Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olsztyńska Szkoła Wyższa
im. Józefa Rusieckiego
Data założenia 1997
Typ niepubliczna
Patron Józef Rusiecki
Państwo  Polska
Adres ul. Bydgoska 33,
10-243 Olsztyn
Rektor prof. dr hab. Henryk Kostyra
Położenie na mapie Olsztyna
Mapa konturowa Olsztyna, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Olsztyńska Szkoła Wyższaim. Józefa Rusieckiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Olsztyńska Szkoła Wyższaim. Józefa Rusieckiego”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Olsztyńska Szkoła Wyższaim. Józefa Rusieckiego”
Ziemia53°47′52″N 20°29′36″E/53,797778 20,493333
Strona internetowa

Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiegopolska niepaństwowa uczelnia w Olsztynie powstała w 1997 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1994 roku przy ul. Bydgoskiej w Olsztynie z inicjatywy Józefa Rusieckiego powstało prywatne autorskie liceum ogólnokształcące, które do dziś korzysta z bazy Olsztyńskiej Szkoły Wyższej[1].

Pierwsza inauguracja roku akademickiego w uczelni miała miejsce w październiku 1997 roku. Wówczas to otwarto Wydział Pedagogiczny, którego pierwszym sześćdziesięciu studentom indeksy wręczył założyciel oraz pierwszy rektor uczelni, a obecnie jej patron Józef Rusiecki[1].

W 1998 roku uczelnia wzbogaciła swoją ofertę akademicką o dwa nowe kierunki: animację turystyki i rekreacji oraz promocję zdrowia. Drugi w historii rok akademicki placówka zainaugurowała z liczbą około tysiąca studentów, kształcących się zarówno na studiach dziennych, jak i podyplomowych. Tuż przed rozpoczęciem drugiego roku akademickiego na terenie uczelni zorganizowano pierwszą w jej historii sesję naukową zatytułowaną „Człowiek w relacjach edukacyjnych”, w której udział wzięli pracownicy naukowi z innych olsztyńskich uczelni wyższych, a także reprezentanci Uniwersytetu Gdańskiego[1].

Do drugiej konferencji, tym razem już międzynarodowej doszło w 1999 roku. Jej współorganizatorami poza Olsztyńską Szkołą Wyższą była olsztyńska Akademia Rolniczo-Techniczna oraz Polskie Towarzystwo Filozoficzne. Poza gośćmi z polskich uczelni, na konferencji pojawili się również naukowcy z Rosji, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Czech. Zarówno ta, jak i wcześniejsza konferencja zostały uwieńczone materiałami wydanymi we własnym wydawnictwie[1].

Tego samego roku otwarto także dwa kolejne kierunki studiów: wychowanie fizyczne oraz fizjoterapię. Wiązało się to z powołaniem do życia drugiego po Wydziale Pedagogicznym, Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. Uczelnia zapoczątkowała także wydawanie pisma akademickiej społeczności studentów i pracowników OSW „Dialog” oraz powołała do życia Studium Języków Obcych, a także Klub Turysty[1].

8 listopada 2000 w wypadku samochodowym zginęli założyciel i dotychczasowy rektor uczelni Józef Rusiecki oraz Wiesław Ciczkowski, prorektor uczelni. Decyzją senatu 7 grudnia nowym rektorem wybrany został Witold Tulibacki, natomiast funkcję prorektora objął Stanisław Kawula. Prowadzeniem placówki zajęła się także żona zmarłego założyciela Helena Rusiecka oraz jego córka Agnieszka Sawicka[1].

Wydziały i kierunki kształcenia[edytuj | edytuj kod]

W ramach uczelni działają następujące wydziały[2]:

Władze[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Rektorzy Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego.
  • Rektor: prof. dr hab. Henryk Kostyra
  • Prorektor: dr hab. Waldemar Żebrowski prof. OSW
  • Dziekan Wydziału Nauk Humanistyczno-Społecznych: dr hab. Danuta Wajsprych prof. OSW
  • Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego: dr Jarosław Marcinkowski
  • Dziekan Wydziału Fizjoterapii: dr Barbara Juśkiewicz-Swaczyna
  • Dziekan Wydziału Zdrowia Publicznego: dr inż. Małgorzata Kuśmierczyk
  • Dyrektor ds. administracyjnych: mgr Jarosław Kulbaba

Po śmierci założyciela uczelni Józefa Rusieckiego, jego żona Helena Rusiecka objęła funkcję dyrektora uczelni oraz jej założyciela[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Historia (pol.). Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego. [dostęp 2014-04-27].
  2. Wydziały Uczelni i organizacja studencka (pol.). Olsztyńska Szkoła Wyższa. [dostęp 2015-03-29].
  3. Władze uczelni (pol.). Olsztyńska Szkoła Wyższa. [dostęp 2015-03-29].