Olimpiada Języka Łacińskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olimpiada Języka Łacińskiego – przedmiotowa olimpiada szkolna z zakresu języka łacińskiego, organizowana corocznie od 1982. Przeznaczona jest dla uczniów szkół średnich. Organizatorem zawodów jest Polskie Towarzystwo Filologiczne – Societas Philologa Polonorum. Przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady jest prof. dr hab. Marian Szarmach z Katedry Filologii Klasycznej UMK. Jej uczestnicy powinni wykazać się umiejętnością przekładu tekstu łacińskiego na język polski, znajomością gramatyki łacińskiej oraz lektur obowiązkowych i dodatkowych na tematy związane z kulturą, historią i literaturą antyczną. Olimpiada jest finansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na podstawie wyników otwartego konkursu ofert[1].

Konkurs podzielony jest na trzy części:

  • etap szkolny – przeprowadzany do 15 grudnia. Obejmują przekład w czasie 90 minut tekstu łacińskiego. Można przy tym korzystać ze Słownika łacińsko-polskiego Kazimierza Kumanieckiego lub Józefa Korpantego.
  • etap okręgowy – przeprowadzany w lutym. Część pisemna (łącznie 240 minut) obejmuje przekład tekstu łacińskiego oraz test gramatyczny (można korzystać ze Słownika łacińsko-polskiego Kumanieckiego lub Korpantego). W części ustnej zawodnik wykazuje się wiedzą o świecie antycznym na podstawie literatury obowiązkowej i dodatkowej (co najmniej dwóch pozycji).
  • etap centralny – przeprowadzany do 20 kwietnia. Trwa 3 dni. Obejmuje część pisemną (tłumaczenie na polski najczęściej tekstu Cycerona w czasie 180 minut) i ustną – pytania z zakresu kultury antycznej (na podstawie literatury obowiązkowej i minimum 5 pozycji z lektury dodatkowej).

Wybrani przez Komisję laureaci w liczbie corocznie określanej przez włoskich organizatorów uczestniczą w międzynarodowym konkursie łaciny cycerońskiej Certamen Ciceronianum Arpinas, odbywającym się rokrocznie w Arpino we Włoszech, rodzinnym mieście Marka Cycerona.

Laureaci zapraszani są do udziału w letnim obozie Wioska olimpijska organizowanym przez Stowarzyszenie Naukowe Collegium Invisibile pod patronatem rektorów uniwersytetów Jagiellońskiego oraz Warszawskiego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]