Operacja Manna (1944)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Operacja Manna
II wojna światowa
Ilustracja
Żołnierze 5. (szkockiego) batalionu spadochronowego podczas walk ulicznych w Atenach, 6 grudnia 1944
Czas październik 1944 – styczeń 1945
Terytorium Grecja
Strony konfliktu
 Wielka Brytania  III Rzesza

ELAS

brak współrzędnych

Operacja Mannabrytyjska operacja wojskowa przeprowadzona podczas II wojny światowej, między październikiem 1944 a styczniem 1945 roku. Jej celem było zapobieżenie przejęciu władzy w Grecji przez lewicowy Narodowy Front Wyzwoleńczy (EAM) w obliczu wycofywania się z tego kraju okupujących go wojsk niemieckich[1].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 1944 roku okręty Royal Navy zaczęły operować na Morzu Egejskim w celu uniemożliwienia ewakuacji tą drogą niemieckim oddziałom stacjonującym w Grecji. Jednocześnie w Aleksandrii rozpoczęto przygotowanie sił inwazyjnych pod dowództwem gen. por. Ronalda Scobiego[1].

4 października, dzień po wydanym przez Hitlera rozkazie wycofania się z Grecji[2], pod Patrasem wylądował oddział Special Boat Section, a pod Megarą nastąpił desant 4. batalionu spadochronowego wchodzącego w skład 2. brygady spadochronowej. Wkrótce dołączyły do niego 2., 5. (szkocki) i 6. (walijski) batalion spadochronowy[3]. 14 października żołnierze brytyjscy wkroczyli do Aten. Dwa dni później pod Pireusem wylądowały główne siły inwazyjne. 18 października do miasta przybył Jeorjos Papandreu z zadaniem stworzenia rządu[1].

Po zajęciu Aten Brytyjczycy kontynuowali natarcie za wycofującymi się wojskami niemieckimi. 4. batalion spadochronowy podążał w kierunku Lamii, Larisy i Kozani. W listopadzie 5. batalion spadochronowy dotarł do Salonik[3].

1 grudnia, w następstwie wydania przez rząd rozporządzenia o rozbrojeniu działających w Grecji organizacji paramilitarnych w kraju wybuchło powstanie związanej z EAM Greckiej Ludowej Armii Wyzwoleńczej (ELAS). Przez kolejnych 40 dni oddziały ELAS toczyły walki z wojskami brytyjskimi. Powstanie ostatecznie zostało stłumione przy wsparciu sprowadzonej z Włoch brytyjskiej 4. Dywizji Piechoty oraz lotnictwa, które przeprowadziło bombardowania punktów oporu ELAS[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c I.C.B. Dear, M.R.D. Foot: British expedition to Greece (ang.). W: The Oxford Companion to World War II [on-line]. Oxford Reference. [dostęp 2014-02-13].
  2. a b Kronika II wojny światowej. Warszawa: Świat Książki, 2004, s. 377, 386. ISBN 83-7311-877-2.
  3. a b Greece (Operation Manna) (ang.). ParaData. [dostęp 2014-02-13].