Operacja Sokół

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Operacja Sokół
Wojna w Afganistanie (od 2001)
Ilustracja
Pandżawi na mapie Kandaharu
Czas 15 grudnia 2006 - styczeń 2007
Miejsce Pandżawi, Kandahar
Terytorium Afganistan
Przyczyna akcja przeciwko Talibom
Wynik zwycięstwo sił ISAF
Strony konfliktu
ISAF-Logo.svg ISAF: Talibowie Talibowie
Dowódcy
Kanada Tim Grant
Kanada Omer Lewiński
Talibowie brak jednolitego dowództwa
Siły
Wielka Brytania 2000 żołnierzy Talibowie 900 bojowników
Straty
7 rannych 60-70 zabitych + 20 schwytanych
brak współrzędnych
Wojna w Afganistanie

Crescent WindRihoMazar-i SzarifKabulHeratTarin KowtKunduzQala-i-JangiKandaharTora BoraAnakondaTakur GharJacanaMountain ViperMountain ResolveAsbury ParkMountain StormCzerwone SkrzydłoLaszkar GahMountain ThrustHelmandKaikaSanginPandżwaiMeduzaMountain FurySokółHooverKaminPickaxe-HandleChoraHammerOruzganNasratHarekate YoloMusa QalaKarezKandaharOkręg ArghandabArghandabGarmserWanatShewanUzbinEagle’s SummitBalamorghabCzerwony SztyletShahi TandarDieselKunduzAlasayOrle PióroOqabPazur PanteryCios MieczaUsman KhelKamdeshGniew KobryMusztarakShah Wali KotCzarny KsiążęBaawar

Operacja Sokół - to operacja prowadzona przez siły NATO, prowadzonej przez Kanadę. Operacja rozpoczęła się 15 grudnia 2006 z zamiarem wydalenia talibów z Pandżawi i Zhari, które leżą w prowincji Kandahar. Kanadyjscy żołnierze już od kilku miesięcy walczyli z talibami na tym obszarze. Operacja odbyła się w ramach brytyjskiego polecenia. Na podstawie polecenia Kanadyjczycy przygotowali się do zbrojnej operacji. 15 grudnia 2006, czyli w dzień rozpoczęcia operacji, odbywała się kampania operacyjna, dzięki helikopterom, która na celu miała ostrzec mieszkańców o operacji i o nie wychodzeniu z domów.

Przygotowania do operacji[edytuj | edytuj kod]

14 grudnia 2006 nie było wiele przygotowań przed brytyjskim ogłoszeniem operacji. Duże ilości sprzętu i amunicji były przygotowywane po ogłoszeniu rozpoczęciu operacji. Państwa biorące udział w operacji w ramach ISAF, na szybko opracowały taktykę przeprowadzenia operacji. Zorganizowano pojazdy opancerzone, takich jak LAV III i czołgi Leopard C2.

Operacja[edytuj | edytuj kod]

Dopiero 19 grudnia rozpoczęła się ofensywa ISAF, przeciwko talibom. Podczas tego dnia trwały ciężkie walki, działała artyleria. Ofensywa przeciwko talibom trwała czterdzieści pięć minut, a artyleria była wspierana przez ciężkie karabiny maszynowe i czołgi Leopard C2. W ciągu najbliższych dni, wojska ISAF zabezpieczyły kilka miast, lecz opór talibski był bardzo mały. Nieopodal wsi Howz i-Madad została oblężona twierdza przez 900 bojowników talibskich. Na twierdzę ruszyli kanadyjscy żołnierze wspieranych przez 30 czołgów. Rozpoczęło się starcie w widłach rzeki Arghandab, położenie to uniemożliwiło ucieczkę talibów. 10 kilometrów na południe od wioski jest zlokalizowana baza wojskowa USA, co umożliwiło dotarcie posiłków na pole walki. Po klęsce talibów na polu walki, bojownicy zbiegli schronić się do twierdzy. Siły ISAF przez 48 godzin oblegali twierdzę aż zdecydowano odpalić dwie rakiety. Ostatecznie talibowie złożyli broń w styczniu 2007.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]