Opactwo Sankt Gallen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Opactwo Sankt Gallen
Stiftskirche St. Gallen
katedra
Ilustracja
Opactwo Sankt Gallen
Państwo  Szwajcaria
Kanton  Sankt Gallen
Miejscowość St. Gallen
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie św. Gawła (Galla) i św. Otmara
Położenie na mapie Sankt Gallen
Mapa lokalizacyjna Sankt Gallen
Opactwo Sankt Gallen
Opactwo Sankt Gallen
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa lokalizacyjna Szwajcarii
Opactwo Sankt Gallen
Opactwo Sankt Gallen
Ziemia47°25′23″N 9°22′38″E/47,423056 9,377222
Opactwo Sankt Gallen[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
ilustracja
Państwo  Szwajcaria
Typ kulturowy
Spełniane kryterium II, IV
Numer ref. 268
Region[b] Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1983
na 7. sesji

Opactwo Sankt Gallen lub Opactwo świętego Galla (niem. Stiftskirche St. Gallen) – rzymskokatolicka katedra diecezji Sankt Gallen w Szwajcarii. Mieści się przy ulicy Klosterhof w mieście Sankt Gallen.

Późnobarokowy zespół budynków opactwa (z XVIII wieku) zbudowany został w miejscu średniowiecznego klasztoru benedyktynów, z zachowaną kryptą z X wieku. Założycielem kantonu był mnich św. Gall (Gaweł), który traktował to miejsce jako swoją pustelnię. Działo to się w VII wieku. Miasto zostało przekształcone w ośrodek zakonny, kiedy ok. 720 roku powstało tam opactwo, a w 747 zostało opactwem benedyktynów (mniej więcej w tym samym okresie powstało opactwo benedyktynów w Mont Saint-Michel we Francji).

Opactwo jest przykładem wielkiego karolińskiego założenia monastycznego. Zostało przebudowane w późniejszym okresie i dziś kościół (a zwłaszcza jego wnętrze) reprezentuje późny niemiecki barok. W dawnych piwnicach na wino – dziś lapidarium – znajdują się relikty z czasów powstawania opactwa. Katedra świętych Galla i Otmara ma konstrukcje przyporową z rotundą i podwójnym chórem.

Do katedry przylega dawny dziedziniec, a przy nim znajduje się biblioteka – jedna z najbogatszych i najstarszych na świecie, zawierająca cenne rękopisy, m.in. najstarszy znany na świecie rysunek na pergaminie, przedstawiający plan opactwa. W barokowych wnętrzach zgromadzono 150 tys. jednostek, w tym 2 tys. starych ksiąg rękopiśmiennych, z tego 400 sprzed 1000 roku. Między innymi znajdują się tam bogato ilustrowane manuskrypty irlandzkie i karolińskie. Posiada ona również około tysiąca inkunabułów. W odróżnieniu od większości bibliotek przyklasztornych, Biblioteka opactwa świętego Galla jest światowym centrum naukowym, umożliwiającym szerokie prowadzenie prac badawczych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]