Ostatni Górale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostatni Górale
Gatunek film dokumentalny
Rok produkcji 2018
Data premiery Polska 26 sierpnia 2018
Ziemia 21 października 2018
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 49 min
Reżyseria Filip Luft
Muzyka Bartłomiej Zaborowski
Zdjęcia Siarhei Marchyk
Radosław Wikiera
Jan Wierzejski
Montaż Maciej Pawełczyk
Produkcja Inbornmedia
Marchello Production
Dystrybucja Ziemia Off the Fence
Polska Inbornmedia
Strona internetowa

Ostatni Górale - Niezwykły Obraz Podhala – polski film dokumentalny z 2018 roku, wyprodukowany przez Inbornmedia Sp. z o. o. oraz Marchello Production, w reżyserii Filipa Lufta.

Ostatni Górale to film dokumentalny przedstawiający polską kulturę góralską w wyjątkowy sposób. Sfilmowane z rozmachem podhalańskie krajobrazy dają niespotykane wrażenie realizmu. Film przedstawia portrety kilku górali wykonujących te same zawody, które zajmowały ich przodków na przestrzeni minionych stuleci. Ludzi, których charakter kształtuje się w konfrontacji z naturą – niedostępnymi górami, zmianami pogody i zwierzętami.

Film brał udział w targach MIPCOM w Cannes, gdzie został sprzedany do telewizji publicznych we Francji (France 5) i Włoszech (RAI 1).

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • I miejsce w kategorii film długometrażowy - Złota Kozica na XI Festiwalu Górskim Adrenalinium za malownicze ukazanie tradycji i zanikającego rzemiosła górali, a także autentyczność i spójną opowieść, która wciąga i zmusza do zamyślenia.
  • Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane - Drewniana Góra na 14. Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich.

Przeglądy i festiwale[edytuj | edytuj kod]

Patronat honorowy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]