Order Kolumba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Kolumba
Ordem de Colombo
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 6 czerwca 1890
Wycofano 24 lutego 1891
Powiązane Order Krzyża Południa

Order Kolumba (port. Ordem de Colombo) – najwyższe i jedyne podczas swojego istnienia odznaczenie państwowe nadawane w latach 1890-1891 w Federacyjnej Republice Brazylii[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order ustanowiony został 6 czerwca 1890, przez tymczasowego prezydenta i szefa republikańskiego rządu Manoela Deodora da Fonseca. Odznaczenie nazwano dla uczczenia odkrywcy Ameryki – Krzysztofa Kolumba[2].

Podzielony został na cztery klasy, z których trzy pierwsze miały limitowaną liczbę odznaczonych:

 • I klasa – Krzyż Wielki (Grã-Cruz):
 • 12 odznaczonych rzeczywistych (efetivo),
 • 24 odznaczonych honorowych (honorário),
 • II klasa – Dygnitarz (Dignitário) – 50 odznaczonych,
 • III klasa – Oficer (Oficial) – 150 odznaczonych,
 • IV klasa – Kawaler (Cavaleiro) – nieograniczona liczba nadań[2].

Prezydent Brazylii był z urzędu wielkim mistrzem i odznaczonym najwyższą klasą orderu[2].

Order został zniesiony w momencie przyjęcia pierwszej konstytucji Republiki Federalnej Brazylii 24 lutego 1891, z powodu klauzuli wygaszającej wszystkie tytuły szlacheckie i odznaczenia[3][4].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Insygnia orderowe były niemal identyczne jak w Orderze Krzyża Południa. Oznaką był pięcioramienny krzyż gwiaździsty z pięcioma pękami promieni pomiędzy ramionami (w każdym pęku było pięć srebrnych promieni o kształcie ogonów jaskółki, gdzie środkowy promień był najdłuższy, a boczne dotykające ramion – najkrótsze). Ramiona były emaliowane na biało, miały kształt ogona jaskółki, a ich końce były zakończone dziesięcioma złotymi kulkami. Wewnątrz oznaki umieszczony był emaliowany na niebiesko okrągły dysk otoczony czerwonym pierścieniem, wewnątrz którego znajdowały się dwie przeplecone ze sobą czerwone litery C (inicjały Cristóvão Colombo), z których pierwsza odwrócona była w lewą stronę. Zewnętrzne krawędzie ramion i wewnętrznego pierścienia, a także zawieszka o kształcie pięcioramiennej gwiazdy były złote. Gwiazda orderowa miała wygląd oznaki, lecz była nieco większa i nie posiadała zawieszki[5][2].

Łańcuch orderowy przysługujący jedynie odznaczonym I klasą rzeczywistą, składał się z liter podwójnych liter C splecionych grzbietami. Gwiazda orderowa przysługiwała I i II klasie. Wstęga orderowa była koloru lazurowego z zielonym paskiem pośrodku, wzdłuż którego obu krawędzi ciągnęły się dwa wąskie czerwone paski. Uhonorowani I klasą nosili wielkie wstęgi w postaci szerokiej szarfy z prawego ramienia na lewy bok, odznaczeni II klasą wieszali wstęgi na szyi, III klasa noszona była na wstędze przeciągniętej przez dziurkę od guzika na środku piersi, a IV klasę przypinano do prawej piersi na wstążce[2][6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ordem de Colombo (1889-1891). medalhasmilitaresdobrasil.com
 2. a b c d e Decreto N. 456 — de 6 de junho de 1890. Institue uma ordem militar e civil com a denominação do — Ordem de Colombo (DOU 8/6/1890)
 3. Constituição da República dos Estados Unidos do Brasil – Dia de 24 de fevereiro de 1891. Art 72 § 2º (DOU 24/2/1891)
 4. Requerimento despachado – Dia 14 de agosto de 1396 (DOU 18/8/1896)
 5. Robert Werlich: Orders and Decorations of all nations. Washington: Quaker Press, 1965, s. 41-42.
 6. Maximilian Gritzner: Handbuch der Ritter- und Verdienstorden aller Kulturstaaten der Welt. Lipsk: 1893, s. 48-50.