Osiedle Lotników Wielkopolskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osiedle Lotników Wielkopolskich
Ilustracja
Osiedle Lotników Wielkopolskich – typowa zabudowa (ul. Stefana Drzewieckiego)
Państwo  Polska
Miasto Poznań
Dzielnica Osiedle Wola
brak współrzędnych
Plan Osiedla Lotników Wielkopolskich

Osiedle Lotników Wielkopolskich – osiedle mieszkaniowe w Poznaniu, położone w pobliżu alei Polskiej, pomiędzy ulicami J.H.Dąbrowskiego i Bukowską, a jednocześnie obszar Systemu Informacji Miejskiej[1], na osiedlu samorządowym Wola.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Według Systemu Informacji Miejskiej granice jednostki obszarowej Osiedle Lotnictwa Polskiego przebiegają: od wschodu: na tyłach domów szeregowych na ulicy Arcta, od południa: na tyłach szeregowców przy ulicy Drzewieckiego, od zachodu: granicą ogrodów działkowych, od północy: bocznicą kolejową[1].

Terytorium Osiedla Lotników Wielkopolskich jest jednym z bardziej izolowanych w Poznaniu. Do osiedla dotrzeć można tylko jedną utwardzoną drogą – ulicą 5 Stycznia (data zdobycia przez powstańców wielkopolskich lotniska wojskowego na Ławicy w 1919). Osiedle znajduje się pomiędzy ogrodami działkowymi przy ul. Bukowskiej (na ich tyłach), a zabudowaniami przemysłowymi Woli.

Struktura zabudowy i komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Zabudowę osiedla stanowią wyłącznie domy jednorodzinne i szeregowe. Istnieje tu bardzo niewielka sieć handlu i usług, nie dociera także żadna linia komunikacji publicznej, mimo pewnego oddalenia od jakichkolwiek przystanków. W północnej części osiedla funkcjonuje nowoczesny teren sportowo-rekreacyjny Lotniskowiec.

Obok osiedla (na wschód) znajduje się miejsce polskiej martyrologiiFort VII w Poznaniu.

Toponimia[edytuj | edytuj kod]

Nazwy ulic zlokalizowanych na terenie osiedla stanowią jedną grupę toponimiczną – od nazwisk lotników (w tym lotników wielkopolskich)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Poznań – plan miasta i okolic 1:20.000, Wydawnictwo Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2004, ​ISBN 83-87157-01-5

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b System Informacji Miejskiej - Mapa Jednostek Obszarowych. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu. [dostęp 2018-02-21].