Opacz (Masyw Śnieżnika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy góry. Zobacz też: wieś Opacz w woj. mazowieckim.
Opacz
Ilustracja
Widok od strony południowo-zachodniej z granicy polsko-czeskiej z okolicy Boboszowa.
Państwo  Polska
 Czechy
Położenie Heřmanice, Międzylesie
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Wysokość 741[1] m n.p.m.
Pierwsze wejście w czasach przedhistorycznych
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Opacz
Opacz
Ziemia50°08′07,61″N 16°45′00,00″E/50,135447 16,750000

Opacz (czes. Vyčnělek,[2] dawniej niem. Appenberg, po 1945 r. również Huba) – wzniesienie (741 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Wschodnich, w południowo-zachodniej części Masywie Śnieżnika[1].

Geografia, geologia i przyroda[edytuj | edytuj kod]

Opacz stanowi najwyższy szczyt wieńczący grupę wzniesień złożoną z kilku słabo zaznaczonych kulminacji[1]. Jest wzniesieniem granicznym na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na południowo-zachodnim rozrogu Śnieżnika, na południowy zachód od wzniesienia Jasień, około 3 km na północny wschód od centrum miejscowości Pisary[1].

Wzniesienie o wyraźnie zaznaczonym kopulastym wierzchołku i stromo opadających zboczach na południe, zachód i wschód. Wznosi się z południowo-zachodniego zbocza Jasienia i stanowi zakończenie, odchodzącego od Śnieżnika, południowo-zachodniego grzbietu granicznego. Zbudowane z gnejsów śnieżnickich, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika, w całości porośnięte jest lasem świerkowym regla dolnego z domieszką drzew liściastych[1].

Przez wierzchołek przechodzi granica państwowa między Polską a Czechami oraz dział wodny oddzielający zlewisko morza Bałtyckiego od Morza Północnego[1]. U północnego podnóża wzniesienia, wzdłuż początkowego biegu Nysy Kłodzkiej, w śródgórskiej kotlinie, położona jest mała miejscowość Potoczek[1]. Na południowym zboczu po czeskiej stronie poniżej wysokości 600 m n.p.m. kończy się las, a w dół rozciąga się górska łąka i pola uprawne[1]. Poniżej jest dolina rzeki Lipki i miejscowość Heřmaníce[1].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Na przełęczy na granicy państwowej stoi kapliczka. Dawniej Opacz stanowił cel wycieczek z punktem wyjścia spod popularnego wówczas młyna wodnego nad Nysą Kłodzką między Pisarami a Potoczkiem[1]. Uchodził wówczas za bardzo romantyczny zakątek[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt przechodzą piesze szlaki turystyczne:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 243. ISBN 83-7005-341-6.
  2. Mapa cz.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]