta 4x5 km [6] 53.01,6 min +4:05,3 min  Rosja
13. 18 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem klasycznym 39:40,9 min +2:19,4 min Norwegia Bente Skari
13. 20 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 10 km stylem klasycznym 25:47,0 min +1:35,9 min Norwegia Bente Skari
15. 22 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 10 km łączony 26:38,4 min +22,3 s Estonia Kristina Šmigun
4. 24 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x5 km [7] 50:54,7 min +1:08,3 min  Niemcy
11. 28 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 30 km stylem dowolnym 1:14:29,8 h +3:32,9 min Rosja Olga Zawiałowa
19. 17 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 10 km stylem dowolnym 26:27,6 min +1:34,3 min Czechy Kateřina Neumannová
12. 19 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 2x7,5 km bieg łączony 42:16,8 min +1:24,5 min Rosja Julija Czepałowa
7. 21 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf Sztafeta 4x5 km [8] 57:15,7 min +2:05,5 min  Norwegia
19. 22 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf Sprint km stylem klasycznym - - Szwecja Emilie Öhrstig
7. 25 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf Sprint drużynowy stylem dowolnym [9] 12:19,7 min +18,2 s  Norwegia
8. 26 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 30 km stylem klasycznym 1:27:05,8 h +1:14,7 min Norwegia Marit Bjørgen
40. 22 lutego 2007 Japonia Sapporo Sprint km stylem klasycznym - - Norwegia Astrid Jacobsen
5. 23 lutego 2007 Japonia Sapporo Sprint drużynowy stylem dowolnym[3] 16:20,9 min +21,9 s Finlandia Finlandia
28. 25 lutego 2007 Japonia Sapporo 2x7,5 km bieg łączony 41:27,5 min +2:17,4 min Rosja Olga Zawiałowa
14. 27 lutego 2007 Japonia Sapporo 10 km stylem dowolnym 23:58,4 min +1:24,3 min Czechy Kateřina Neumannová
11. 1 marca 2007 Japonia Sapporo Sztafeta 4x5 km [7] 54:18,6 min +2:35,4 min  Finlandia
33. 3 marca 2007 Japonia Sapporo 30 km stylem klasycznym ze startu wspólnego 1:29:47,1 h +10:14,4 min Finlandia Virpi Kuitunen
23. 19 lutego 2009 Czechy Liberec 10 km stylem klasycznym 29:51,4 min +2:03,7 min Finlandia Aino-Kaisa Saarinen
11. 21 lutego 2009 Czechy Liberec 2x7,5 km bieg łączony 40:55,3 min +1:39,2 min Polska Justyna Kowalczyk
51. 24 lutego 2009 Czechy Liberec Sprint 1.3 km st. dowolnym 2:39,3 min - Włochy Arianna Follis
8. 25 lutego 2009 Czechy Liberec Sprint drużynowy stylem klasycznym [10] 19:43,7 min +1:19,1 min  Finlandia
10. 26 lutego 2009 Czechy Liberec Sztafeta 4x5 km [11] 54:24,3 min +2:33,4 min  Finlandia
16. 28 lutego 2009 Czechy Liberec 30 km stylem dowolnym 1:16:10,6 h +2:37,2 min Polska Justyna Kowalczyk
42. 24 lutego 2011 Norwegia Oslo Sprint stylem dowolnym 3:03,9 min - Norwegia Marit Bjørgen
29. 26 lutego 2011 Norwegia Oslo 15 km bieg łączony 38:08,6 min +3:26,6 min Norwegia Marit Bjørgen
49. 28 lutego 2011 Norwegia Oslo 10 km stylem klasycznym 27:39,3 min +3:35,3 min Norwegia Marit Bjørgen
13. 2 marca 2011 Norwegia Oslo Sprint drużynowy stylem klasycznym[12] 19:25,0 min -  Szwecja
11. 3 marca 2011 Norwegia Oslo Sztafeta 4x5 km[13] 53:30,0 min +3:01,2 min  Norwegia
37. 5 marca 2011 Norwegia Oslo 30 km stylem dowolnym 1:23:45,1 h +10:45,6 min Norwegia Therese Johaug

