Osiedle Skarpa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na dalszym planie za mostem widoczne bloki należące do osiedla Skarpa

Osiedle Skarpa znajduje się w północnej części lubelskiej dzielnicy Czuby. Sąsiaduje z dzielnicą LSM (Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa). Granice osiedla od zachodu wyznacza ulica Filaretów, od południa ulica Jana Pawła II, ze wschodu ulica Nadbystrzycka, zaś od północy Park Rury.

Większość budynków na osiedlu Skarpa to cztero- i dziesięciopiętrowe bloki mieszkalne. W południowo-wschodnim krańcu osiedla przy ulicach Uśmiechu i Szczęśliwej są domy jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej.

Główne arterie piesze osiedla to Aleja Marzeń i Aleja Młodości, główne ulice to Romantyczna i Radości. Na terenie osiedla znajdują się dwa duże sklepy spożywcze Aldik i Lidl. Przy ulicy Radości jest pasaż handlowy, mieszczący między innymi piekarnię, aptekę i urząd pocztowy Lublin 5. W centrum osiedla mieści się natomiast Szkoła podstawowa nr 28 oraz Gimnazjum nr 11 (z kompleksem sportowym), przedszkola nr 73, 77, 79 oraz niepubliczne przedszkole „Martynka”. Przy ulicy Przytulnej 4 ma siedzibę Dom Kultury „Skarpa” (wcześniej Klub Osiedlowy „Między nami”). Pomiędzy osiedlem a dzielnicą LSM znajduje się wąwóz (Park Rury). Przez całą jego długość biegnie oświetlona droga pieszo-rowerowa.

Osiedle posiada liczne połączenia autobusowe z innymi dzielnicami i centrum miasta. Około 1,5 km na północ osiedla znajduje się hala sportowa Globus, 2,5 km na północny zachód są centra handlowe przy ulicy Tomasza Zana.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]