Operacja Pickaxe-Handle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Operacja Pickaxe-Handle
Wojna w Afganistanie (od 2001)
Ilustracja
Helmand na mapie Afganistanu
Czas 30 maja - 14 czerwca 2007
Miejsce Helmand,
Terytorium Afganistan
Przyczyna akcja przeciwko Talibom
Wynik taktyczne zwycięstwo sił ISAF,
praktycznie wynik niejasny
Strony konfliktu
ISAF-Logo.svg ISAF:  Talibowie
Dowódcy
Wielka Brytania Jacko Page Talibowie Tor Jan
Talibowie Haji Nika

Siły
2000 żołnierzy (w tym 1000 Brytyjczyków, 500 Afgańczyków i 150 Norwegów) 1000 bojowników
Straty
7 zabitych żołnierzy USA

3 zabitych żołnierzy Wielkiej Brytanii
1 zabity żołnierz Kanady
1 zabity żołnierz Norwegii

150 zabitych
brak współrzędnych
Wojna w Afganistanie

Crescent WindRihoMazar-i SzarifKabulHeratTarin KowtKunduzQala-i-JangiKandaharTora BoraAnakondaTakur GharJacanaMountain ViperMountain ResolveAsbury ParkMountain StormCzerwone SkrzydłoLaszkar GahMountain ThrustHelmandKaikaSanginPandżwaiMeduzaMountain FurySokółHooverKaminPickaxe-HandleChoraHammerOruzganNasratHarekate YoloMusa QalaKarezKandaharOkręg ArghandabArghandabGarmserWanatShewanUzbinEagle’s SummitBalamorghabCzerwony SztyletShahi TandarDieselKunduzAlasayOrle PióroOqabPazur PanteryCios MieczaUsman KhelKamdeshGniew KobryMusztarakShah Wali KotCzarny KsiążęBaawar

Operacja Pickaxe-Handle – akcja zbrojna prowadzona 30 maja14 czerwca 2007 przez siły brytyjskie w ramach NATO w afgańskiej prowincji Helmand, jest kontynuacją operacji Achilles, która zakończyła się tego samego dnia. Nazwa operacji pochodzi z języka paszto.

Operacja[edytuj | edytuj kod]

Około 4:00 czasu lokalnego w środę, 30 maja 2007, ISAF udał się w kierunku miejscowości Kajaki Sofle, dziesięć kilometrów na południowy zachód od miasta Kajaki, aby usunąć zagrożenie talibskie, obecność talibów miała wpływ na bezpieczeństwo i stabilność w Dolnym Sangin Valle. Następnego dnia w nocy zorganizowano atak lotniczy, dzięki któremu zbombardowano stanowiska talibów w Dolnym Sangin Valle. Zginęło dwudziestu talibów, zdołali oni jednak w odpowiedzi odpalić rakietę, która dosięgła helikopter, zabijając pięciu Amerykanów[1]. 2 czerwca NATO twierdziło, że ich konwój został osaczony przez bojowników talibskich. Tego dnia rozegrała się również tragedia cywilów – na rzece Helmand przewróciła się tratwa z sześćdziesięcioma cywilami, którzy chcieli się uchronić przed działaniami miltarnymi[2]. W odpowiedzi 5 czerwca armia sojuszu ISAF rozpoczęła ofensywę w południowym Afganistanie, kierowaną przez USA i rząd afgański. Po tym ataku odnotowano kilkanaście ofiar talibskich. Około osiemdziesięciu bojowników talibskich zginęło w innych incydentach operacji w czerwcu 2007.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

NATO twierdzi, że operacja była ich sukcesem, ponieważ przejęli kontrolę nad dzielnicą Kajaki w prowincji Helmand, gdyż został obsadzony nowy wojewoda, zorganizowano również radę plemienną. Talibowie natomiast twierdzą, że nie utracili kontroli w Kajaki. Potwierdzają to lokalni mieszkańcy. Niektórzy z nich nadal nie czują się tam bezpiecznie, dlatego trudno jednoznacznie wskazać zwycięzcę operacji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]