Osiedle Górne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Górne
Osiedle Piły
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Powiat pilski
Miasto Piła
Data założenia 2005
Powierzchnia 15,51 km²
Wysokość 70 m n.p.m.
Populacja (2014)
• liczba ludności

13440
• gęstość 861 os./km²
Strefa numeracyjna (+48) 67
Kod pocztowy 64-920
Położenie na mapie Piły
Mapa lokalizacyjna Piły
Górne
Górne
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Górne
Górne
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Górne
Górne
Położenie na mapie powiatu pilskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu pilskiego
Górne
Górne
Ziemia53°09′05″N 16°42′58″E/53,151322 16,716214
Strona internetowa
Portal Portal Polska

Górne – jedna z dziewięciu jednostek pomocniczych (osiedli) miasta Piły. Górne obejmuje zachodnią, mieszkaniowo-przemysłową część miasta, a jego granice przebiegają ulicami Wałecką, Fryderyka Chopina, Ceglaną i Pomorską na wschodzie, wzdłuż linii kolejowej nr 203 na południu, wzdłuż administracyjnej granicy miasta na zachodzie, wzdłuż Alei Wojska Polskiego i linii kolejowej nr 405 na północnym zachodzie oraz ponownie granicy miasta na północy[1]. Osiedle graniczy z gminą Trzcianka, gminą Szydłowo oraz osiedlami: Gładyszewo, Koszyce, Śródmieście oraz Staszyce. Podobnie jak w przypadku pozostałych osiedli, w skład Górnego wchodzi kilka mniejszych tradycyjnych części miejscowości: Biedaszkowo, Kośno, Łęgi, Zdroje. Żywotność tych nazw jest zróżnicowana[2].

Budownictwo mieszkaniowe koncentruje się w południowowschodniej części osiedla i jest zróżnicowane – zabudowa wielorodzinna (najwyższe bloki mają po jedenaście pięter) skupia się w rejonie ulic Jana Kochanowskiego, Stanisława Wyszyńskiego i Medycznej, natomiast jednorodzinna po obu stronach ulicy Adama Mickiewicza. Mniejsze, nieco bardziej odizolowane założenia mieszkalne znajdują się także w rejonie ulicy Szarych Szeregów i na terenach zalesionych w zachodniej części obszaru. W północnej części Górnego znajduje się dawne lotnisko wojskowe oraz zamiejscowy oddział dydaktyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania. Na południu Górnego można znaleźć Stadion Miejski, zabudowania dawnych Zakładów Naprawczych Lokomotyw Spalinowych[3], obecnie wykorzystywane przez różne podmioty gospodarcze, oraz pozostałości górki rozrządowej stacji towarowej Piła Główna. Rozrządową sekcję stacji zlikwidowano w 1991[4].

Komunikacyjną osią osiedla jest Aleja Wojska Polskiego, stanowiąca odcinek drogi wojewódzkiej nr 179 łączącej Piłę z drogą krajową nr 22. Na Górne dojeżdża także wiele linii Miejskiego Zakładu Komunikacji; część z nich kończy trasę na pętli w rejonie Placu Inwalidów, przy stadionie[5]. Mimo, że osiedle przecinają torowiska linii kolejowych nr 202 i 405, nie posiada ono własnego przystanku kolejowego. Budowę przystanku pod nazwą Piła Zdroje w ciągu linii nr 405, który miał powstać na wysokości przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu Alei Wojska Polskiego, zarzucono po 1989 wraz z rezygnacją z planów dobudowy drugiego toru na tym odcinku[6].

Nazwa osiedla jest luźnym odniesieniem do przedwojennej nazwy Stadtberg („Góra Miejska”), która opisywała południowozachodnią część dzisiejszej jednostki pomocniczej[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]