Order Nemanjicia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Nemanjicia
Orden Nemanjića
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 1993
Powyżej Order Flagi Serbskiej
Poniżej Order Gwiazdy Jerzego Czarnego

Order Nemanjicia (serb. Orden Nemanjića) – odznaczenie Republiki Serbskiej, należącej do Federacji Bośni i Hercegowiny, ustanowione w 1993 na cześć Stefana Nemanji i nadawane osobom fizycznym, organizacjom i instytucjom za wybitne zasługi dla Republiki[1].

Order nie jest podzielony na klasy i przyznawany w formie komandorii z gwiazdą[1]. Jego wygląd jest wzorowany na nadawanym w latach 1883–1945 dawnym Orderze Orła Białego Królestwa Serbii.

Oznaką na awersie jest biały dwugłowy orzeł z krzyżem serbskim na piersi (na rewersie z datą 1993), zawieszką jest złota korona królewska (mimo że Srpska jest republiką). Tylko gwiazda i wstęga różnią się od Białego Orła: gwiazda jest złota o kształcie rombu (taki kształt miała także srebrna gwiazda II kl. Białego Orła) i ozdobiona czerwoną tarczą z krzyżem serbskim, a wstęga jest czerwona z wąskim żółtym paskiem pośrodku i dwoma szerszymi białymi paskami w niewielkiej odległości od brzegów.

W hierarchii orderów Republiki Serbskiej order Nemanjicia zajmuje trzecie miejsce, po Orderze Flagi, a przed Orderem Gwiazdy Jerzego Czarnego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]