Ostatnie życie we wszechświecie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostatnie życie we wszechświecie
Ruang rak noi nid mahasan (เรื่องรัก น้อยนิด มหาศาล)
Gatunek dramat
Data premiery 8 sierpnia 2003
Kraj produkcji Tajlandia/Japonia
Język tajski/japoński/angielski
Czas trwania 112'
Reżyseria Pen-Ek Ratanaruang
Scenariusz Pen-Ek Ratanaruang, Prabda Yoon
Główne role Tadanobu Asano, Sinitta Boonyasak, Laila Boonyasak
Muzyka Hualumpong Riddim
Zdjęcia Christopher Doyle
Produkcja Wouter Barendrecht, Nonzee Nimibutr
Dystrybucja Five Star Production, Cinemasia, Fortissimo Films

Ostatnie życie we wszechświecie (taj. เรื่องรัก น้อยนิด มหาศาล, jap. 地球で最後のふたり Chikyū de saigo no futari, ang. Last Life in the Universe) – film z 2003 roku w reżyserii Pen-Eka Ratanaruanga. W rolach głównych wystąpili Tadanobu Asano i Sinitta Boonyasak. Film jest trójjęzyczny: bohaterowie rozmawiają w języku tajskim, japońskim i angielskim.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Kenji (Tadanobu Asano) jest bibliotekarzem, pracującym dla Japan Foundation w Bangkoku. Żyje w sterylnie czystym mieszkaniu wypełnionym starannie ustawionymi książkami. Przejawia oznaki zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego i skłonności samobójcze, jego próby w tym kierunku są jednak nieśmiałe i zawsze przypadkowo przerywane przez osoby trzecie, w tym przyrodniego brata Yukio (Yutaka Matsushige), przypuszczalnie yakuzę. Yukio uciekł z Japonii do Tajlandii, ponieważ spał z córką swojego mocodawcy. Yukio wraz z przyjacielem Takashim (Riki Takeuchi) odwiedza klub nocny, gdzie pracuje dziewczyna imieniem Nid (Laila Boonyasak). Siostra Nid Noi (Sinitta Boonyasak) kłóci się z nią, ponieważ siostra przespała się z jej chłopakiem Jonem. Wcześniej Kenji spotyka w bibliotece Nid ubraną w szkolny mundurek i pożycza książkę, którą ta przeglądała – The Last Lizard Yukio Mishimy. Gdy wraca do domu, odwiedza go przyrodni brat razem z Takashim. Kenji przebywając w drugim pokoju odkrywa, że w pluszowym misiu należącym do jego brata ukryty jest pistolet. Chwilę później słyszy, że w drugim pokoju jego brat wzywa pomocy. Jest świadkiem zastrzelenia brata i zabija Takashiego, zanim ten zdążył zabić również jego.

Kenji opuszcza mieszkanie i podejmuje kolejną próbę samobójczą, próbując tym razem skoczyć z mostu. Na tym samym moście zatrzymuje się samochód prowadzony przez Noi kłócącą się z Nid. Dziewczyna każe wysiąść Nid i rusza, w tym samym momencie Nid zauważa Kenjiego stojącego na poręczy mostu. Zaskoczona dziewczyna staje w miejscu i zostaje śmiertelnie potrącona przez samochód. Kenji i Noi przyjeżdżają do domu nad morzem należącego do Noi. W ciągu kilku następnych dni rodzi się między nimi szczególna więź.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

  • Tadanobu Asano jako Kenji
  • Sinitta Boonyasak jako Noi
  • Laila Boonyasak jako Nid
  • Yutaka Matsushige jako Yukio
  • Riki Takeuchi jako Takashi
  • Thiti Rhumorn jako Jon
  • Yoji Tanaka, Sakichi Sato i Takashi Miike jako yakuza

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film zdobył dwie nagrody Tajlandzkiej Akademii Filmowej, a także nagrodę FIPRESCI na MFF w Bangkoku. Zdobył też wyróżnienie na FEstiwalu Filmowym w Wenecji i dwie nagrody (AQCC Award i nagroda jury) na festiwalu Fant-Asia. Ruang rak noi nid mahasan był kandydatem Tajlandii do Oscara w kategorii najlepszego filmu obcojęzycznego. W Polsce film miał premierę podczas 4. edycji MFF Nowe Horyzonty w Cieszynie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]