Olimpiada Języka Angielskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olimpiada Języka Angielskiegoolimpiada szkolna sprawdzająca sprawdzająca wiedzę i umiejętności uczniów z zakresu języka angielskiego, organizowana przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu. Funkcjonuje w oparciu o rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad[1]. W olimpiadzie mogą brać udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych: liceów ogólnokształcących, techników, uzupełniających liceów ogólnokształcących oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych: szkół średnich, ogólnokształcących i zawodowych, dających możliwość uzyskania świadectwa maturalnego. Uczestnikami olimpiady mogą być również – za zgodą komitetu głównego – laureaci wojewódzkich konkursów kuratoryjnych, rekomendowani przez komisje konkursowe oraz uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, zasadniczych szkół zawodowych, realizujących indywidualny program lub tok nauki, rekomendowani przez szkołę. W roku szkolnym 2016/2017 odbyła się 41 edycja olimpiady.

Olimpiada jest finansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, na podstawie wyników otwartego konkursu ofert[2].

Cele[edytuj | edytuj kod]

Celem olimpiady jest aktywizacja uczniów, by poprzez celowe zdobywanie wiadomości podnosili ogólny poziom wiedzy, przygotowując się tym samym znacznie lepiej do samodzielnego studiowania. Celem olimpiady jest również lepsze przygotowanie przyszłych kandydatów na studia neofilologiczne z zakresu filologii angielskiej[3].

Etapy[edytuj | edytuj kod]

Olimpiada składa się z trzech etapów:

  • I etap – szkolny,
  • II etap – okręgowy,
  • III etap – finał.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz.U. z 2002 r. nr 13, poz. 125, z późn. zm.)
  2. Wyniki oceny merytorycznej otwartego konkursu ofert pt.: „Organizacja i przeprowadzenie olimpiad i turniejów w latach szkolnych 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019” (pol.). Ministerstwo Edukacji Narodowej, 2016-05-12. [dostęp 2018-03-07].
  3. Regulamin Olimpiady Języka Angielskiego (pol.). Olimpiada Języka Angielskiego. [dostęp 2018-01-29].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]