Osiedle Binków (Bełchatów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Binków
Osiedle Bełchatowa
Ilustracja
Widok starszej części osiedla Binków od strony południowej
Państwo  Polska
Województwo  łódzkie
Powiat bełchatowski
Miasto Bełchatów
Populacja 
• liczba ludności

6 000
Nr kierunkowy 44
Kod pocztowy 97-400
Położenie na mapie Bełchatowa
Mapa lokalizacyjna Bełchatowa
Binków
Binków
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Binków
Binków
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Binków
Binków
Położenie na mapie powiatu bełchatowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu bełchatowskiego
Binków
Binków
Ziemia51°21′30″N 19°23′24″E/51,358333 19,390000
Portal Portal Polska

Osiedle Binków (występuje też nazwa Bińków) – osiedle w Bełchatowie położone w południowo-wschodniej części miasta, ok. 6 tys. mieszkańców. Dawniej jedna z podmiejskich wsi, włączona w granice administracyjne miasta w 1977 roku[1].

Na terenie osiedla znajduje się nowy kościół parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, szkoła podstawowa nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego oraz Publiczne Gimnazjum nr 4 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz hipermarket sieci Kaufland. Główna ulica - oś kompozycyjna osiedla to ulica Witolda Budryka oraz Walerego Goetla.

Osiedle składa się z dwóch części: pierwsza to starsza część z wielokondygnacyjną zabudową z lat 80. i 90. XX wieku, druga zaś powstaje na obrzeżach pierwszej i jest to zabudowa szeregowa lub domy jednorodzinne.

Nazwy większości ulic to nazwy związane z górnictwem: patronami ulic są np. Święta Barbara i Stanisław Staszic, wiele nazw pochodzi od minerałów i kamieni szlachetnych i półszlachetnych (np. ul. Węglowa, Antracytowa, Kredowa, Solna, Opalowa, Brylantowa.

Z inicjatywy członków zrzeszonych w klubie baseballowym KSSP, na osiedlu Binków planowana jest budowa boiska do baseballu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ewa Goździewicz, Mariusz Kulesza. Rozwój przestrzenny Bełchatowa. „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Geographica Socio-Oeconomica”. 7, s. 161-181, 2006 (pol.). [dostęp 2016-09-17].