Osiedle Paderewskiego-Muchowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osiedle Paderewskiego-Muchowiec
Dzielnica Katowic
Ilustracja
Budynki na os. I. Paderewskiego
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miasto Katowice
Zespół dzielnic śródmiejskie
Powierzchnia 7,42[1] km²
Populacja (2007)
• liczba ludności

12 253[1]
• gęstość 1 651[1] os./km²
Tablice rejestracyjne SK
Położenie na mapie Katowic
Położenie na mapie
Portal Portal Polska

Osiedle Paderewskiego-Muchowiec (niem. Muchowietz) − jednostka pomocnicza Katowic w zespole dzielnic śródmiejskich.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Część północną stanowi duże osiedle mieszkaniowe z lat 80., w części południowej znajduje się Muchowiec wraz z lotniskiem Aeroklubu Śląskiego i kompleksem wypoczynkowym Dolina Trzech Stawów. Muchowiec powstał w XVII wieku jako przysiółek. Nazwa pochodzi od osadnika o nazwisku Mucha, który miał na tych terenach dom i łąkę. Na przełomie XIX i XX wieku powstała osada domków dla pracowników pobliskiej cegielni oraz myśliwski zameczek. Na początku XX wieku Muchowiec był miejscem wypoczynku, spacerów i majówek miejskiej ludności. W 1924 r. został przyłączony do Katowic. W latach 20. XX w. wybudowano lotnisko, w 1926 r. uruchomiono linię lotniczą Katowice-Warszawa. Z powodu szkód górniczych lotnisko zostało zamknięte dla lotów pasażerskich, obecnie służy jako lotnisko sportowe. W czerwcu 1983 papież Jan Paweł II odprawił na nim Mszę św. przy udziale 2 milionów wiernych z całego Śląska. W 2005 roku władzom Katowic zaproponowano przystosowanie lotniska w Muchowcu do przyjmowania lotów krajowych oraz małych samolotów typu general Aviation. Na terenie Muchowca znajdują się także liczne stawy rekreacyjne, hipodrom oraz mała gastronomia.

 Osobny artykuł: Muchowiec.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na Muchowiec w okolice aeroklubu można dojechać autobusem ZTM nr 900, a w okolice Trzech Stawów i Osiedla Paderewskiego nr 672, 674, 910. Niedaleko lotniska (po stronie południowej) znajduje się także duży parking.

Handel[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Urząd Miasta Katowice: Katowice - Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (pol.). www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 2011-04-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Katowice 1865–1945. Zarys rozwoju miasta. Red. J. Szaflarski, Śląski Instytut Naukowy w Katowicach, Wydawnictwo "Śląsk", Katowice 1978, s. 27.
  • Broszkiewicz Jacek; Katowice - reflektorem po mieście, wydawca: Urząd Miejski w Katowicach, ​ISBN 83-901884-0-6​, ss. 38, 39.