Operacja Palliser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Operacja Palliser
Czas 15 maja14 czerwca 2000
Miejsce  Sierra Leone
Terytorium Sierra Leone
Przyczyna rebelia partyzantów Zjednoczonego Frontu Rewolucyjnego
Wynik udana ewakuacja Brytyjczyków
Strony konfliktu
 Wielka Brytania West Side Boys
Dowódcy
nieznany Foday Kallay
Straty
1 zaginiony 0
brak współrzędnych

Operacja Palliser – kryptonim operacji sił morskich i powietrznych w Sierra Leone przeprowadzonej w roku 2000 przez armię brytyjską.

Sytuacja taktyczna[edytuj | edytuj kod]

Wiosną 2000 roku w Sierra Leone wzrosła aktywność rebeliantów ze Zjednoczonego Frontu Rewolucyjnego (Revolutionary United Front – RUF), stanowiło to rosnące zagrożenie stolicy kraju – Freetown.

Dyslokacja wojsk[edytuj | edytuj kod]

7 maja 2000 w celu ewakuacji obywateli brytyjskich, europejskich i Wspólnoty Brytyjskiej przeprowadzono pokojową akcję z wykorzystaniem następujących jednostek wojskowych:

Po ewakuacji, głównym celem wojsk było utrzymanie kontroli na lotnisku, patrolowanie Freetown i umożliwienie bezpiecznych dostaw organizowanych przez ONZ.

W celu wsparcia wysiłków Royal Navy, w rejon działań skierowano dodatkowo okręty biorące udział w ćwiczeniach NATO w Zatoce Biskajskiej:

oraz w ramach grupy zadań 342.1:

Główna baza logistyczna operacji powstała w Dakarze.

17 maja 2000 przywódca rebeliantów Foday Sankoh został schwytany przez siły rządowe i przetransportowany śmigłowcem do bezpiecznego miejsca.

Operacja Palliser zakończona została 15 czerwca 2000, jednak Wielka Brytania ciągle zaangażowana jest w szkolenie armii i wsparcie rządu Sierra Leone.

Dla ratowania brytyjskich żołnierzy pojmanych przez siły West Side Boys oraz ustabilizowania sytuacji w Sierra Leone rozpoczęto Operację Barras z użyciem SAS i spadochroniarzy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]