Olcha Sikorska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olcha Sikorska, właśc. Olcha Teresa Wierzbowska-Sikorska (ur. 20 listopada 1936 w Wejherowie) – polska działaczka społeczna i kulturalna, wydawca, wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zawodowo przez blisko 40 lat była związana z Państwowym Wydawnictwem Naukowym. W 1990 została dyrektorem oddziału poznańskiego PWN, zajmowała to stanowisko do czasu przejścia w 1997 na emeryturę. Była inicjatorką wydania publikacji poświęconych sprawo regionalnym (m.in. Dziejów Poznania i Słownika gwary miejskiej Poznania).

Jest wieloletnią działaczką Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Pełniła funkcję członkini głównej komisji rewizyjnej i zarządu głównego, następnie została wiceprezesem zarządu tej organizacji[1]. Była m.in. organizatorką wystaw literackich i targów książkowych z cyklu Poznańskie Spotkania Targowe, a także współtwórczynią konkursu literackiego „Poezja, proza, esej, literatura dla dzieci i młodzieży”, autorką scenariuszy Poznańskich Kwadransów Ratuszowych, jurorką w konkursach artystycznych, organizatorką oraz poznańskiego dnia głośnego czytania w ramach kampanii społecznej z cyklu „Cała Polska czyta dzieciom”. Jest inicjatorką powołania regionalnego oddziału Polskiej Izby Książki i współzałożycielką poznańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Władze PTWK. ptwk.pl. [dostęp 2012-08-29].
  2. M.P. z 73 r. poz. 729
  3. M.P. z 2003 r. nr 3, poz. 23
  4. Olcha Sikorska uhonorowana medalem Gloria Artis. wydawca.com.pl, 4 marca 2011. [dostęp 2012-08-29].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]