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwyciężczyni
14. 1 marca 1995 Szwecja Gällivare 5 km stylem klasycznym 15:46,8 min +55,3 s Rosja Natalia Baranowa
21. 5 marca 1995 Szwecja Gällivare 15 km stylem dowolnym 43:16,9 min +3:51,5 min Rosja Julija Czepałowa
12. 21 stycznia 1998 Szwajcaria Pontresina 5 km stylem dowolnym 14:03,2 min +47,0 s Estonia Katrin Šmigun
32. 25 stycznia 1998 Szwajcaria Pontresina 15 km stylem klasycznym 48:25,6 min +3:52,7 min Norwegia Hilde Glomsås

Uniwersjada[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
2.Silver FISU.svg 18 stycznia 2003 Włochy Tarvisio 5 km stylem klasycznym 14:14,4 min +1,1 s Kazachstan Swietłana Małachowa-Szyszkina
6. 20 stycznia 2003 Włochy Tarvisio Sprint stylem dowolnym Finlandia Kirsi Perälä
13. 14 stycznia 2005 Austria Seefeld Sprint stylem dowolnym Słowenia Vesna Fabjan
2. 16 stycznia 2005 Austria Seefeld 5 km stylem dowolnym 12:56,2 min +18,9 s Kazachstan Swietłana Małachowa-Szyszkina

Igrzyska azjatyckie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
3.Bronze medal with cup.svg 31 stycznia 2011 Kazachstan Ałmaty Sprint techniką klasyczną Japonia Madoka Natsumi
1.Gold medal with cup.svg 1 lutego 2011 Kazachstan Ałmaty Sprint drużynowy stylem dowolnym[14] 20:39,9 min
1.Gold medal with cup.svg 5 lutego 2011 Kazachstan Ałmaty Sztafeta 4×5 km[15] 1:01:45,1 h

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Jak dotąd Jacka nie stała na podium zawodów Pucharu Świata.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Skład drużyny: Swietłana Dieszewych, Oksana Jacka, Swietłana Małachowa, Olga Selezniowa
  2. Skład zespołu: Swietłana Dieszewych, Jelena Antonowa, Oksana Jacka, Swietłana Małachowa
  3. a b Skład drużyny: Oksana Jacka, Jelena Kołomina
  4. Skład drużyny: Oksana Żacka, Jewgienija Wołoszenko, Jelena Kołomina, Swietłana Małachowa
  5. Skład drużyny: Oksana Żacka, Jelena Kołomina, Swietłana Małachowa, Tatiana Roszina
  6. Skład zespołu: Swietłana Dieszewych, Swietłana Małachowa, Jelena Kołomina, Oksana Jacka
  7. a b Skład drużyny: Jelena Kołomina, Jelena Antonowa, Oksana Jacka, Swietłana Małachowa
  8. Skład drużyny: Jelena Antonowa, Oksana Jacka, Jelena Kołomina, Swietłana Małachowa
  9. Skład drużyny: Swietłana Małachowa, Oksana Jacka
  10. Skład drużyny: Oksana Jacka, Swietłana Małachowa
  11. Skład drużyny: Tatiana Roszina, Jelena Kołomina, Swietłana Małachowa, Oksana Jacka
  12. Skład drużyny: Oksana Jacka, Tatiana Roszina
  13. Skład drużyny: Jelena Kołomina, Oksana Jacka, Tatiana Roszina, Swietłana Małachowa
  14. Skład drużyny: Oksana Jacka, Jelena Kołomina
  15. Skład drużyny: Jelena Kołomina, Oksana Jacka, Anastasija Słonowa, Swietłana Małachowa