Osiedle Jazy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jazy
Osiedle Niepołomic
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Powiat wielicki
Gmina Niepołomice
Miasto Niepołomice
W granicach Niepołomic 1776
Wysokość 184 m n.p.m.
Nr kierunkowy 12
Kod pocztowy 32-005
Tablice rejestracyjne KWI
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Jazy
Jazy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jazy
Jazy
Ziemia50°02′37″N 20°14′10″E/50,043550 20,236044
Portal Portal Polska

Osiedle Jazy (do 2007 Osiedle Grobla-Jazy) – osiedle w Niepołomicach, stanowiące jednostkę pomocniczą gminy Niepołomice.

Na jego terenie znajduje się kościół Matki Boskiej Różańcowej, będący siedzibą parafii pod tym samym wezwaniem.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle Jazy obejmuje południowo-zachodnią część miasta. Graniczy z osiedlami: Piaski, Śródmieście i Zagrody, oraz miejscowością Wola Batorska.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mimo, iż niemal całe osiedle Jazy znajduje się na obszarze zalewowym, już w średniowieczu istniały na jego obecnym terenie wsie i osady. Największymi z nich były: Grobla, Jazy i Mszęcin. Ich mieszkańcy trudnili się w większości rolnictwem i flisactwem. Po włączeniu do miasta Niepołomice rozpoczął się proces urbanizacji. Przez południową część osiedla przeprowadzono drogę wojewódzką nr 964, a na jego wschodzie powstała odkrywkowa kopalnia kruszyw. Do końca XX w. niemal całą zabudowę Jazów stanowiły domy jednorodzinne. Dopiero w pierwszej dekadzie XXI w. rozpoczął się intensywny rozwój mieszkalnictwa. Zbudowane zostały bloki przy ul. Zabierzowskiej oraz osiedla domów: Suszówka i Park-Eko.

1 stycznia 2008 r. wydzielono z osiedla tereny na wschód od drogi krajowej nr 75 i włączono je do nowo utworzonego osiedla Zagrody. Jednocześnie zmieniono nazwę osiedla z Grobla-Jazy na Jazy.

Osiedla i zwyczajowe jednostki urbanistyczne[edytuj | edytuj kod]


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Julian Zinkow: Wokół Niepołomic i Puszczy Niepołomickiej, Wyd. 2 zaktual. i uzup., Niepołomice: Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach, 2009, s. 118-121. ​ISBN 978-83-926652-2-9​.