Oscar P. Austin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oscar Palmer Austin
Ilustracja
Oscar Palmer Austin
Private first Class - Kapral Private first Class - Kapral
Data i miejsce urodzenia 15 stycznia 1949
Nacogdoches, Teksas, USA
Data i miejsce śmierci 23 lutego 1969
Wietnam
Przebieg służby
Lata służby 1968-1969
Siły zbrojne Seal of the United States Marine Corps.svg Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych
Jednostki 2nd Battalion 7th Marines
Stanowiska Assistant Machine Gunner
Główne wojny i bitwy Wojna wietnamska
Odznaczenia
Medal Honoru (Stany Zjednoczone) Purpurowe Serce (Stany Zjednoczone) National Defense Service Medal Vietnam Service Vietnam Campaign Medal

Oscar Palmer Austin (ur. 15 stycznia 1949 w Nacogdoches, zm. 23 lutego 1969 w Wietnamie) – Kapral Korpusu Piechoty Morskiej USA który został pośmiertnie odznaczony najwyższym amerykańskim odznaczeniem wojennym, Medalem Honoru za heroizm i poświęcenie swojego życia w wojnie wietnamskiej w lutym 1969 roku.

Wczesne życie i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Oscar Austin urodził się 15 stycznia 1949 roku w Nacogdoches w stanie Teksas. Uczęszczał do szkoły podstawowej Booker T. Washington w Phoenix w stanie Arizona oraz do szkoły średniej Phoenix Union High School District.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Oscar Austin zaciągnął się do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych 22 kwietnia 1968 roku i zakończył szkolenie w 3 batalionie szkolenia rekrutów w San Diego w stanie Kalifornia w lipcu 1968 roku. Indywidualne szkolenie bojowe zakończył z kompanią "T", 3 batalionu, 2 regimentu piechoty w bazie Pendleton w Kalifornii w Sierpniu 1968. We wrześniu zakończył podstawowe szkolenie piechoty z bronią.

1 Października 1968 został promowany na kaprala i został przetransportowany do Wietnamu Południowego gdzie służył w charakterze obsługi ciężkiego karabinu maszynowego w kompanii "E" 2 batalionu, 7 regimentu Marines w 1 dywizji Korpusu Piechoty Morskiej. Podczas udziału w walce 6.5 mili na zachód od miejscowości Đà Nẵng 23 lutego 1969 zginął na polu bitwy.

Podczas wczesnych godzin rannych 23 lutego 1969 roku punkt obserwacyjny kaprala Austina dostał się pod silny ogień piechoty prowadzony przez północnowietnamską armię używającą dużej ilości granatów ręcznych, ładunków wybuchowych, i broni ręcznej. Kapral zauważył że jeden z jego rannych kolegów upadł nieprzytomny na pozycji niebezpiecznie odsłoniętej dla ognia nieprzyjaciela i bez wahania opuścił bezpieczną pozycję z kompletnym zlekceważeniem swojego własnego bezpieczeństwa pobiegł pod ogniem nieprzyjaciela aby przyciągnąć kolegę do bezpiecznego miejsca. Zauważył że wrogi granat upadł niedaleko kolegi i postanowił rzucić się pomiędzy kolegę i granat skupiając całą siłę eksplozji na sobie. Mimo że został poważnie zraniony kapral Austin zwrócił się do swojego leżącego kolegi i zobaczył północnowietnamskiego żołnierza celującego w nieprzytomnego człowieka. Z pewną wiedzą o konsekwencjach Austin rzucił się pomiędzy rannego a wrogiego żołnierza. Robiąc to odniósł śmiertelne rany[1].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Na cześć kaprala Oscara Austina został nazwany niszczyciel USS "Oscar Austin" (DDG-79). Również na jego cześć nazwano "Austin Hall Enlisted Club" w szkole podstawowej szkolącej kaprali tego co uczą się oficerowie, w bazie Marines w Quantico w stanie Wirginia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]