Order Rewolucji Październikowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Rewolucji Październikowej
Орден Октябрьской революции
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 31 października 1967
Kruszec srebro

Order Rewolucji Październikowej (ros. Oрден Октябрьской революции) – order ustanowiony decyzją Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 31 października 1967 na cześć 50-lecia rewolucji październikowej.

Zgodnie ze statutem orderem nagradzani byli: obywatele ZSRR, przedsiębiorstwa, urzędy, organizacje i inne kolektywy pracowników, jednostki wojskowe i związki taktyczne, a także republiki, kraje, województwa i miasta. Mogły być także nagradzani obywatele innych państw.

Nagradzano orderem za: aktywną działalność rewolucyjną, duży wkład w ustanowienie i rozwój władzy radzieckiej, za wybitne zasługi w budownictwo socjalizmu i komunizmu, za zasługi w rozwoju gospodarki narodowej, nauki i kultury, za szczególną odwagę i męstwo w walce zbrojnej z wrogami państwa radzieckiego, za zasługi w umocnieniu obronności państwa, za szczególną działalność państwową i społeczną, za aktywną działalność związaną z rozwojem i pogłębieniem wszechstronnych przyjacielskich więzi pomiędzy narodami ZSRR i innych państw, utrzymaniem pokoju między narodami.

Order wykonany jest ze srebra i nosi się go na lewej piersi, za Orderem Lenina. Po śmierci nagrodzonego order pozostawia się rodzinie.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze odznaczenia zostały przyznane w dniu 4 listopada 1967 miastom: Leningrad i Moskwa za wybitne zasługi robotników tych miast w ruchu rewolucyjnym w czasie rewolucji październikowej, umocnienie władzy sowieckiej, męstwo i bohaterstwo w walkach, za sukcesy w budowie komunizmu. 19 grudnia 1967 za takie same zasługi nagrodzona została Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka, a 22 grudnia Ukraińska SRR. 22 lutego 1968 na cześć 50-lecia Armii Radzieckiej orderem został nagrodzony krążownik Aurora, a także grupa dowódców Armii Radzieckiej (marszałkowie: Wasilewski, Golikow, Jeriomienko, Żukow, Koniew, Kryłow, Mierieckow, Moskalenko, Rokossowski, Sokołowski, Timoszenko, Czujkow, admirał floty Gorszkow, główny marszałek lotnictwa Wierszynin, główny marszałek artylerii Woronin). Nieco później wyróżniono: marszałków Batickiego i Zacharowa, generałów armii Gorbatowa, Żadowa i Kuroczkina.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kolesnikow G.A, Rożkow A.M (1974) Ordiena i miedali SSSR, Wyd. MO SSSR, Moskwa.