Olga Zawadzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olga Zawadzka
Ilustracja
Olga Zawadzka (2008)
Imię i nazwisko urodzenia Olga Antonina Bocheńska
Data urodzenia 14 grudnia 1905
Data i miejsce śmierci 18 lipca 2008
Szczecinek
Zawód, zajęcie nauczycielka, katechetka
Miejsce zamieszkania Szczecinek (od 1959)
Narodowość polska
Rodzice Adolf i Maria z Dunin-Borkowskich
Krewni i powinowaci Józef Maria Bocheński, Aleksander Bocheński, Adolf Maria Bocheński
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Olga Antonina Zawadzka z d. Bocheńska, herbu Rawicz (ur. 14 grudnia 1905, zm. 18 lipca 2008 w Szczecinku) – nauczycielka, katechetka, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Herb Rawicz

Była córką Adolfa Bocheńskiego i Marii z Dunin-Borkowskich, siostrą Józefa Marii, Aleksandra i Adolfa. Jej dziadkiem był Franciszek Izydor Bocheński.

Dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w majątku Ponikwa k. Brodów. Tam w 1932 wyszła za mąż za Aleksandra Światopełka-Zawadzkiego. Potem przeniosła się do rodzinnej miejscowości Bocheńskich, Czuszowa, gdzie mieszkała do 1939.

W czasie okupacji uchroniła przed śmiercią w obozach zagłady trzy Żydówki. Szczególna była historia małej Niny (Noe Livne), którą ocaliła z getta we Lwowie. Livne wyjechała po wojnie do Izraela i dopiero po niemal 50 latach odnalazła swoją wybawicielkę w Szczecinku. Zawadzka osiadła w tym mieście w 1959. Po wojnie mieszkała w Ustroniu Morskim, Kołobrzegu i bocheńskim Szarowie. Pracowała jako nauczycielka, a następnie katechetka. W latach 1970–1976 była członkinią zespołu redakcyjnego, który zajmował się opracowaniem programu nauki religii w szkołach oraz przygotował dwanaście tomów podręczników dla ucznia i dwanaście dla nauczyciela. Program, który współtworzyła, przez wiele lat obowiązywał w większości polskich diecezji.

W 1992 Instytut Jad Waszem odznaczył ją medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Papież Jan Paweł II nagrodził ją medalem za długoletnią katechizację. Ponadto 19 lutego 2008 otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za „bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia (...), za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich”[1].

Zmarła w Szczecinku (będąc wówczas najstarszą jego mieszkanką)[2] w rocznicę śmierci swojego brata, Adolfa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. rp.pl (pol.) [dostęp 2011-04-16]
  2. gs24 (pol.) [dostęp 2011-04-16]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]