Order Białego Lotosu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Białego Lotosu
Орден Белого Лотоса
Baretka
Baretka
Ustanowiono 7 sierpnia 1993
Wielkość 54 x 54 mm
Kruszec złoto, platyna

Order Białego Lotosu (ros. Орден Белого Лотоса) – wysokie odznaczenie cywilne (order) Kałmucjiautonomicznej Republiki w Federacji Rosyjskiej, przyznawane zarówno za zasługi cywilne, jak i wojskowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order Białego Lotosu został ustanowiony przez parlament Republiki Kałmucji ustawą № 81-IX z 7 sierpnia 1993. Zgodnie z zapisami Statutu Orderu jest on nadawany głównie obywatelom Kałmucji za wybitne zasługi dla Republiki. Może być przyznawany zarówno osobom fizycznym, jak również jednostkom wojskowym, instytucjom, przedsiębiorstwom, placówkom oświatowym i organizacjom społecznym.

Order otrzymują również wszyscy wyróżnieni tytułem Bohater Kałmucji.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaką Orderu jest nieco wypukły, okrągły medalion wykonany ze złota, otoczony wiązką platynowych promieni różnej wielkości. Na końcach dwóch pionowych i dwóch poziomych promieni umieszczone są dordże pokryte niebieską emalią. Końce czterech najdłuższych promieni w każdej ćwiartce okręgu ozdobione są brylantami. W centrum medalionu, pokrytego niebieską emalią, znajduje się wizerunek kwiatu lotosu z brylantem u jego podstawy. Kwiat lotosu otoczony jest złotym pierścieniem z umieszczonymi przemiennie ośmioma brylantami i ośmioma rubinami. Wielkość odznaki, mierzona pomiędzy wierzchołkami dordż, wynosi 54 mm.

Order nosi się na szyi, na jedwabnej, niebiesko-żółtej wstążce z wąskim białym paskiem pośrodku. Szerokość wstążki wynosi 30 mm, a całkowita jej długość 80 cm.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Niektórzy wyróżnieni Orderem Białego Lotosu:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]